Tarihçe: MEF Okulları 1 Eylül 1996'da anaokulu ilkokul ortaokul ve lise başlangıç sınıfları ve uluslararası okul ile öğretime başlamıştır. MEF Okullarının kuruluş çalışmaları 1988 yılında başlamış ve 8 yılı aşkın sürede tamamlanmıştır. 1999–2000 eğitim-öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir.

Eğitim-Öğretim Durumu: 5'i yabancı olmak üzere 43 öğretmen bulunmaktadır. Öğretim süresi 4 yıldır.
Öğretim Dili: Öğretim dili İngilizce ikinci yabancı dil seçmeli ola*rak Almanca Fransızca İspanyolca ve Çincedir.

Kütüphane: Öğrencilerin yararlanabileceği çok sayıda kitap süreli yayın ve dergi bulunmaktadır.
Laboratuar ve Atölyeler: 2 fen bilgisi elektronik 2 biyoloji de*ney hayvanları 2 fizik 2 kimya biyokimya trafik eğitim laboratuarları 3 resim 2 heykel seramik grafik özgün baskı resim vitray fotoğraf iş eğitimi model robot ve model uçak-gemi atölyeleri bulunmaktadır.

Tesisler: Okulda 4 jimnastik salonu 2 tenis kortu masa tenisi salonu kapalı spor salonu kapalı yüzme havuzu 2 basketbol sahası 2 tırmanma duvarı bale ve dans salonu ve konferans salonları vardır.

Sosyal-Kültürel ve Sportif Faaliyetler: Okulda keman popüler müzik vurmalı çalgılar piyano şan-vokal jimnastik tenis masa tenisi yüzme basketbol bale ve dans satranç tiyatro vb. faaliyetler bulunmaktadır. Okulda 67 etkinlik alanı mevcuttur.

Okulun Uyguladığı Farklı Program: Lise son sınıf öğrencileri için destek çalışmaları Uluslararası Bakalorya (IB) Programı uygulanmaktadır. IB diploma programı lise öğrencilerine geniş kapsamlı üniversite öncesi eğitimi veren İsviçre merkezli uluslararası bir eğitim programı*dır. Bu programda başarılı olan öğrenci MEF diplomasının yanı sıra IB diploması almaya hak kazanır. IB diplomasını dünyada 108 ülkenin üniversiteleri kabul etmektedir.