Putin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradı

Uçak krizinden 7 ay sonra Putin ile Erdoğan arasındaki ilk görüşmenin çok olumlu geçtiği açıklandı.

29.06.2016 - 12:19


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir'e mektup yazmıştı. Mektuptan sonra Putin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla aradı.

ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile ikili görüşme kararına ilişkin; "Haklarımızın taleplerine kulak verilmesini önemli buluyorum. İkili ve bölgesel konularda işbirliğini artıracağız"ifadelerini kullandı.

"GÖRÜŞME ÇOK OLUMLU GEÇTİ"

Cumhurbaşkanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada "Görüşme çok olumlu geçti." denildi.
Cumhurbaşkanılığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin görüşmede Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin normalleşmesinin önemi üzerinde durmuşlardır.


İKİLİ İLİŞKİLERİN CANLANDIRILMASI


Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin ikili ilişkileri yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmanın yanı sıra bölgedeki siyasi ekonomik ve insani krizler karşısında işbirliği içinde olmanın önemine de işaret etmişlerdir.

PUTİN SALDIRIYI KINADI

Sayın Putin görüşme sırasında İstanbul'daki menfur terör saldırısını da kınayarak Cumhurbaşkanımızın şahsında tüm Türk halkına taziyelerini iletmiştir.

YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEKLER

İkili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılıklarını vurgulayan iki lider irtibat halinde olma ve yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kalmışlardır."

7 AY SONRA İLK GÖRÜŞME

Erdoğan ile Putin arasındaki 45 dakikalık görüşme yaşanan uçak krizinden 7 ay sonra ilk temas olarak kayıtlara geçtİ.

İLK GÖRÜŞME EYLÜL AYINDA ÇİN'DE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in yüz yüze ilk görüşmesinin eylül ayında Çin'de düzenlenecek olan G20 Zirvesi'nde olacağı öğrenildi.

PUTİN'E MEKTUP

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin’e gönderdiği mektupta Rus savaş uçağının düşürülmesinden derin üzüntü duyduğunu belirtmişti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]