Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dünya Tarihindeki En Büyük Maden Kazaları

  Dünya tarihindeki en büyük maden kazaları

  Çin Fransa ve Japonya başta olmak üzere dünyadaki birçok ülkedeki maden ocağında meydana gelen kazalarda binlerce kişi hayatını kaybetti.  Tarihte meydana gelen en fazla ölümlü 12 maden kazasında 6 bin 811 maden işçisi hayatını kaybetti. Şimdiye kadar en çok ölümlü maden kazası 1942 yılında Çin'de meydana geldi Çin'deki kazada bin 549 kişi öldü. Maden kazaları genellikle gaz sıkışması metan gazı patlaması karbonmonoksit zehirlenmesi kömür tozu patlamasından meydana geldi.

  Soma'da maden ocağında meydana gelen ve 205 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın benzerleri dünyanın yakın tarihine damgasını vuruyor. Dünyanın en ölümlü maden ocağı kazaları şöyle sıralanıyor:

  Benzihu

  Çin'in Liaoning eyaletinde Benzi yakınında Honkeiko kömür madeninde 26 Nisan 1942'de dünyanın en çok ölümlü kömür madeni kazası meydana geldi.
  Madende gaz ve kömür tozu karışımının neden olduğu patlamada bin 549 kişi hayatını kaybetti. Patlamada maden kuyusunun girişi kapandı. Japonya ordusu kazaya rağmen 2. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar kadar ocağı işletmeye devam etti. Liaoning'in bağımsızlığını kazanmasının ardından Sovyetler Birliği'nin yaptığı soruşturma havalandırma sisteminin kapanmasıyla karbonmonoksit zehirlenmesinin madencilerin büyük bölümünün ölümüne yol açtığını gösterdi.
  Courrieres

  Fransa'da 10 Mart 1906'da meydana gelen kazada bin 99 kişi hayatını kaybetti. Dünya tarihinin en ölümlü ikinci kömür madeni kazasının nedeni kuyulardan birinde çıkan yangının yol açtığı büyük patlamaydı.

  Mitsubişi Hojyo

  Kaza 15 Aralık 1914'te Japonya'nın Kyuşu adasında Mitsubişi Hojyo kömür madeninde meydana geldi. Japonya tarihinin en ölümlü maden kazasında 687 kişi yaşamını yitirdi.

  Laobaidong

  Çin'in Şanzi eyaletinde Datong yakınında bulunan Laobaidong kömür madeninde 9 Mayıs 1960 tarihinde metan gazı patlamasının yol açtığı kazada 684 kişi hayatını kaybetti. Bu Çin'in en ölümlü ikinci kömür madeni kazasıydı. Felaketle ilgili bilgiler Çin yönetimi tarafından 30 yılı aşkın süre 1992 yılına kadar örtbas edildi.
  Mitsui Miike

  Kaza 9 Kasım 1963'te Japonya'da meydana geldi. 458 madencinin yaşamını yitirdiği 833 kişinin yaralandığı kazaya kömür tozu patlaması neden oldu. Madencilerin büyük bölümü karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetti. Hayatta kalan madencilerde ağır beyin hasarı görüldü. Bu Japonya'da meydana gelen en ölümlü ikinci kömür madeni kazası oldu.

  Senghenydd

  Birleşik Krallık tarihinde en kötü maden trajedisi olan Senghenydd Kömür Ocağı felaketi Galler'de 14 Ekim 1913 tarihinde meydana geldi. Yer altında kömür tozu patlamasının neden olduğu felakette 439 kişi öldü.
  Wankie

  6 Haziran 1972'de Rodezya'da şimdi adıyla Zimbabve'nin Wankie kömür madeninde bilinmeyen bir nedenden patlama yaşandı. Devam eden seri patlamar tarihin en büyük maden facialarından birinin yaşanmasına sebep oldu.

  Çalışmalar sonucunda 8 madenci kurtarılırken 3 madencininde cansız bedenine ulaşıldı. 428 madenciye ise ulaşılamadı. Madenden sızan gaz sebebiyle arama kurtarma çalışmalarına son verildi. Facia sonucunda 126'sı Rodezyalı olmak üzere farklı ülkelerden 426 maden işçisi hayatını kaybetti.
  Dhori

  Hindistan'ın Jharkhand eyaletinin Dhanbad yakınlarındaki Dhori kömür madeninde 28 Mayıs 1965'te yaşanan grizu patlaması ve ardından çıkan yangın sonucunda 375 madenci hayatını kaybetti. Patlamanın madencilerden birinin lambasından kaynaklandığından şüpheleniliyordu.

  Chasnala

  Dhori'deki kazadan 10 yıl sonra 27 Aralık 1975'de yine Dhanbad yakınlarındaki Chasnala maden ocağında patlama yaşandı. Metan gazının alev alması sonucunda yaşanan patlamayla madenin çatısı çöktü ve madeni su bastı.

  Palamadan sağ kurtulan madenciler su ve yıkıntı altında can verdi. Sonuçta 372 madenci hayatını kaybetti. Pek çok madencinin bedenine hiçbir zaman ulaşılamadı.


  Oaks

  12 Aralık 1866'da İngiltere'de Güney Yorkshire'daki Oaks kömür ocağında madencilerin karzamasından çıkan kıvılcım nedeniyle meydana geldiği düşünülen iki ayrı grizu ve kömür tozu patlaması yaşandı.

  19. yüzyılın en büyük maden facialarından biri olarak tarihe geçen kazada 361 kişi hayatını kaybetti.
  Monongah

  ABD'nin Monongah kömür madenlerine ait iki ayrı madende 6 Aralık 1907'de grizu ve kömür tozu patlaması yaşandı. Çoğunluğunu italyan göçmenlerin oluşturduğu 361 madenci hayatını kaybetti. Elektrik aksağamından ya da lambalardan çıktığı şüphelenilen patlama sonucunda havalandırma sistemi çöktü. Havasızlık sebebiyle kurtarma çalışmaları yürütülemedi.

  Kaynak: AA
  HiRa, Can and Sükut like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Adamlarda işçi kazaları m.ö'sinde kalmış. Bir de bize bakın. 2014 yılında 281 fire veriyoruz. Avrupa çağ atlar biz ise ancak onun örtüsü bunun ırkçıya uğraşırız.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tarihin en ölümcül iş kazaları

  Manisa'nın Soma ilçesinde en az 282 kişinin hayatını kaybettiği maden faciası patlamanın ardından geçen saatler içinde tarihin en ölümcül iş kazaları arasına girdi. Dünya yakın tarihi ne yazık ki bu tür birçok ölümcül kazayla dolu.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Soma’da yaptığı konuşmada bahsettiği 1866 yılında 361 kişinin ölümüyle sonuçlanan İngiltere’deki maden kazası da dahil yaşanan en ağır bilançolu iş kazaları:  İngiltere’de Oaks kömür ocağı kazası
  12 Aralık 1866'da İngiltere'de Güney Yorkshire'daki Oaks kömür ocağında çıkan kıvılcım nedeniyle meydana geldiği düşünülen iki ayrı grizu ve kömür tozu patlaması yaşandı. 19’uncu yüzyılın en büyük maden facialarından biri olarak tarihe geçen kazada 362 kişi hayatını kaybetti.  ABD’de Pemberton Fabrikası’nın çöküşü
  Massachusetts eyaletinin Lawrence kentinde 1860’ta yaşanan faciada beş katlı Pemberton fabrikasının çöküşü 145 işçinin hayatına mal oldu. Felaketin fabrikanın yapımındaki yetersizliklerden kaynaklandığı açıklandı.  Fransa'da Courrieres maden faciası
  Fransa’nın Courrieres kentindeki 10 Mart 1906’da meydana gelen kazada bin 99 kişi hayatını kaybetti. Dünya tarihinin en ölümlü ikinci kömür madeni kazasının nedeni kuyulardan birinde çıkan yangının yol açtığı büyük patlamaydı.  ABD’de Monongah kömür ocağında grizu patlaması
  ABD’nin Monongah kömür madenlerine ait iki ayrı madende 6 Aralık 1907’de grizu ve kömür tozu patlaması yaşandı. Çoğunluğunu İtalyan göçmenlerin oluşturduğu 362 madenci hayatını kaybetti.


  New York’ta Triangle Shirtwaist yangını
  Greenwich Village bölgesindeki Triangle Shirtwaist giysi fabrikasında 1911’de çıkan yangın 145 işçinin hayatına mal oldu. Nedeni hâlâ belirlenemeyen yangın ülkede işçi haklarıyla ilgili hararetli tartışmaların açılmasına neden oldu.  İngiltere’de Senghenydd kömür ocağı felaketi
  Birleşik Krallık tarihinde en kötü maden trajedisi olan Senghenydd Kömür Ocağı felaketi Galler'de 14 Ekim 1913 tarihinde meydana geldi. Yer altında kömür tozu patlamasının neden olduğu felakette 439 kişi öldü

  Japonya’da Mitsubişi Hojyo kömür madeni kazası

  Kaza 15 Aralık 1914'te Japonya'nın Kyuşu adasında Mitsubişi Hojyo kömür madeninde meydana geldi. Japonya tarihinin en ölümlü maden kazasında 687 kişi yaşamını yitirdi.
  Kanada'da Halifax patlaması

  Dünya tarihinde atom bombası patlaması öncesi bilinen en büyük patlama 1917’de Kanada’nın Halifax limanında 3000 ton patlayıcı taşıyan Fransız gemisi Mont Blanc’ın Norveç gemisiyle çarpışması sonucu meydana geldi. Yaklaşık 1800 kişinin öldüğü ve 9 binden fazla kişinin yaralandığı patlama küçük bir tsunami dalgası yaratacak kadar etkili oldu. Ölü sayısının fazla olması patlamanın kazayı izlemek üzere insanların toplanmasından 15 dakika sonra gerçekleşmesinden kaynaklandı.
  Batı Virginia Hawks Nest tünel kazası

  ABD’nin Batı Virginia eyaletinde 1927’de meydana gelen felakette çoğu Afro-Amerikan göçmen olan 476 işçi öldü. Facianın nedeni ise silika maddesini işçilerin hiçbir önlem almaksızın soluması sonucu yakalandıkları silikozis hastalığı oldu. Dolaylı olarak maddeyi soluyan kişilerle birlikte facianın 1000 kişinin ölümünde rol oynadığı belirtiliyor.
  Çin’de Honkeiko kömür madeni kazası

  Çin'in Liaoning eyaletinde Benzi yakınında Honkeiko kömür madeninde 26 Nisan 1942'de dünyanın en çok ölümlü kömür madeni kazası meydana geldi.

  ABD'de Texas City limanında patlama

  Texas eyaletinin Texas City kentindeki limanda 1947’de suni gübre yapımında kullanılmak üzere 2 bn 300 ton amonyum nitrat bulunan kargo gemisinde yangın çıktı. Daha sonra çıkan patlamada 400’den fazla kişi öldü.

  Hindistan'da Union Carbide gaz sızıntısı


  Hindistan Bhopal’de Amerikan ‘’Union Carbide’’ firmasının işlettiği tarım ilacı fabrikasında 1984’te çevreye 45 ton zehirli gaz sızdırdı. Sızıntı hızla yayılarak bölgede yaşayan 2 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı. Sızıntının toplamda 15 bin kişinin ölümünde rol oynadığı belirtiliyor.


  Çin’de Honkeiko kömür madeni kazası


  Madende gaz ve kömür tozu karışımının neden olduğu patlamada bin 549 kişi hayatını kaybetti. Patlamada maden kuyusunun girişi kapandı. Japonya ordusu kazaya rağmen İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar kadar ocağı işletmeye devam etti.
  Meksika’da Pemex patlaması

  Meksika’nın başkenti Mexico City’deki akaryakıt devi Pemex’te 1984’te meydana gelen patlamada 500 ila 600 kişi hayatını kaybetti binlerce kişi yaralandı. Patlama San Juanico akaryakıt enerji santralindeki sızıntının kompleksin yangın ünitesine yayılmasıyla oluştu.  Bangladeş'te Tazreen fabrikasında yangın


  Bangladeş’te 2012’de tekstil fabrikası Tazreen’de çıkan yangında 100’den fazla işçi öldü. Fabrikanın facia öncesi birkaç kez uyarı aldığı ve güvenlik lisansı verilmediği ortaya çıktı.

  Bangladeş'te Rana Plaza tekstil atölyesinin çöküşü


  Dakka’daki Rana Plaza tarihe tekstil sanayinin en büyük kazası olarak geçti. 2013’teki faciada dikiş makinelerinin tam kapasiteyle çalıştığı sırada atölyelerin bulunduğu 8 katlı bina iskambil kâğıtları gibi yerle bir oldu. En az 1000 işçi hayatını kaybetti.
  Teksas’ta gübre fabrikası patlaması


  ABD’nin Teksas eyaletinde bir gübre fabrikasında 17 Nisan 2013'te meydana gelen patlamada 15 kişi öldü 160 kişi yaralandı. Ölenlerin çoğu itfaiyeciler ve yardım ekipleri çalışanlarıyldı. West Fertilizer isimli gübre fabrikasındaki facianın suni gübre yapımında kullanılan amonyum nitratın depolanmasıyla ilgili yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle yaşandığı açıklandı.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ecnebi diye geçme 1800lü yıllarda kalmış. Sefiliğin olduğu yerlerde işçilere köle gibi davranırlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Can
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ancak Müslüman ülkelerde olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş