LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ


Rektör: Prof. Dr. Haldun Gürmen

Tarihçe:Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından 1990 yılında kurulan üniversite KKTC'de yer alan bir devlet vakfı üniversitesidir. 1993'te YÖK tarafından tanınan üniversite 20 bin metrekarelik alanda deniz kıyısındaki kampusunda hizmet veriyor. Lefke Avrupa Üniversitesi KKTC'nin kuzeybatısında yer alıyor. Başkent Lefkoşa'ya arabayla 45 dakika KKTC Devlet Havaalanı'na 55 dakika mesafede. Üniversitede halen 15'i aşkın ülkeden gelen öğrenciler öğrenim görüyor.

ÖSS sonucunda başka bir üniversiteyi kazanan öğrenciler de Lefke Avrupa Üniversitesi'ni tercih edebiliyor. ÖSS'de 120 ve üzerinde puan alanlar puan türlerine uygun bölümlere kayıt yaptırabilirken 105-120 puan arası alanlar meslek yüksekokullarına kayıt yaptırabilecek. KKTC vatandaşı öğrenciler ise ÖSS koşulu aranmaksızın üniversiteye direkt kayıt yaptırabiliyor.

Üniversitede 4 bölümden oluşan Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi 2 bölümle hizmet veren Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi 6 bölümlü Fen - Edebiyat ve Eğitim Bilimleri Fakültesi üç bölümden oluşan İletişim Bilimleri Fakültesi 7 bölümlü İktisadi ve İdari Bilimler Fakaltesi'nin yanında 6 yüksek lisans programı ile meslek yüksekokulu bulunuyor. Yıllık öğrenim harcının tutarı; 3240 ABD Doları + yüzde 2 KDV. KKTC vatandaşları için bu miktar 2160 Dolar + KDV. 4 taksitte ödeme yapılırsa öğrenim ücreti 3600 Dolar + KDV'ye yükseliyor.

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler:LAÜ'ye kaydını yaptıran her öğrenci Öğrenci Birliği'nin doğal üyesi oluyor. Öğrenci Birliği öğrencilerin idari ve akademik sorunlarıyla ilgilenmekle birlikte sosyal kültürel ve sportif aktiviteleri organize ediyor.

Üniversitede 30'dan fazla öğrenci kulübü bulunuyor. Bu kulüpler müzikten spora folklordan tiyatroya danstan dağcılığa su sporlarından TV çekimine kadar birçok alanda hizmet sunuyor. Öğrenciler hemen hemen tüm spor dallarını yapma imkanına sahip. Başarılı sporculara burs da veriliyor. Kültür Kulübü'nün kültürel ve folklorik faaliyetleri yanında tiyatro otantik müzik ve şiir dallarında çalışmalar yapılıyor.

Barınma:Kampus yurduyla birlikte dört yurt öğrencilere son derece modern olanaklarla hizmet sunuyor. Kampus yurdunun yıllık tek kişilik oda ücreti 2203 Dolar. İki kişilik oda ücreti ise 1102 Dolar. Diğer yurtlarda yıllık tek kişilik oda ücretleri 918 Dolar; iki kişilik oda ücretleri ise 643 Dolar.