Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Denizli Termal-Sağlık Turizmi

  SAĞLIK VADİSİ

  Denizli Çürüksu (Lykos) Ovası için denilebilir ki Yaratanın en cömert davrandığı bölgelerden biridir. Bu nedenle ovadaki ilk yerleşim izleri günümüzden 500.000 yıl öncesine kadardayanmaktadır ve günümüze kadar kesintisiz devam etmiştir. Bunun üç ana nedeni vardır; termal su coğrafi konum ve iklimin uygunluğudur.
  Bu bereketli topraklara iki önemli ırmak hayat vermektedir. Büyük Menderes ve Çürüksü (Lykos) Irmakları.Küçük fakat verimli ovaya adını veren Lykos (Çürüksu) Nehri; Honaz (Kadmos) Dağı eteklerinden doğarak Lykos (Çürüksu) Ovası’nın ortasından geçip Sarayköy yakınında Büyük Menderes Nehri’ne karışmaktadır.
  Çürüksu (Lykos) Vadisi Afyon’dan başlayan ve Aydın’a kadar uzanan fay hattına bağlı olan termal su kaynaklarına sahiptir. Bu nedenle Çökelez Dağı ve Honaz Dağı eteklerinden Kaklık çevresine kadar olan alanlarda çok zengin ve kaliteli traverten ocakları yer alır. Termal su vadide insanlar tarafından binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılmış ve görkemli hamamlar yapılmıştır.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  ANTİK DÖNEMLERDE TIP

  Bölgemizin Hellenistik öncesi en önemli yerleşimi Herodot ve Xenephon’da da adı geçen Kolossai antik kentidir. Hellenistik Dönem yerleşmelerini ise Ova ortasında yer alan Laodikeia Attouda (Sarayköy-Hisarköy) Trapezopolis (Babadağ-Bekirler köyü) Karura (Sarayköy-Tekkeköy) Büyük Menderes Nehri’nin batı yanında Tripolis (Yenicekent) Laodikeia’nın kuzeyinde ise Hierapolis (Pamukkale) olarak sıralayabiliriz.
  Polemon Hanedanlığının başlangıcından çok önce bir öğrenim merkezi olan Laodikeia’da septik (kuşkucu) filozoflar Antiokhos ve Theiodos yetişmiştir. Tıp öğreniminin de çok önemli olduğu Laodikeia’da Strabon’un zamanında Zeuxis tarafından büyük bir grup Herophileian (antik dünyanın en ünlü hekimi) tıp okulu kurulmuştur (Strabon XII 8.20). şüphesiz bu tıp okulunda hem su terapisine bağlı tedavi hem de diğer tedaviler yapılıyordu.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  ANTİK DÖNEMLERDE TIP OKULLARIMIZ

  Antik dönemde Denizli çevresinde yer alan; Hierapolis Laodikeia Attouda Karura Herakleia Salbace ve Eumeneia kentlerinde tıp bir bilim dalı olarak kabul edilmiştir.
  Antik kaynaklardan Strabon (XII/8.20) M.S.9 yılında Lycos (Çürüksu) Vadisi’ne gelmiş olup Laodikeia Attouda ve Karura arasında büyük saygı gören Men Karou tapınağı ve tapınak yanında yer alan önemli bir tıp okulunun varlığından söz etmiştir. Strabon’a göre (XII/8.20) bu tıp okulu Herophileion adı altında Zeuksis tarafından kurulmuş ve onun zamanında bu okulun yöneticisi Aleksandros Philalethes’tir. Yine Strabon (XII/8.20) bu okulun tıp alanında öneminin Hikesios’un kurmuş olduğu Erasistrateion (Ünlü hekim ve anatomi uzmanı Teos’lu-Sığacık’lı Eristratos) kadar önemli olduğunu bildirmiştir. Bu bilgiler özellikle Lycos Vadisi’nin antik dünyada çok önemli bir tıp okuluna sahip olduğunu göstermektedir. Bölgenin en önemli antik kenti olan Laodikeia’da (Merkez Goncalı-Eskihisar köyleri) bir tıp fakültesi yer almaktaydı ve yukarıda sözü edilen kentlerin tıp doktorları bu fakültede eğitilmekteydi.

  DÜNYANIN ÜNLÜ TIP HEKİMLERİ MERKEZİ
  Herakleia Salbace antik kenti güç tanrısı Herakles adına kurulmuş olmasına rağmen kentin baş tanrısı Asklepios ve karısı Hygeia’dır. Bu da antik kentin tıp alanında ne kadar ileriye gittiğini ve antik dönemde burada yetişen doktorların tüm dünyada ün saldıklarını göstermektedir. Ayrıca Herakleia Salbace antik kentinde kabartmalar ve heykeller üzerinde sağlık tanrısı Asklepios ve karısı Hygeia sıkça betimlenmiştir. Bunlarla ilgili olarak antik kentte bir tıp okulu vardı ve burada antik dünyanın en meşhur hekimleri yetiştiriliyordu. Bunlarla ilgili bilgiler yapılacak kazılar sonucu daha da kesinleşecektir.

  TELKİN VE TERAPİDEN TEŞHİŞ VE TANIYA
  Antik dönemde bölgede şüphesiz önemli bir tıp merkezi Eumeneia (Çivril-Işıklı kasabası) kentinde yer almaktaydı. Kent yakınında yer alan Attanassos Hieronu etrafına kurulmuş önemli bir tıp okulu yer almaktaydı. Antik dönemde Eumeneia kentinde açıkça tıp bir bilim olarak kabul edilmiştir. Attanassos Hieronunda hastalar telkin ve terapi yoluyla tedavi edilirlerken bu tıp okulunda teşhis-tanı ve tedavi yoluyla hizmet veriliyordu. Yine Eumeneia antik kentinde elde edilen yazıtlar burada yetişen tıp doktorlarının önemli hizmetler verdiğini göstermektedir.

  ROMANIN EN ÜNLÜ TEDAVİ MERKEZİ
  Hierapolis termal yerleşmesinin arkeoloji literatüründe Holy City (Kutsal Kent) olarak adlandırılması kentte bilinen tapınak yapı ve sıcak su kaynaklarının varlığından kaynaklanmaktadır.
  Roma döneminde kent kaplıcaları sayesinde önemli bir tıbbi merkez haline gelmiş ve şifa bulmak niyetiyle Anadolu’nun bir çok yerinden gelen hastalar burada yaşamlarının sonuna kadar kalmışlardır. Roma Nekropolü çoklukla bu hastaların mezarlarından oluşmakta ve kültürel çeşitlilik içermektedir. Hierapolis’teki Nimfeum (Antik Çeşme) ve Roma Hamamları kentin bu özelliği nedeniyle inşa edilmiş ve bu yapılar günümüze kadar gelmiştir.

  TERMAL SAĞLIK VE TEDAVİ MERKEZİ
  Büyük Menderes Irmağı yanında kurulmuş olan Tripolis antik kentinin kuruluş amaçlarından biri de günümüzde Yenicekent Kaplıcaları olarak bilinen termal su kaynaklarından tedavi amaçlı yararlanılmasıdır. Yine Sarayköy-Tekke Kaplıcaları olarak bilinen bölgede antik dönemde Karura adında bir kent kurulmuştur. Bu kentin kaplıcalarının sağlık ve tedavi amaçlı olarak kullanıldığı antik kaynaklardan bilinmektedir. Binlerce yıldır bölgemizde bilime dayalı tıp ve termal suya bağlı tedavi uygulanmaktadır.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  GÜNÜMÜZÜN SU VE SAĞLIK KENTİ

  Günümüzde termal kaynaklara bağlı sağlık turizmi dünyada önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye jeotermal kaynaklar açısından dünyada ilk yedi ülke arasında yer alırken Avrupa’da birinci kaplıca uygulamaları konusunda ise üçüncü sırada yer almaktadır.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  DÜNYANIN EN ZENGİN TERMAL SU KAYNAKLARI
  İlimiz termal su kaynakları bakımından dünyanın en zengin alanları içinde gösterilmektedir. Diğer turizm türleri ile entegre olabilecek ve destinasyon oluşturabilecek kapasiteye sahip olan öncelikli geliştirilecek bölgeler içinde yer alan ilimizde termal marka kent oluşturulmak üzere; Çardak Beylerli Buldan Yenicekent-Bölmekaya Sarayköy İlçesinde Tekkeköy İnsuyu Babacık ve Kızıldere Bölgesi Akköy İlçesi Gölemezli Bölgesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2006/11354 sayılı karar ile 16 Aralık 2006 tarihinde Termal Turizm Merkezi ilan edilmiştir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  DAHA GENÇ DAHA ZİNDE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN

  Denizli’nin turizm vizyonunun içinde yer alan jeotermale dayalı sağlık turizmi sayesinde Pamukkale- Karahayıt- Akköy- Yenicekent- Sarayköy arasında uzanan Türkiye’nin en güzel ve sağlık turizmi açısından zengin potansiyele sahip termal bölgesindeki sıcaklığı 36 0C ile 125 0C arasında değişen sularımızda kür parkı ve kür merkezi kullanımlarıyla insan sağlığı açısından önemli olup turizm ve rekreasyona yönelik nitelikli ve uluslar arası standartlara sahip tesislerde konaklama eğlence dinlence ve spor olanaklarının sunulduğu 12 ay boyunca hizmet verilmektedir.
  İlimiz sınırları içinde yer alan termal sular kalp damar sertliği tansiyon romatizma deri göz raşitizm felç sinir hastalıklarına uyuz kaşıntı gibi deri hastalıklarına iyi geldiği gibi ılık içildiğinde mide damar iltihapları ve reyno hastalığının tedavisine de iyi geldiği bilinmektedir. Bilhassa çamur banyosuyla alınan tedavi ile cildin daha genç ve zinde hale gelmesi mümkün olabilmektedir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  BÖLGEMİZİN DİĞER ÖZELLİKLERİ
  Bunun yanında sağlık turizmi için bölgemize gelenler eşsiz güzellikte kalıntıları olan Tripolis Hierapolis Laodikeia Kolossai gibi antik kentleri ve Kaklık Mağarası Dodurgalar-Keloğlan Mağarası Süleymanlı Yaylası ve gölü Ağlayan Kaya Şelalesi Güney Şelalesi Saklı Göl gibi harika doğal güzellikleri de görebilirler.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN DENİZLİYİ SEÇİN

  Bölgemizde su hayat ve sağlıktır ve biz buna binlerce yıldır tarihten günümüze sahibiz.“Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar- Herkes İçin Sağlık” hedefini gerçekleştirebilmenin önemli öğelerinden olan ve ilimizin sahip olduğu zengin sağlık turizmi potansiyelinden yararlanmak için herkesi Denizli’ye bekleriz.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  İçmeler

  Pamukkale şifalı Suları:
  İl merkezine 18 km uzaklıkta bulunan eski Hierapolis kentinin bulunduğu alanda yer alan ve travertenleri yaratan bu sular bölgenin en önemli ve etkin özelliğidir.

  Kalp damar sertliği tansiyon romatizma deri göz raşitizm felç sinir ve damar hastalıkları ılık içildiğinde spazmlı midelere iyi gelmeke beraber çok değerli idrar söktürücü böbrek ve kum taşlarında idrar yolu iltihaplarında etkilidir.

  Buldan Maden Suyu:
  Buldan’a 2 km uzaklıktaki madensuyu kaynakları iki ayrı çeşmeden akmaktadır. Bu kaynaklar soğuk ve sıcak su olarak dakikada 25 litre su verir. Suyun sıcaklık derecesi 190C tır. Karbondioksitle bikarbonatlı suların karışımıdır.
  Denizden yüksekliği 600 metre olan bu maden suyunun sindirim sistemi karaciğer işlevleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Sofra suyu niteliğindedir.

  Doğa Menba Suyu – Çaybaşı Mah. / Buldan
  Efe Maden Suyu – ıçme Deresi / Buldan
  Gerenci şifalı Suyu – Narlı Köyü / Kale
  Kuşkoru şifalı Suyu – Hisarköyü / Sarayköy

  Karahayıt Kaplıca ve İçmeleri:
  Pamukkale termal kaplıcası sisteminin bir kolu sayılan bu kaplıca Pamukkale’nin 5 km kuzeyinde Karahayıt kasabasındadır. Suyunun bileşimi Pamukkale kaynağına benzemektedir. Ancak sıcaklığı daha fazla olup serbest karbondioksiti daha azdır. Radyoaktivitesi yüksek olan kaplıca suları üç kaynaktan çıkar kaynakların sıcaklıkları 420C 500C ve 560C dır.
  Kalp damar sertliği yüksek tansiyon romatizma-siyatik deri sinir lumbago gibi hastalıklarla uyuz sivilce kaşıntı gibi deri hastalıklarına iyi gelir.
  Bileşimindeki Maddeler: Kalsiyum bakımından zengindir (466.000). Bikarbonat 1329.569 sülfat 830.000 sodyum 114.950 demir 2.485 potasyum 32.883 magnezyum 131.344 serbest karbondioksit 730.40 mg radyoaktivite 183.14 dür.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Pamukkale Kaplıca ve İçmeleri:

  İl merkezine 18 km uzaklıkta bulunan eski Hierapolis kentinin bulunduğu alandır. Travertenleri yaratan karstik alanlardan çıkan sular; bünyesindeki kireç çözeltisi buharlaşma ve sudaki karbondioksitin ayrışması sonucu çökelerek genellikle beyaz renkte ve pamuk balyalarını andıran kalker tüflerini Pamukkale travertenlerini oluşturmaktadır.
  Miyokarditlere ve kalp yetersizliklerine termal su tedavileri iyi gelmektedir.
  Pamukkale termal suyunun tedavi edici özelliği çok eski çağlardan beri anlaşılmış yüzyıllar sonra şifa niteliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kaynaklar etrafında dini ayinler yapılmış şenlikler düzenlenmiş büyük devlet adamları ve zengin kişiler antik dönemde tedavileri için Hierapolis’e gelmişlerdir. Tedavilerin din adamları ve antik hekimlerce yönetilmiş olduğu anlaşılmaktadır.1 Litre Suda Bulunan Maddeler: Spesifik Tartı : + 1500C 1.0032 Temparatür: + 350C Metasilikat Asidi: H2S13 18.0 Serbest Karbondioksit: CO2 1144.0 Radyoaktivite: 925 Reaksiyon: (pH) 06.0


  İyonlar: Potasyum: K 13.5 mg Sodyum: Na 332.3 Kalsiyum: Ca 464.5 Magnezyum: Mg 911 Demir: Fe 0.036 Alüminyum: A1 2.34
  Anyonlar: Klorür: C1 53 Nitrat: NO3 Sülfat: SO4 675.5 Hidrofosfat: HPO4 1.08 Hidrokarbonat: HCO3 1045.3

  Kaklık Mağarası :
  Denizli Honaz ılçesi Kaklık Kasabası Denizli-Anlara Karayoluna 1 Km. mesafede Denizli Çimento Fabrikasına 500 M. mesafede bulunan bu mağaradaki su şifalı olup daha çok kadınların deri ve zührevi hastalıkları tedavisinde faydalıdır.

  Çizmeli (Yenice) Kaplıca ve İçmeleri:
  Buldan ilçesine 16 km uzaklıktaki Yenicekent sınırları içindedir. Menderes kıyısında olup Tripolis antik kenti kalıntıları arasından gidilir. Denizli merkezinden de direk gidilir. Yolu iyidir tesis vardır. Kaynağın sıcaklığı 440C olup hidrokarbonat sülfat sodyum kalsiyum iyonları bulunur. Radyoaktivitesi yüksektir (91 eman). Romatizma kalp damar sertliği deri basur memeleri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  Aynı kaplıca sistemi içinde (Karşıyaka ve Kamera) ılıcaları da vardır. Ilıcaların şifa özellikleri Yenice Kaplıcası gibidir.

  Gölemezli Çamur Kaplıcası :
  Akköy ilçesine bağlı Gölemezli köyü yakınlarındadır. Dört kaynak halindedir. Kaynaklar nitelik bakımından her birinden farklıdır. Birisi çamur hamamı olarak kullanılır. Sıcaklıkları 35-500 C arasındadır. Kaynak sularının bileşiminde karbondioksit sülfat sodyum ve kalsiyum bulunmaktadır. Termal Pamukkale sistemine uyar. Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

  Babacık (Kabaağaç) Kaplıcası:
  Sarayköy ilçesi Tekke köyü ılıcasının 3 km uzaklığındaki Kaabaağaç köyündedir. Kükürtlü iki kaynaktan çıkar. Kaynakların birisi 430 C diğeri 620 C sıcaklıktadır. Karbondioksit bakımından zengindir.

  Tekkeköy Kaplıcası :
  Sarayköy ilçesi Tekke köyü yakınındadır. Sarayköy’e uzaklığı 20 km olup çeşitli yerlerden sıcak sular kaynamaktadır. Sıcaklığı 800 C’ dır. Roma devrinden kalma hamamı havuzu soyunma yeri vardır.
  Kaplıca; romatizma deri kadın hastalıkları idrar yolu rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır.

  Kavakbaşı Ilıcası:
  Akköy’e bağlı Kavakbaşı köyündedir. Pamukkale’ye 4 km uzaklıktadır. Sıcaklığı 300 C olup deri hastalıklarında kullanılır. Tesisi yoktur.

  Kızıldere Ilıcası:
  Sarayköy’e 11 km uzakta kızıl renkli kayalardan çıkar. Sular buradan kaplıcaya gelir. Suları sodyum karbonatlı ve sodyum sülfatlıdır. Çeşitli kaynaklardan çıkan suların sıcaklıkları 630 C 650 C ve 880 C'dir.İki kubbeli bir hamamı iki banyo yeri havuzu ve soyunma yeri vardır. Romatizma ve yorgunluğa iyi gelir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kırmızı ve beyaz travertenler arasında yani pamukkale ile karahayıt arasında sadece 6 km vardır. Bu yaradanın bu şehre verdigi muhteşem bi lütuftur.
  Gözleri Kahve Kokan Yarim;
  Seni Seviyorum...


  Buğu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş