Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Grenada ve Grenada Tarihi

  Grenada Karayip Denizi'nde doğusunda Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. Grenada adası ile Grenadines ada grubundan oluşur. Trinidad ve Tobago'nun kuzeyindedir. Grenada adasının uzunluğu 20.km'den biraz fazladır. Ülke İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir.
  Tropikal iklim hakim olup Atlas Okyanusu'nun bu bölgesinde yaşanan tayfunlardan çokça etkilenmektedir. Baharatlar yönünden zengin bir adadır.Bu yüzden Baharat Adası olarak da bilinir (Isle of Spice). Nüfusun büyük bölümü Afrika kökenlilerden oluşur; geri kalanı Kızılderili karışımı ve Avrupalı'dır.
  Tam Adı: Grenada
  Yüzölçümü: 344 km²
  Başkenti: Saint George's
  Para Birimi: Doğu Karayip Doları
  Dili: İngilizce
  Nüfusu: 89 211 kişi (2002 tahmini)
  Ortalama Ömür: 64.52 yıl (2002 tahmini)
  Okur Yazarlık Oranı: % 98 (1970 tahmini)
  Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 4 750 $ (2001 tahmini)
  Grenada haritası (büyütmek için tıklayınız):

  Grenada ve Karayib'deki adalar


  Tarih

  Adanın bilinen en eski yerlileri Aravaklardır.Daha sonra Güney Amerika'dan gelen savaşçı Karipler adada egemenlik kurdular.Adayı gören ilk Avrupalı ise 1498'de bölgeye gelen Kristof Kolomb oldu.Kolomb buraya Concepcion adını verdi.Grenada adının kökeni ise bilinmemektedir.1609'da İngilizlerce bir yerleşim kurulmaya çalışıldıysa da yerli halkın direnişi yüzünden başarılı olamadılar.1650'de Fransızlar St. George kentini kurdular.Grenada 1763'teki Paris Antlaşmasıyla resmen İngiltere'ye bırakıldı.18. yy'ın sonlarında İngilizler adaya şeker plantasyonlarında çalıştırmak üzere Afrika'dan çok sayıda köle getirdiler.Fransızların da desteklediği köle ayaklanmaları sonucunda 1833'te kölelik kaldırıldı.1885'te İngiliz Rüzgarüstü Adalarının yönetim merkezi olan Grenada 1958'de aynı yıl kurulan Batı Hint Adaları Federasyonu'na katıldı.Ama 1967'de federasyon dağılınca Birleşik Krallık'a bağlı özerk bir devlet oldu.
  Şubat1974'te bağımsızlığını ilan etti.1979'da başbakan Eric M. Gairy yurtdışındayken koalisyon ortaği NJM'nin düzenlediği kansız bir hükümet darbesiyle devrildi.Maurice Bishop yeni kurulan Devrimci Halk Hükümeti'nin (PRG) başına geçti.Sosyalist eğilimli olduğu için batılı devletlerin karşı çıktığı yeni hükümet Gairy'nin ardından ekonomiyi büyük ölçüde düzeltti.Ama Bishop Ekim1983'te marksist askerlerce devrildi ve öldürüldü.Darbeden hemen sonra ABD birliklerinin ülkeyi işgal etmesiyle darbe liderleri iktidardan uzaklaştırıldı.1985 ortalarına kadar ABD birlikleri adada kaldı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Grenada

  Küçük Antiller'de Venezuela yakınında devlet.

  Windward Adaları'nın en güneyde bulunanıdır. Yakınındaki Küçük Grenadines Adaları'ndan bir kısmı da yönetim bakımından Grenada'ya bağlıdır. Tümünün yüzölçümü 344 km2'dir. Yarıdan çoğu zenci olan 104.000 kadar nüfusu vardır. Dili İngilizce çoğunluğun dini Katolik'tir. Volkanik ormanlarla örtülüdür. Başkenti ve başlıca dışsatım limanı Saint-Georges kentidir. Ekonomisi şekerkamışı kakao muz pamuk tarımı ve ticaretine dayanır.

  1498'de Kolomb tarafından keşfedilen ada önce Fransız sömürgesiydi; sonra İngiltere'ye geçti. 1967'de İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi oldu. 1974'te bağımsızlık kazandı. Birleşik İşçi Partisi Başkanı ve Başbakan Eric Gairy Maurice Bishop'un yönettiği bir darbeyle Mart 1979'da devrildi. Yeni yönetim Küba ile sıkı ilişkiler kurdu ve ada bağlantısızlar hareketine katıldı. Başbakan Bishop başbakan yardımcısı Bernard Coard ve Genelkurmay Başkanı General Hudson Austin'in düzenlediği bir darbeyle Ekim 1983'te iktidardan düşürüldü ve öldürüldü. Devrimci Askerî Konsey yönetime el koydu. Bunun üzerine ABD adaya müdahale etti. Adadaki denetim Doğu Karayip devletleri örgütüne bağlı ülkelerin askerlerinden oluşan uluslararası birliğe verildi. Genel valiye bağlı dokuz kişilik bir geçici hükümet kuruldu. Aralık 1983'te yapılan seçimleri Herbert Blaize yönetimindeki Yeni Ulusal Parti kazandı ve Blaize başbakan oldu. Doğu Karayip devletleri örgütü ve ABD askerleri adadan Eylül 1985'te ayrıldı. Başbakan Blaize Aralık 1989'da öldü. Genel vali tarafından Başbakan Yardımcısı Ben Jones 1990'da yapılacak genel seçimlere kadar başbakanlığa atandı. 1990'da yapılah seçimlerde Nicholas Bratwaite 1995'te George Brizan ardından da Keith Michell başbakan oldu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş