Bunlar Gerçek...

Asagidaki mektubun yazari bir öğretmen... Ancak adını ve nerede çalıştığını devlet memuru olması nedeniyle gizlemek zorunda kalmiş... Mektup aşağıdaki haliyle bir üniversitemizin "Öğretmenler Günü" oplantısında da gözyaşlarıyla okunmus...

BUNLARIN HEPSI GERÇEK...

*Biliyor musunuz bu yil lise1. sinifta okuma yazma bilmeyen bir orenci var

*Biliyor musunuz bir ögrenci okula "satir" getirmekten uzaklastirma cezasi aldi.
*Biliyor musunuz iki hafta önce okulun önünde çikan bir kavgada bir ögrencimin boynu döner biçagi ile kesildi; 28 dikis atildi. (Çok sükür sah damarina gelmedi)

*Biliyor musunuz bu çevrede kimse kisin aksam besten sonra sokakta yalniz yürümüyor.

*Biliyor musunuz geçtigimiz hafta bebek bekleyen müdür yardimcimiz bir ögrenci tarafindan karni tekmelenmekle tehdit edildi.

*Biliyor musunuz disaridan elini kolunu sallaya sallaya giren bir adam kendisini disari çikarmaya çalisan kat nöbetçisi bayan ögretmeni biçakla tehdit etti.

*Biliyor musunuz derste sikinti yarattigi için ögretmeni tarafindan cezalandirilan ögrencinin asiret olan ailesi okulu basti.

*Biliyor musunuz bir ögretmenimiz sinifta biraktigi ögrenciden tehdit telefonlari aldi.
*Biliyor musunuz ögrencilerimizin %86'si sigara içiyor.

*Biliyor musunuz ögrencilerimizin %42'si hap kullaniyor.

*Biliyor musunuz okulun etrafinda hap satanlari okulun içinde hap kullananlari polis biliyor.

*Biliyor musunuz ögrencilerimizin %23'ü ensest iliski magduru.

*Biliyor musunuz geçtigimiz yil bir kiz ögrencimizin babasi çocugundan(ögrencimizden) dayak yedigi için okula sigindi.

*Biliyor musunuz yalnizca koridorda birbirlerine çarptiklari için kavgaya tutusan iki kiz ögrencinin aileleri okulun önünde birbirlerine yumruk yumruga saldirdilar.

*Biliyor musunuz bazi kiz ögrenciler 100 kontör karsiliginda minibüs soförlerine hali saha sahiplerine kendilerini kullandirtiyorlar (cinsel anlamda)

*Biliyor musunuz bu yil bir erkek ögrenci bir kiz ögrencinin kendisine cinsel tacizde bulundugunu söyleyerek sikayette bulundu.

*Biliyor musunuz geçtigimiz yil bir anne kizinin saçinin boyali olmasi üzerine okula çagirildiginda kizini okula koca bulmak için gönderdigini bu nedenle de süslenmesi gerektigini söyledi.

*Biliyor musunuz velilerin %42'si kayittan sonra bir daha okula ugramiyor.

*Biliyor musunuz maddi yetersizlikten dolayi üç dört aile bir oda-bir salon bir evi paylasiyorlar.(Sayilari azimsanamayacak ölçüde.) *Biliyor musunuz her ay ögretmenler aramizda para toplayip bir ögrenciye bot palto veya okul araç gereçleri aliyoruz.

*Biliyor musunuz geçtigimiz yil cuma okul kapanisi töreninde bayginlik geçiren bir ögrencinin iki gündür hiçbir sey yemedigini ögreniyoruz.

*Biliyor musunuz ögrencilerin çogunun hayatinda kan davasi intihar bosanma dayak kaçma kaçirilma hapis gibi hikayeler var. (Ailelerinde yasanmis)

*Biliyor musunuz geçtigimiz yil iki gün boyunca evine gitmeyen bir ögrenciyi velisi gelip okulda ariyor. (Kizin biriyle kaçtigi anlasiliyor daha sonra.)

*Biliyor musunuz annesi babasi ayri veya bosanmis olan ögrencilerin çogu uzak akrabalarin yaninda kaliyor. Anne ya da baba almak istemiyorlar veya üvey anne babalar istemiyor. *Biliyor musunuz geçtigimiz yil sorun çikardigi için müdür tarafindan tartaklanan bir ögrenci mahalleden topladigi tanidiklariyla müdürün odasini basip tehditler savurdu.

*Biliyor musunuz veliler toplantilara "ocakta yemeklerini birakarak" ayakkabilarinin topuguna basarak mantolarini omuzlarina atarak geliyorlar.

*Biliyor musunuz velilerin büyük bir çogunlugu ögretmene nasil hitap edilecegini bilmiyor. (Güzelim hanim kizim sen hocaaaaa ablasi!?)

*Biliyor musunuz sakalli salvarli cüppeli bir veli toplantilara gelip yalnizca erkek ögretmenlerle görüsüyor!

*Biliyor musunuz geçtigimiz yil 1000 ögrenci kapasitesi olan okulda kütüphaneye üye olanlarin sayisi 7(yedi)'ydi.

*Biliyor musunuz ögrenci tanima formlarindaki "Çaldiginiz müzik alet(ler)i" bölümüne radyo teyp walkmen yazan azimsanamayacak sayida ögrenci var.

*Biliyor musunuz ögrencilerin azimsanamayacak bir bölümü dogum tarihlerinin gün ve ay kisimlarini dogru yaziyorlar ancak yil bölümüne 2004 yaziyorlar!
*Biliyor musunuz lise birinci sinif ögrencilerim "Soru isareti nerede kullanilir?" soruma yanit veremediler.

*Biliyor musunuz *10 lisesine kayit yaptiran bu ögrenciler çarpim tablosunu bilmiyorlar; 10 ve katlari ile çarpma ya da bölme islemi yaparken bile hesap makinesi kullaniyorlar.

(Geçtigimiz ay sinirden gözlerine kan oturmus bir halde siniftan çikan matematik ögretmenimiz koltuga çökerken ögrencilere bir ders boyunca 300'ü 2'ye böldüremedigini anlatti.)

*Biliyor musunuz maddi durumu iyi olan sayili ögrencilerden birinin velisi geçtigimiz yil akan damimizi onardi. (Notlarinin hemen hepsi zayif olan ögrencinin sinif geçmesi sartiyla!)
*Biliyor musunuz ögrencilerimizin %60'i sagliksiz beslenmeden dolayi hasta (aralarinda dispanserlik olanlar var) ancak ögrencilerimizin %90'inda cep telefonu var. (Cep telefonlari son model bazilari kamerali)

Ben bu okulda 3 yildir ögretmenlik yapmaya çalisiyorum. Bu olaylara alismamak için artik alisip bunlari neredeyse dogal karsilayan yillarin ögretmenleri gibi olmamak için ugrasiyorum. Biliyorum ki eger alisirsam gelecege dair hiçbir umudum kalmayacak. Her gün büyük bir çaresizlik ve endiseyle "Acaba bugün ne olacak?" diye basliyorum isime. Olaysiz geçen günler Allah'in nimeti! Biliyor musunuz sinifta gezinerek ders anlatirken Atatürk'ün gözleriyle karsilasmamaya çalisiyorum kafami kaldirip resmine bakamiyorum. Basimin üzerinden "Ey Türk Gençligi!" diye bagirdikça utancimdan omuzlarima gömülüyorum. Biliyor musunuz 10 Kasim'larda 29 Ekim'lerde siirler okunurken marsimizi dinlerken agladigimda herkes günün anlamina agladigimi saniyor; oysa çaresizlige agliyorum. Muhtaç oldugu kudretin dolastigi asil kani uyusturucuyla zehirleyen ögrencilerimi kurtaramiyorum.

Ögrenmeye direnen kendini kapatan ögrencilerime Istiklal Marsi'nin anlamini bile ögretemiyorum. Daha da yazacaktim ancak yazdikça yüregim agirlasiyor. Sevgi ve saygilarimla.

Bir Öğretmen