Atatürk'ün Denizli'ye Gelişi

Atatürk Denizli iline 4 şubat 1931 günü gelmiştir. Bu gezi Ata’nın "Büyük Ege Gezisi" olarak bilinen program içinde bulunmaktaydı. 4 şubat 1931 Çarşamba günü sabahleyin 8.10'da Aydın’dan hareket eden özel tren Ata’yı aynı gün saat 13.00'te Denizli'ye getirmiştir.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

İki gün öncesinden Büyük Kurtarıcının Denizli'ye gelişini öğrenen halk erken saatlerde istasyonun bulunduğu çevreyi doldurmuştu. Binlerce Denizlilinin gösterdiği coşkun tezahürat ve sevgi gösterisi arasından trenden inen Atatürk halkı selamla***** geçmiş ve istasyon caddesinden beraberindeki heyetle birlikte o zamanki parti binasına geldi.
Bir süre bu binada dinlenen Atatürk Çamlık yolu üzerinde bulunan ve o zaman için Isparta'daki 5.kolorduya bağlı 5l.piyade ve 33. topçu alaylarını ziyaret etmiş ve alayların subaylarından bir grup Ata’yı karşılamışlardır. Alayların ziyareti sırasında Isparta'dan gelen Tüm General Mustafa İzzet'te bulunuyordu.

Askeri birliklerin ziyaretinden sonra Köy Öğretmen Okuluna gelerek sınıflara girmiş öğrencilere sorular sormuş ve yöneticilere öğretmenlerden eğitim öğretim konularında bilgi almıştır.

Atatürk Denizli Memleket Hastanesi'ni giderek hastaneyi en ince ayrıntısına kadar inceleyerek hastalarla görüşmüş ve Hastane Başhekimi Dr. Hamdi Berkman'a hastanenin tertip düzen ve temizliğinden ötürü teşekkür etmiş ve kutlamıştır.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Hastaneden sonra Belediye'ye gelerek orada toplananları selamla***** Belediye halk meclisi ile bir süre görüşmüş halkın ve kentin ihtiyaç ve olanakları üzerinde gerekli tavsiyeleri yapmış ve ayrılırken de Belediye Başkanı’na "Gerek geçen defa ki gelişimde gerek bugün Denizli halkının hakkımda gösterdiği hissiyattan duygulandım. Teşekkür ve muhabbetlerimin muhterem halka iletilmesini rica ederim" diyerek ayrılmıştır.

Ata’nın Denizli'ye gelişi nedeniyle köy kasaba ve ilçelerden hatta komşu il ve ilçelerden yüzlerce insan Atatürk'ü karşılamak ve yakından görmek sesini duyabilmek için gelmişlerdi.