ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ


Rektör: Prof. Dr. Semih Yücemen

Tarihçe: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (Cyprus International University) 1996 yılında kuruldu. Eğitim dili İngilizce olan UKÜ'nün denkliği YÖK tarafından tanınmıştır.

Üniversite Lefkoşa'nın Ortaköy semtinde şehir merkezine 5 km. uzaklıkta kurulan kampusunda hizmet veriyor. Üniversitede 4 fakülte 2 yüksekokul ve 1 enstitü bulunuyor. Ayrıca İşletme ve İngilizce Öğretmenliği alanlarında yüksek lisans programı mevcut. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde 5 bölüm bulunuyor. İletişim Fakültesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi de kendilerine bağlı bölümlerle öğrencilerin hizmetinde.

ÖSS sonuçlarına göre öğrenci alan UKÜ "ÖSS ve Özel Yetenek Sınavı" sonuçlarına göre de öğrenci kabul ediyor. Öğrencilerden bir yıllık okul masrafı olarak 3442.50 Dolar alınıyor. Bu miktarı 4 eşit taksitte ödeme olanağı var. Öğrenciler bir yıl boyunca İngilizce Dil Okulu'nda eğitim alıyor.

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler: Üniversitede öğrenciler modern kütüphane ve laboratuvarlardan yakrarlanırken; kampus içerisinde çok çeşitli spor dallarıyla uğraşma olanağı bulabiliyor. Bilimadamları sanatkar gazeteci ve alanında uzman kişilerin davet edildiği konferans ve paneller sıkça yapılmaktadır. Öğrenci Birliği bünyesindeki sosyal kulüpler öğrencinin istediği alanda hoşça vakit geçirmesini sağlıyor.
Barınma:

UKÜ yurtları üç katlı bağımsız dairelerden oluşan bir grubu şeklinde. Her dairede tek veya iki kişilik üç yatak odası mutfak banyo tuvalet ile bir oturma odası bulunuyor. Üniversitenin yurtları KKTC'de bulunan en yeni ve modern yurt olma özelliğini taşıyor. İki kişilik odanın bir yıllık ücreti 885 tek kişilik odaların bir yılık ücreti 1650 Dolar. Geçen yılki başarı oranı yüzde 77 olan üniversitenin amacı meslekleri ile ilgili çağdaş bilgi ve teknikleri özümsemiş en son teknolojiyi kullanma becerisine sahip iyi İngilizce bilen gençler yetiştirmek olarak özetleniyor.