Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  vBaDieseL
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Almanların Hayata Geçirilemeyen Projesi - Atlantropa

  İsim: Almanlarin_Hayata_Gecirilemeyen_ Projesi_Atlantropa1.jpg
Görüntüleme: 6
Büyüklük: 92.2 KB (Kilobyte)  Atlantropa Alman mimar Herman Sörgel'in (1885-1952) 1920'lerde yarattığı ütopik bir projeydi. Herman Sörgel Akdeniz'in suyunu Afrika kıtası içlerine akıtarak deniz seviyesini azalttıktan sonra Avrupa ile Afrika'nın birleşmesinden doğacak Atlantropa adlı yeni bir kıta yaratmayı planlıyordu. Proje Akdeniz'in iki ucundaki Cebelitarık ve Çanakkale Boğazı'na yapılacak barajlarla tamamlanıyordu. Alman mimar Atlas Okyanusu ve Marmara Denizi'nin su seviyesi Akdeniz'in su seviyesine göre yüksek olacağından boğazlara kurulacak barajlarla çok büyük miktarda enerji üretmeyi planlıyordu. Projeye göre Avrupa ile Afrika İtalya-Sicilya-Tunus üzerinden köprülerle bağlanacaktı. Deniz çekileceği için Ege ve Adriyatik'te önemli miktarda deniz karaya dönüşüyordu. Yunanistan ile Türkiye neredeyse birleşiyordu.
  Atlantropa... Zaman zaman Panropa olarak da anılıyor. Panropa

  Avrupa'nın -ropa'sının önüne birleştirme birlik anlamına gelen 'pan-' ekinin eklenmesiyle oluşturulmuş. Atlantropa'da ise -ropa'nın önüne bu kez Atlas Okyanusu'nun diğer adı Atlantik'ten hareketle Atlant- gelmiş.

  Projenin Amacı

  Herman Sörgel 20'nci yüzyılın başında Avrupa'yı kasıp kavuran ekonomik ve siyasi krizden çıkış için 1929 yılında böyle bir proje önermiş ve hayatını kaybettiği 1952'ye kadar da fikrini savunmayı sürdürmüştü.

  Atlantropa kapsamında Cebelitarık Boğazı'na Çanakkale Boğazı'na ve Sicilya ile Tunus arasına dev barajlar kurulacak bu barajlarda elektrik üretimi yapılacaktı. Bölgeyi yönetecek bir üst otorite barışı tehdit eden ülke hangisi olursa olsun enerji akışını keserek cezasını verecek böylece hiç kimse savaşçı girişimlerde bulunamayacaktı.

  Bununla birlikte barışçıl amaçlarla ortaya atılmış olması projeyi kurtarmaya yetmiyor elbette. Zira Sörgel Akdeniz'deki su kaynaklarının bu şekilde kullanılmasıyla Avrupa'nın Afrika'daki koloniler üzerinde tartışmasız bir hakimiyet kurmasını da amaçlıyordu.

  İsim: Almanların Hayata Geçirilemeyen Projesi - Atlantropa2.jpg
Görüntüleme: 6
Büyüklük: 95.3 KB (Kilobyte)  Akdeniz Kurutulacaktı


  Herman Sörgel barajlar sayesinde Akdeniz'deki su seviyesini aşağı çekmeyi böylece tarım ve yerleşim için yeni alanlar açılmasını da savunuyordu. Ancak bunun bölge iklimine verebileceği zararın ne olduğuna dair en ufak bir endişe dile getirilmiyordu.

  Sörgel'in planının bir diğer ayağı Süveyş Kanalı'nın uzatılması ve böylece ticaret yollarının açık tutulmasıydı.

  Son olarak herhalde Venedik'i çok sevdiğinden olsa gerek Sörgel bütün Atlas Okyanusu kurusa da buradaki kanalların suyunu kaybetmesini engellemek istiyor o nedenle şehri özel bir kanalla Akdeniz'e bağlamak istiyordu.

  Herman Sörgel'in Şüpheli Ölümü Ve Projenin Sonu

  Proje adına bir enstitü kurulmasına rağmen Nazi Almanyası'nda küçümsendi alay edildi. Atlantropa Herman Sörgel'in şüpheli ölümünden sonra tamamen unutuldu. Mimar bisikleti ile ders vermeye gittiği üniversitenin dümdüz yolunda bir arabanın çarpması sonucu öldü. Araba sürücüsü bulunamadı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Almanlardan önce Tayyip yapar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş