Dünyanın İlk futbol takımı klübü adı nedir hangi ülkede ne zaman kurulmuştur ?
1857 yılında kurulan Sheffield F.C. büyük olasılıkla futbolun herhangi bir biçimini oynayan ilk kulüptür. İlk olarak 1855 yılında kurulduğu söylense de bunun bir kanıtı bulunamadı henüz.Takım ilk olarak daha sonra Sheffield Wednesday ve United'ın sahası olacak İngiltere Sheffield'daki Bramall Lane'de kuruldu.

Nathaniel Creswick ve William Prest 24 Eylül 1857'de Sheffield Futbol Kulübünü kurdular. Aslında daha önce Cambridge Üniversitesinde de takım kurulmuştu ama Sheffield kulübü dünyada bir okul veya üniversiteye bağlı olmayan ilk kulüptür.

Creswick ve Prest 1857'de oyunun kurallarının çizilmesinde de önce oldular. O zamanlar FA'nın kurulmasından önce futbolun genel olarak kabul edilen kuralları yoktu. İlk Sheffield FC kuralları farklıydı. Örneğin ofsayd kuralı yoktu elle topa müdahele serbestti rakipler itilebiliyordu ve topu yakalayan bir oyuncu serbest vuruş kazanıyordu. Bu kurallar takip eden yıllarda yavaş yavaş değişti ve bilinen o ki 1866 yılında Battersea parkında Sheffield ve FA karması arasında düzenlenen maçta ofsayd dahil bugünkü FA kurallarına çok benzeyen kurallar geçerliydi. Sheffield 1878'de FA kurallarını kabul edene kadar kendi kurallarıyla oynadı.

Sheffield FC'nin kapı komşusu Hallam FC'de dünyanın en eski futbol kulüplerinden birisidir. 1861'de bu iki kulüp bugün hala doğruluğu tartışmalı ilk derbi maçını yaptılar.

1957 yılında kuruluşunun 100. yılı şerefine Hillsborough’da İngiltere Milli Takımı ile özel bir maç yapan Sheffield F.C. kulübü 2004 yılında da FIFA’nın verdiği en büyük onur ödülü olan “Order of Merit” ile ödüllendirilmiştir.

Sheffield FC


Tam isim > Sheffield Football Club
Renkler > Kırmızı-Mavi
Kuruluş > 24 Ekim 1857