Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Rusya’da ‘gizemli’ Dyatlov Geçidi’nde bir ceset bulundu
  Rusya’da ‘gizemli’ Dyatlov Geçidi’nde bir ceset bulundu
  Ocak 11 2016
  1959 yılında 9 kayakçının gizemli şekilde hayatını kaybettiği Dyatlov Geçidi'nde 50 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu.

  İçerdiği gizemden dolayı Rusya’nın ‘John F. Kennedy’ olayının yaşandığı yer olarak da bilinen ve 9 kayakçının 1959 yılında sırrı hala çözülemeyen bir şekilde hayatını kaybettiği Ural Dağları’ndaki Dyatlov Geçidi’nde bir ceset bulunduğu bildirildi.

  Dyatlov Geçidi’nin bulunduğu Sverdlovska bölgesinde yaklaşık 9 kişilik bir turist kafilesinin geçtiğimiz Cuma gecesi Rus acil güvenlik birimlerini arayarak bir ceset bulunduğunu bildirdikleri belirtildi. Grupla uydu telefonu üzerinden temas kurulduğu; ancak kötü hava koşullarından dolayı yetkililerin bölgeye gidemedikleri kaydedildi. İddialara göre cesedin 50 yaşlarında bir erkeğe ait olduğu belirtiliyor. Olayı ilginç kılan ise cesedin 1959 yılında bugün hala sır perdesi aralanamamış Dyatlov Geçidi Vakası’nın yaşandığı yerde bulunmuş olması.

  DYATLOV GEÇİDİ OLAYI NEDİR?


  Dyatlov Geçidi vakası ya da Dyatlov Geçidi kazası 9 kayakçının Ural Dağları’nda tahminen 2 Şubat 1959 gecesindeki gizemli ölümlerini belirtmek için kullanılıyor. Olay Kholat Syakhl dağının doğusunda bulunan ve bu olayın ardından grubun lideri olan Igor Alekseievich Dyatlov’un soyadını alan Dyatlov Geçidi’nde gerçekleşti.

  12 Şubat’ta en yakın şehre haber vermeleri gereken kayakçılardan haber alınamaması üzerine arama kurtarma çalışmaları yapılmış ve ilk olarak olaydan 24 gün sonra yani 26 Şubat günü kayakçıların çadırı bulunmuştu. Yapılan incelemede kayakçıların olay gecesi bilinmeyen bir nedenden dolayı çadırlarını içeriden yırtarak eksi 30 derece soğukta ve ağır kar yağışında yalın ayak çadırı terk ettikleri saptanmıştı. İlerleyen günlerde bulunan cesetlerden ikisinin üzerlerinde sadece iç çamaşırları olduğu halde kaçtığı kayakçıların hiç birinin botlarını giymedikleri anlaşıldı.

  Bulunan cesetlerden ikisinin kafatasında; diğer iki tanesinin ise kaburgalarında kırıklar bulunmuş olmasına rağmen yapılan incelemelerde hiçbir darbeye ya da şiddete maruz kalmadıkları tespit edildi. Kayakçılar arasında yer alan Lyudmila Alexandrovna Dubinina’nın ise dilinin gözlerinin ve dudaklarının olmadığı ortaya çıktı. Ancak olayın bir diğer ilginç yanı ise olay yerinde kayakçılardan başka kimsenin ayak izine rastlanmamasıydı.

  ÖLÜMLERDEKİ GİZEM ÇÖZÜLEMEYİNCE YERİNİ KOMPLO TEORİLERİNE BIRAKTI


  Olayın hemen ardından Rus makamları inceleme başlatsa da cesetler üzerinde yapılan otopsi işlemlerinde net bir sonuca ulaşılamadı. Adlî tıp uzmanları beş cesedin hipothermi ile (yani soğuk etkisi ile donarak) öldüğünü açıkladı. Ancak dosya ölüm sebeplerine “zorlu doğal güç” yazılarak çözülmeden gizli bir şekilde rafa kaldırıldı. Gizemi çözülemeden dosya rafa kaldırılınca gerisinde birçok komplo teorisini bıraktı.

  Grubun son kamp yerinin Baykonur Uzay Üssü (R-7 roket testinin yapıldığı alan) ile Novaya Zemlya’nın (Sovyet Rusya’nın nükleer araştırmalar yaptığı yer) arasında kurulu olması gizli silah testleri yapıldığına dair komploların ortaya atılmasına neden oldu.

  Bölgede yaşayan yerel Mansi halklarının saldırısına uğramış olabilecekleri iddia edildi. Bazı bilimadamları hipotermiden ölen kişilerde yanma hissi duyduklarından dolayı “paradoksik soyunma” vakasına rastlandığını açıkladı. Bazı araştırmacılar çığ düşmüş olabileceği ve kayakçıların çığdan kaçmak için o şekilde çadırı terk etmiş olabilecekleri tezini ortaya attı. Bölgede kızılötesi sesle duyulduğu veya Rus ordusunun paraşüt mayın bombaları test ettiği iddiaları da komplo teorileri arasında yer aldı.

  RUS ‘YETİ’Sİ Mİ?


  Ancak gizlenen dosya 1990 yılında tekrar açıldı ve olayla ilgili toplanan bütün deliller kamuoyu ile paylaşıldı. Bu deliller arasında ise kayakçıların çektiği bir fotoğraf çok dikkat çekti. Söz konusu fotoğrafta ne olduğu belirlenemeyen ama bir Yeti veya popüler tabirle Kocaayak’a benzetilen bir yaratık görülüyordu. Resmin orijinal olduğu tespit edilirken kayakçıların “katillerinin” fotoğrafını çekmiş olduğuna dair birçok iddia ortaya atıldı.

  Bugün bu fotoğraf ‘Rus Yeti’sinin gerçekten yaşadığına dair en güçlü kanıt olarak hala yerini koruyor. Dağcıların hayatını kaybettiği ayda Rus hükümetinin desteği ile sürdürülen “gizemli kar adamının bulunmasına dair araştırmaların” da hiçbir sonuç rapor edilmeden bitirilmiş olması iddiaları güçlendiriyor.

  Birçok araştırmacıya göre kayakçıların ölümü gizemli değil; zira adli tıp raporlarına göre kayakçıların beşi hipotermi 4’ü ise aldıkları şiddetli darbelerden dolayı ölmüştü. Gizemli olan kısım ise gecenin o soğuğunda botlarını dahi giymeden onları çadırlarından çıkmaya zorlayan şeyin ne olduğuydu.

  Gizemi hala çözülememiş bu olay bugün hala Rusya’nın ‘John F. Kennedy’ vakası olarak da nitelendiriliyor. Olay birçok filme belgesele de konu oldu ve çok sayıda kitap yazıldı.

  CİHAN

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bence bu olayın içinde doğa güçleri var.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş