Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Tacikistan ve Tacikistan Tarihi

  Tacikistan  Sovyetlerden ayrılan bir Asya ülkesi. Taciklerin kökeni diğer dört Orta Asya devletinden farklı olarak Türk değil Fars (İran) asıllıdır. Tacikçe Farsça'nın bir koludur. Ülkede Taciklerden başka Özbek Türkleri ve Türkmen Türkleri bulunur. Çoğunluk İslam dinindendir. Hristiyan azınlık çoğunlukla Ruslardan oluşmuştur.

  Başkenti Duşanbe'dir. Ülkenin tek havaalanı burada bulunmaktadır. Diğer önemli şehirleri: Hocent Kul'ab Novabad Yüzölçümü: 143.100 km². Nüfusu: 5.710.000 (1993 tahmini). Nüfusun % 33'ü şehirlerde yaşamaktadır. Ortalama ömür 67 yıldır. Çocuk ölümlerinin oranı binde 41'dir. Nüfusun % 43'ünü 14 yaşın altındakiler oluşturmaktadır.

  Km² başına düşen insan sayısı: 39.9 Coğrafi durumu: Orta Asya ülkelerinden olan Tacikistan doğudan Çin güneyden Afganistan batıdan ve kuzey batıdan Özbekistan kuzeyden Kırgızistan ile çevrilidir. En yüksek yeri Komünizm Tepesi (7483 m.)'dir. Topraklarının % 93'ü dağlıktır. Ancak dağlık alanlarda da tarım arazisi veya otlak olarak kullanılan araziler mevcuttur. Topraklarının % 7'si tarım alanı % 23'ü otlaktır. Ülkeye sert bir iklim hâkimdir. Kışlar çok soğuk yazlar çok sıcak geçer. Sıcaklık kışın dağlık bölgelerde bazen - 60 dereceye kadar düşmekte yazın ise vadilerde + 48 dereceye kadar çıkmaktadır.

  Yönetim şekli

  Tacikistan bağımsızlık sonrasında çok partili demokratik düzene geçtiyse de iç çatışmalar sonrasında Rusya'nın askeri desteğiyle yeniden eski komünistlerin hâkimiyetinde bir diktatörlük rejimi hâkim kılındı. Hükümet muhalefet partilerini kapatarak 80 kişilik bir ara dönem parlamentosu oluşturdu. Tacikistan BM BDT (Bağımsız Devletler topluluğu) ve IMF (Uluslararası Para Fonu) gibi uluslararası örgütlere üyedir.

  Eğitim

  Eğitim ücretsizdir. İlkokulların ve tüm ortaöğretim kurumlarının sayısı yaklaşık 3200'ü bulmaktadır. Tacikistan'ın en önemli yüksek öğretim kurumu 18 araştırma enstitüsü bulunan Tacikistan İlimler Akademisi'dir. Bunun yanı sıra 1 üniversitesiyle 7 yüksek okulu mevcuttur. Okuma yazma bilenlerin oranı ise % 90 civarındadır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tacikistan
  Vikipedi özgür ansiklopedi

  Tacikistan (Tacikçe: Тоҷикистон Tocikiston Farsça: تاجيكستان) resmî adıyla Tacikistan Cumhuriyeti (Tacikçe: Ҷумҳурии Тоҷикистон) Orta Asya'da denize çıkışı olmayan bir ülkedir. Komşuları güneyde Afganistan batıda Özbekistan kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin Halk Cumhuriyeti'dir. En büyük etnik grubun Tacikler olduğu ülkede tarihi ve kültürel olarak bölgede varlığını sürdüren Farslar ve Özbekler'de bulunmaktadır ve bu halklar da Tacikçe konuşmaktadır. Ülkenin bulunduğu alanda Samanîler İmparatorluğu varlığını sürdürmüş. 20. yüzyılın başında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kurulduktan sonra bu birliğin uzantısı olan Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti varlığını sürdürmüştür. Devlet başkanı Emomali Rahmon'dur.

  Demografi

  Ülkede en büyük etnik grup %64.9 oranla Tacikler 2. etnik grup ise %25 oranla Özbek'ler 3. büyük etnik grup ise %3.5'luk bir oranla Rus'lar ve diğer belirlenemeyenler %6.6'lık bir kesimi oluştururlar. Resmi dil Tacikçe olmasına rağmen yakın çağdaki etkileşimlerden dolayı Rusça'da kullanılır ama Rusça'nın resmi bir statüsü yoktur. Ülkede insanların mensup olduğu en büyük din İslam'dır. Halkın %85'i Sünni Müslüman %5'i ise Şii Müslüman'dır. Geri kalan %10'luk gibi bir kısmı Hıristiyan'lar oluştururlar. Ülkede Hıristiyan'lar daha çok Rus Ortodoks Kilisesi'ne mensupturlar. Tacikistan Haçlı Seferleri sırasında İran'a bağlı bir özerk bölgeydi.

  Yönetim Birimleri
  Dağlık Badahşan Özerk Yönetimi
  Duşanbe
  Sogd
  Hatlon

  Tajikistan
  Coğrafya

  Ülkenin denize kıyısı yoktur. Denize kıyısı olmadığından ve bulunduğu yükseklikten dolayı sert bir iklime sahiptir. İklimi özetlersek iç kısımlarda kıtasal Pamir dağlarında yarı çöl ve kutupsal iklim görülmektedir. Bu da sıcak iklime neden olmaktadır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  TACİKİSTAN

  Orta Asya'da ülke kuzeyden Özbekistan ve Kırgızistan güneyden Afganistan doğudan Çin'le çevrilidir.
  Yüzölçümü 143.100 km2
  nüfusu 6.270.000
  başkenti Duşanbe'dir.
  Çok dağlık (yarısı 3.000 m. yükseltinin üzerinde) olan ülke toprakları Pamir'in doğu kesiminde yer alır (Komünizm Doruğu'nda 7.496 m'ye Lenin Doruğu'nda 7.134 m.'ye yükselen Transaltay Dağları). Batıda Zerefşan Sıradağları 5.495 m.'ye yükselir; kuzeyde Tianşan'ın kolları Fergana çöküntü alanına tepeden bakar. S

  ularını Yukarı Amu Derya (Pianc) ve kolları (Vahş Murgab) ile Zerefşan'ı alarak büyüyen Sir Derya'nın topladığı kuzey sınırları kıvrıntılı ülke toprakları güneybatıda iyice korunaksız bir dağ eteği üzerinde uzanır.

  Karasal koşulların ve yükseltinin etkilendiği iklim batıya doğru yumuşar. Nüfus Tacikler (% 623) Özbekler (% 23) ve Ruslardan (% 76) oluşur.

  Tarım ve hayvancılık: tarım ürünleri (pamuk tütün tahıl çiçek meyve ağaç yetiştiriciliği) ve özellikle sığır besiciliği.

  Kömür (Şurab) hidrokarbürler (Nefteabad) ve aralarında uranyumun (Nurek) bulunduğu demirdışı metaller; Sir Derya (Karakum) ve Vahş üzerinde hidroelektrik santralları kurşun ve çinko.

  Şehirlerde sanayi ve zanaatçılık: metalürji; makine imalatı tarım aletleri; tekstil (pamuk ipek); deri; gıda sanayii; tütün. 1924'te kurulan ve önce Özbekistan sınırları içinde yer alan Tacikistan 1929'da SSCB'nin federe cumhuriyetlerinden biri oldu. Ağustos 1991'de bağımsızlığını kazanan ülke BDT'nin üyesi olup Mart 1992'de BM'ye kabul edildi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş