E-kitap / E-book nedir? Nasıl Okunur?
E-kitap elektronik ortamda yayınlanmış ya da elektronik ortama aktarılmış ve bu ortamda kullanılan çeşitli protokoller ve yazılımlar ile bunları kullanan bilgisayarlar sayesinde izlenebilen metin resim film ve sesleri barındıran bir medya formatıdır.
Okunabilen ifadesi yerine izlenebilen denilmesinin en önemli nedeni ise bu kitaplarda sadece resim ve metin bulunmaması yayının amacına yönelik olarak içinde film animasyon ve ses gibi çoklu ortam materyallerine de rastlanabilmesidir. E-kitaplar düz metin şeklinde olabildikleri gibi elektronik ortamda kitap okumayı kolaylaştırıcı yardımcı yazılımların görüntüleyebileceği farklı formatlarda kullanıma sunulmuş olabilirler.

Aslında e-kitaplar internet üzerinden download edebileceğimiz (kişisel bilgisayarlarımıza aktarabileceğimiz) birer dosyadır. Çeşitli yardımcı programları kullanarak bilgisayarınızda e-kitapları okuyabilirsiniz. Hatta bilgisayarınız yardımı ile e-kitaplar da oluşturabilirsiniz.


E-kitaplarda en çok kullanılan dosya uzantısı pdf`dir.


PDF uzantılı dosyaları okumak
Pdf uzantılı elektronik kitaplar Adobe Acrobat Reader programı yardımı ile okunabilir. Bu programı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sitesinden download edip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. PDF dökümanlar çok geniş bir kullanıcı kitlesi olması nedeniyle tercih edilmektedir . Sitemizde de çoğu e-book pdf biçimindedir.

Dipnot : E-kitaplar genellikle sıkıştırılarak size sunulur. Bunları açmak için winrar programının bilgisayarınızda kurulu olması gerekir.

E-Book Okumak İçin Gerekli Programlar

Adobe Acrobat Reader :

En yaygın olarak kullanılan *.pdf türü e-kitapların okunması için gerekli olan program. PDF (Portable Document Format) dosyaları Adobe firması tarafından piyasaya sürülmüştür. PDF dosyaları diğerlerine oranla daha çok yer kaplasada insan gerçek kitabı okuyormuş hissine kapılmaktadır.Yeni Acrobat Readerlar ile kitapların içinde gömülü sesdosya ve video çalıştırabilmektedir. Acrobat reader'ın bu sürümü 128 mb ram ve XP/2000 işletim sistemi gerektirmektedir. Türkçe dil desteği vardır. Bunun dışında eğer isterseniz bu formattaki e-kitapları "*.txt" dosyası olarak da kaydedebilirsiniz. Bunun için dosya menüsünden farklı kaydet seçeneğini kullanmanız yeterlidir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Microsoft Reader (*.lit ) :

*.lit formatındaki e-kitapların okunabilmesi için gerekli olan program. Acrobat reader kadar başarılı olduğu söylenemez. Bu türdeki kitapları başka bir formata dönüştüremezsiniz. Onun dışında sayfalar arası geçiş ve atlama kolaylığı sesli okuma özelliği artıları( Bu özellik acrobat reader da da var. ). Programın türkçe dil desteği yoktur.

Download Msreader

Bunların dısında sitemizde .doc(word belgisi) formatındaki kitaplar icin Office programı gereklidir.ve txt uzantılı dosyalar.Bu zaten windows işletim sistemlerinin hepsinde acar.

Ayrıca ;

Aşağıdaki program ile doctxthtml vs. dosyalarını pdf'e çevirebilirsiniz.
Program kendini yazıcı olarak kaydediyor. Çıktı alır gibi Yazdır'a girdiğinde pdf dosyası oluşuyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

litpdbrb dosyalarını diğer formatlara çeviren program:

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

txtrtfprc dosyalarını okuyan kullanışlı bir program:

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]