Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Guam ve Guam Tarihi

  Guam
  Vikipedi özgür ansiklopedi

  Guam (İngilizce: Guam telaffuz:/ˈgwɑːm/ (yardım·bilgi); Çamorro dili: Guåhån) ya da resmî adıyla Guam Toprağı (İngilizce: Territory of Guam) Büyük Okyanustaki Mariana Adalarının en büyük ve en güneydeki adası. Hawaii'nin 5000 km batısında yer alır. ABD'ye bağlı özerk toprak statüsündedir.

  Tarih

  İspanyollar adına sefer yapan Portekizli denizci Ferdinand Magellan'in 1521'de Guam'a çıktığı ve Yerlilerin davranışı nedeniyle adaya Ladrones (Hırsızlar) adını verdiği sanılır.İspanya1668'den başlayarak boyun eğmeye ve Katolikliği kabul etmeye zorlandı. Sonraki 200 yıl boyunca Guam İspanya'nın ileri karakolu oldu. 1565'te Guam üzerinde resmen hak iddia etti; ada halkı da
  Guam 1898 İspanyol - Amerikan Savaşı1944'te ABD kuvvetlerince geri alındı ve önemli bir hava ve deniz üssüne dönüştürüldü. 1950'de ABD Deniz Kuvvetlerinin yetkisi altında İçişleri Bakanlığı'nca yönetilmeye başladı aynı tarihten itibaren de Guamlılar ABD vatandaşı kabul edildiler. sonunda ABD'ye verildi. 1930'ların ortalarında okyanusaşırı uçuşlarda durak olarak kullanıldı. 1941'de Japonlarca işgal edildi;
  Guam'da bakirelerin evlenmesi yasak. Bunun için kızlar bekaretlerini para karşılığı bu işi yapan kişilere bozduruyor. "10.10.2009 Milliyet gazetesinden alıntıdır."

  Coğrafya ve iklim

  Yüzölçümü 541 km² olan ada yüzey şekilleri bakımından iki bölgeye ayrılır. Kuzeyde 150 m yüksekliğinde mercan kökenli kireçtaşlarından oluşmuş bir plato yer alır. Güneyde ise en yüksek noktasına Lamlam Dağında (406 m) ulaşan alçak volkanik dağ sırası uzanır. Dağların aşınmış yamaçları yumuşak bir eğimle batıya daha dik bir eğimle de doğudaki yalıyarlara doğru alçalır.
  Guam'ın iklimi tropiktir. Sıcaklık 21 - 32 °C arasında değişir. En çok yağış temmuz ile eylül arasında düşer. Bitki örtüsü kıyı boyunca uzanan hindistancevizi ağaçlarından dağlardaki otlara ve iç kesimlerdeki sık çalılıklara kadar değişen bir çeşitlilik gösterir...

  Yönetsel koşullar

  Günümüze Guam sivil bir yönetici (1970'ten itibaren) ile halkın seçtiği 21 üyeli yasama meclisince yönetilen özerk bir bölgedir. Adadaki 19 seçim bölgesinin her birinin başında bir yönetici (comissioner) bulunur. 1972'de çıkarılan yasa uyarınca ABD Temsilciler Meclisi'ne iki yıl için seçilen bir temsilci gönderir. Temsilci komisyonlarda oy kullanır ama mecliste oy kullanamaz. Guam'da bir federal bölge mahkemesi vardır.

  Demografi

  Guam'ın 2007 tahmini nüfusu 173456 kişidir. Adanın Endonezya kökenli olan yerli halkı Çamorolar nüfusun büyük kısmını oluşturular (% 57). Diğer etnik gruplar; Filipinliler (% 25.5) Beyazlar (% 10) ile diğer Çinli Japon ve Koreli azınlıklardır. Nüfusun büyük kısmı Katoliktir. Resmi diller İngilizce ve Çamorro dili'dir.

  Ekonomi

  Guam ekonomisi büyük ölçüde turizm ve ulaştırma sektörlerine dayanır. Bugün Guam ABD'nin batı kıyısında Hawaii'ye Filipinler'e Avustralya'ya ve Uzakdoğu'ya hizmet veren havayollarının durak noktalarından biridir. Turistlerin çoğu Japonya ve Çin'den gelir.
  Guam'da günümüzde de ABD'nin önemli deniz ve hava üsleri bulunmaktadır. Üsler ada ekonomisinin temel direğidir ve topraklarının yaklaşık üçte biri ABD silahlı kuvvetlerine aittir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Guam

  Mariana grubunun en büyük ve en güneyde yer alan adası (Batı Pasifik).

  Yüzölçümü 541 km2 nüfusu 133.152 (1990) merkezi Agana'dır. Dağlık fakat bitek tarım toprakları da bulunan adanın başlıca ürünleri hindistancevizi şeker kakao ve tropikal meyvelerdir. 1521'de Magellan tarafından keşfedilmiş 1898'de İspanya'dan ABD'ye geçmiştir. Deniz üssü ve sivil havalimanı olarak kullanılır. Guam II. Dünya Savaşı'nda Amerika ve Japonya arasında şiddetli çarpışmalara sahne olmuştu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş