II. Dünya Savaşı'ndan önce Avusturya Çekoslovakya Macaristan ve Yugoslavya liglerinin birincileriyle ikincileri arasında oynanan Orta Avrupa Kupası (Mitropa Kupası) Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nın çekirdeği sayılır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Orta Avrupa Kupası La Coupe de l'Europe Central adı altında yapılan bu futbol turnuvası ile yeniden ele alındı. Daha sonra UEFA tarafından aynı statü çerçevesi içinde fakat daha geniş kapsamlı olarak Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla oynanmasına karar verildi.

Avrupa'nın en güçlü kulüplerinin mücadele ettiği uluslararası futbol turnuvasıdır. 1955'ten 1992'ye kadar Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla düzenlenmiş olan Şampiyonlar Ligi Kupa 1 olarak da bilinir ve kulüpler çapında Avrupa'nın en büyük turnuvasıdır. 2009 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali dünya çapında 100.000.000 kişi üzerinde izleyici toplamış ve böylece NFL Super Bowl'u da geçerek o yılın en çok izlenen programı olmuştur.

1990'lı yıllara kadar eleme sistemine dayalı ve yalnızca ülke şampiyonlarının katılabildiği bir organizasyonken ilginin artması amacıyla ülkelerin puanlarına göre lig 4.'lerinin bile katılabildiği ve maç sayısının daha da arttığı bir lig sistemine dönüşmüştür. 1997'den bu yana kupaya ülke şampiyonları ile birlikte kendi ligini 2. sırada bitiren takımlar ve ülke puan sıralamasına göre 3. ve 4. takımlar da davet edilmektedir.

Şampiyonlar Ligi kupasını bugüne kadar 10 farklı ülkeden 21 ayrı takım kazanmıştır. Kupayı en çok kazanan takım 9 kez mutlu sona ulaşan Real Madrid'tir.

Organizasyonun tarihindeki en trajik olay ise şüphesiz Heysel Faciası'dır. 29 Mayıs 1985 günü Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası finali olan Juventus - Liverpool maçı başlamadan önce İngiliz taraftarlar İtalyan taraftarlara saldırmış ağırlığı taşıyamayan stad duvarı yıkılmış 38 İtalyan taraftar ve 1 Belçikalı futbolsever hayatını kaybetmişti.

Şampiyonlar Ligi'nin statüsü 1992'den beri defalarca değişmiştir. Bugün uygulanan sistem 2003 yılından beri devam etmektedir.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde ön elemeler ve grup maçlarına doğrudan katılan takımlar da dahil Lihtenştayn haricindeki 52 UEFA üyesi ülkeden toplam 76 takım mücadele etmektedir. Her ülke kendi ülke puanının izin verdiği sayıda takımla katılır.

UEFA ülke puanı sıralamasına göre;

1-3. sıradaki ülkeler 4
4-6. sıradaki ülkeler 3
7-15. sıradaki ülkeler 2
16. ve daha aşağıdaki ülkeler 1'er takımla şampiyonada temsil edilirler.

Ülke puanı sıralaması aynı zamanda hangi takımın turnuvaya hangi kademeden başlayacağını da belirler. Son şampiyon ile sıralamada ilk üçte yer alan ülkelerin lig şampiyonları ikincileri ve üçüncüleri 4. ile 6. arasındaki ülkelerin şampiyonları ve ikincileri 7. ile 12. arasındaki ülkelerin şampiyonları grup maçlarına ön eleme oynamadan doğrudan katılırlar. Eğer son şampiyon kendi lig klasmanına girerse 13. sıradaki ülkenin de şampiyonu grup maçlarına doğrudan katılır. Diğer takımlar ön eleme turlarından başlarlar.

Maçlar salı ve çarşamba günleri yapılır. Temmuz - Ağustos aylarında 4 turdan oluşan ön elemeleri geçen 10 takım ile grup maçlarına doğrudan katılan 22 takım arasında toplam 32 ekipli 4'er takımlı ve 8 gruptan oluşan grup aşaması oynanır. Gruplarda ilk 2'ye giren takımlar ikili eleminasyonlu sistemi ile müsabakalara devam ederler üçüncüler ise UEFA Avrupa Ligi'ne katılıp 3. turdan devam ederler. 2. tur çeyrek ve yarı final kedemeleri ikili eleminasyon usulüyle oynanır. Final maçı ise tarafsız sahada tek maç olarak oynanır.

UEFA grup maçlarına 1992 - 2009 arasında toplam 31 ülkeden 104 farklı takım katılmıştır. 17 sezonda Manchester United 14 Porto 14 Barcelona 13 Real Madrid 13 ve PSV Eindhoven 13 kez ile gruplara en çok katılan takımlardır. İspanyol Real Madrid'in ise Şampiyonlar Ligi'nde beş yıl üst üste final oynaması da ayrı bir rekordur.

vikipedi