GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü:
8.007 km²
Nüfus: 824.816 (1990)
İl Trafik No: 09


Aydın Tralles antik kentinin üzerine kurulmuştur. Eski çağlarda Ege Bölgesi’nin en önemli kentlerinden birisidir.Antik dönemin birçok bilgin mimar heykeltıraşı Aydın’da yetişmiştir. Bunlar arasında Antemiyus Thales Anaximandros Anaximenes Hekotaios Hippodamos İsodor sayılabilir.
İLÇELER

Bozdoğan:
Büyük Menderes havzasının güneyinde Akçay'ın suladığı ovanın yanında yükselen Madran dağı eteklerindeki iki tepe üzerine kurulmuştur. Aydın'a 76 km. uzaklıktadır. İlçedeki tarihsel yapı kalıntıları ve buluntuları çok eski çağlara aittir. Roma Bizans ve Selçuklu kültürlerinin izlerini taşıyan eserler de vardır. Koyuncular köyü yakınında bulunan Neopolis Kavaklı köyü Körteke kalesi Örtülü ve Konaklı köylerindeki Sarnıçlar ve Kemer Köprüsü bunların başlıca örnekleridir.

Buharkent:
İl merkezine 86 km. mesafedeki İlçede Kızıldere kaplıcaları bulunmaktadır.

Çine:
Aydın il merkezine 38 km. uzaklıktadır. Çine Antik Karya ve Onya bölgelerini birbirine bağlayan geçit üzerinde olması nedeniyle Aydın'ın eski ve önemli yerleşim yerlerinden biridir.

Gerga:
Eski Çine'nin 6 km. güneydoğusundaki ovacık köyünün kuzeyinden bir saat süren yaya tırmanma ile ulaşılabilen Gerga ören yeri ulaşım güçlüğüne rağmen görülmeye değer bir karya kentidir

Koçarlı: Aydın il merkezine 22 km. uzaklıktadır. Büyük Menderes vadisinin ortasında ve Koçarlı çayının iki yakasındaki yamaçlarda kurulmuştur. Amyzon antik kenti ve Cihanzade Mustafa Camii önemli eserlerdendir.

Kuşadası

Nazilli:
Aydın'a 45 km uzaklıktadır. Nazilli ilçesine 3 km. uzaklıkta Bozkurt ve Eyeli yaylaları arasında kurulmuş olan Mastavra Antik Kenti zamanında menderes havzasının ticaret merkezlerinden biriydi.

Söke:
Aydın'ın 59 km. batısında olup Büyük Menderes akarsuyunun yakınında kurulmuştur. Didyma Miletos Priene gibi ünlü kentler ilçe yakınındadır. İlçenin 12 km uzaklıkta Güllübahçe kasabasının yakınında yer alan Priene antik kenti Mykale Dağı yamacında güneye bakan doğal bir platform ve çevresine kurulmuştur.

Sultanhisar:
Aydın iline 25 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Aydın dağları uzanmaktadır. Nisa (Nyssa) Sultanhisar ilçesinin kuzeyinde yükselen Malgaç dağı eteklerinde doğal güzelliklerle dolu yamaçlara kurulmuştur. İlçeden kıvrılarak yükselen 3 km asfalt yol ile ören yerine ulaşılır.

Akaraka (Acharake):
Kutsal sırlarını saklayan bir sağlık merkezi olarak nitelenebilir. Salavatlı köyü yakınında olup eski kaynaklara göre Pluton ve Charo adlı iki tanrılı dinin de kutsal merkeziydi.

Yenihisar:
Aydın iline 108 km. mesafede olup antik Milet ve Priene kentlerine komşudur. Bodrum hava alanına Akbük üzerinden ulaşılabilen ilçede Ege'nin en güzel deniz kum ve güneşi mevcuttur. Zengin tarihi Didim ve Altınkum sahili ile turizm alanında önemli bir yeri olan Yarhisar Ege sahilinde görülmesi gereken en güzel turizm beldelerindendir. Antik çağın kehanet merkezi olan Didim'de güneş tanrısı Apollon adına kurulan büyük bir tapınak bulunmaktadır. Kadere çok inanan antik çağın insanları Apollon'u aynı zamanda bir kehanet tanrısı olarak tanımıştır.

Yenipazar:
Aydın il merkezine 41 km. uzaklıktadır. Orthasia (Ortosi) antik kenti ilçenin 5 km. doğusunda Donduran köyündedir. İonlar tarafından kurulmuş M.Ö 7 yy.da Asyalı atlı bozkır kavimlerinden Kimmerlerin istilasına uğramış daha sonraki yüzyıllarda Lidya Pers Roma ve Bizans dönemlerini yaşamıştır.