MANİSA Şehir Rehberi

MANİSA


GENEL BİLGİLER
Yüzölçümü: 13.810 km²
Nüfus: 1.154.418 (1990)
İl Trafik No: 45Batı Anadolu'da Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında yer alan Manisa Ege Bölgesinin ulaşım bakımından önemli bir noktasında bulunan zirai ticari ve sanayi açıdan gelişmiş bir kentimizdir. Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına inen ilde Hitit Frig Lidya Makedon Roma Bizans Beylikler ve Osmanlı uygarlıklarına ait izler bulunmaktadır. Tarih boyunca kültür ve sanatın yoğunlaştığı ticaret yollarının geçtiği Manisa kültürel ve doğal zenginlikleri ile ilgi çekici tatil olanakları sunmaktadır.
İLÇELER
Manisa ilinin ilçeleri; Ahmetli Akhisar Alaşehir Demirci Gölmarmara Gördeş Kırkağaçprübaşı Kula Salihli Sarıgöl Saruhanlı Selendi Soma ve Turgutlu'dur.< br >< br >
Akhisar: İlin kuzeyinde İzmir-İstanbul karayolu üzerindedir.
Akhisar'da Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birisinin de bulunduğu antik Thyateira kenti Ulu Cami Yeni Cami ve Paşa Camii görülmeye değer tarihi yerlerdir.
Alaşehir: Manisa ilinin güneydoğusundadır.
Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birinin de yer aldığı Philadelphia antik kenti Şeyh Sinan Cami ve Yıldırım Camii önemli tarihi değerlerdir.
Demirci: Manisa'nın kuzeydoğusundadır.
İlçe merkezinin batısında İcikler Köyünde bulunan ve Roma döneminin önemli kentlerinden olan Saittai ( Sidas ) şehri ve Eski Cami önemli tarihi değerlerdir. Ayrıca Hisar Kaplıcaları Saraycık Kaplıcası da ilçe sınırları içinde yer almaktadır.
Kırkağaç: Seleukos Kralı I. Antiochos'un karısı adına kurulan Stratonikea ( Hadrianapolis ) ve Nakrasa ( Akrasos ) antik kentleri görülmeye değer yerlerdir.
Kula: İlin doğusunda İzmir - Ankara karayolu üzerindedir.
Kurşunlu Cami Hacı Abdurrahman Cami Süleyman Şah Türbesi Emre Köyünde bulunan Emre Sultan Türbesi Kula'ya 20 km. uzaklıkta Gökçeören kasabasında bulunan ve Lidya Krallığı döneminde önemli bir merkez olan Meonia antik kenti geleneksel Türk evleri ilçenin önemli tarihi değerleridir.
Salihli: İzmir-Ankara yolu üzerindedir.
İlçe merkezi yakınlarındaki Sardes Lidya Krallığının başkenti ve tarihte ilk paranın basıldığı yerdir. Ünlü ilk Yedi Kiliseden biri de Sardes'te bulunmaktadır. Bintepeler Kral Mezarlığı Daldis ve Çakallar Tepesindeki Pleistosen (Dördüncü) Çağında yaşamış insanlara ait fosil ayak izleri önemli diğer tarihi değerlerdir. İlçe şifalı sular yönünden de zengindir.
NASIL GİDİLİR
Karayolu: Otobüs Terminali kent merkezine 600 - 700 m. uzaklıktadır.
Otogar Tel : (+90-236) 231 15 04
Demiryolu: Tren İstasyonu kent merkezine 600 - 700 m. uzaklıktadır. Manisa-Ankara Manisa-İzmir Manisa-Bandırma demiryolu bağlantıları mevcuttur.
İstasyon Tel : (+90-236) 231 16 96