Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Cvp: Somali ve Somali Tarihi

  Ülke önceleri “Baharat Ülkesi” olarak biliniyordu. Bölgeye ilk olarak 750 yılında Galyalıların geldiği tahmin edilmektedir. Onuncu yüzyılda Müslüman Arap orduları İslamiyeti yaymak için bu ülkeye de gittiler. Ülkeye yerleşen Müslümanlar bölgede bir süre Somali Sultanlığını kurdular.

  On altıncı asırda Somali Sultanlığı Etiyopya topraklarına girdi. Portekiz’den yardım alan Etiyopya 1542’de Müslüman ordularını ağır yenilgiye uğrattı. Aynı dönemde Somali’nin kuzey kıyılarının bir bölümü resmen Osmanlı egemenliğinde bulunuyordu. On dokuzuncu asırda batılı devletlerin Afrika ülkelerini sömürge haline getirmeleri büyük rekabete sebep oldu.

  Somali’yi 1839’da işgal eden İngilizler sömürgelerine ekledilerse de Fransa ve İtalya ile yapılan savaşlar neticesinde 1884’te İtalya bölgeyi ele geçirdi ve yapılan anlaşmalar neticesinde 1885’ten 1927 yılına kadar İtalyanlar ülke topraklarını işgal altında tuttular. 1949 yılında Birleşmiş Milletler Somali’nin bağımsızlığını onayladı ve ertesi yıl İtalyanlar ülkeden geri çekilmek mecburiyetinde kaldılar.

  1969 yılında askeri ve polis gücünün Muhammed Siyad Barre başkanlığında müştereken yaptığı darbe sonucu meclis dağıtıldı. 1975 yılında ülkede iç olaylar ve anarşi birçok kimsenin ölümüne sebep oldu. Siyad Barre 1979’da Yeni Anayasayı yürürlüğe koydu ve ertesi sene resmen devlet başkanı seçildi. Diğer taraftan dış politikada ise 1977 yılında Somali ile komşusu Etiyopya’nın arası Ogaden bölgesi yüzünden açılmıştı. Etiyopya’ya yardım etmek üzere Sovyet birlikleri bölgeye geldiler.

  Bu arada 11.000 Kübalı asker getirildi ve Somali aleyhine olmak üzere bölgede olaylar çıkarıldı. Sovyet yardımı ve desteği de olunca Somali birlikleri ve Etiyopya’daki Somalili gerillalar mağlup edildi. 1.5 milyon Etiyopyalı mülteci Somali topraklarına göç etti. Bu arada Ogaden’da gerilla hareketleri bir müddet daha sürdü. Devlet Başkanı Muhammed Ziyad Barre ülkedeki huzursuzlukların artması üzerine çok partili seçimlerin yapılacağını 1989’da açıkladı. 1991 Ocak ayında Ziyad Barre devrildi ve yönetime Ali Mehdi Muhammed geçici olarak el koydu.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Somali'ye Barışın Hâkim Kılınması Çok da Zor Değil

  Yollara konan sopalar ne yazık ki ülkenin genelinde bir istikrar ve düzenin hâkim olmasını sağlayacak ortak otorite ortaya çıkmasını engelliyor. Asıl sebep ise bu sopalarla hâkimiyet alanlarını belirleyen kabilelere hükmedenlerin ülke hâkimiyetini paylaşma konusunda ittifak sağlayamamaları makam ve mevkileri paylaşmada uzlaşamamaları. Aslında bizim gördüğümüz ve tahmin ettiğimiz kadarıyla bu uzlaşmazlık aşılması çok zor bir sorun da değil. Ama onların her biri uzlaşmazlıkta taraf durumunda. İçlerinden birinin öne çıkıp da "sizi ben uzlaştıracağım" demesi dese bile sözünün diğerleri tarafından nazar-ı dikkate alınması mümkün görünmüyor. ABD ve Batı emperyalizmi mevcut durumdan memnunlar. Fitne ateşi de zaten emperyalizmin bu ülkeye yaptığı askeri operasyonla birlikte daha çok alevlendirildi. Bu durum karşısında emperyalizmin meşrulaştırma mekanizması olarak çalışan BM de bu ateşi söndürmek için bir şey yapmıyor veya yapamıyor. Bu ateşin söndürülmesi için İslâm âleminden karizmatik birtakım şahsiyetlerin devreye girmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Eğer bu gibi şahsiyetler samimiyetle meseleye el atarlarsa inşallah Yüce Allah'ın şu âyetindeki mana tecelli edecektir:
  "Bunlar arayı düzeltmek isterlerse Allah onların aralarını buluşturur. Muhakkak ki Allah ilim sahibidir her şeyden haberdardır." (Nisâ 4/35)

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  TARİHİ


  İngiliz yönetimindeki Somaliland ile İtalyan sömürgesi olan Somali toprakları 1960 yılında ülkenin bağımsızlık elde etmesinden sonra Somali adını oluşturdu. Ancak bunun sonrasında Somali uzun yıllardır bir iç savaş ve anarşi yaşamakta olan bir ülke olmuştur. Ülkenin kuzey kısmı Somaliland adıyla bağımsızlık ilan etmişse de hiçbir ülke tarafından tanınmış değildir.
  Somali’de 1991 yılında diktatör Muhammed Siyad Barre’nin devrilmesinden buyana ülkeyi kontrol edebilen bir merkezi hükümet kurulamamıştır.


  COĞRAFYA


  10 00 Kuzey enlemi ve 49 00 Doğu boylamı arasındadır. Yüzölçümü 637657 km² olup sınırlarının toplam uzunkuğu 2366 km (Cibuti 58 km Etiyopya 1626 km Kenya 682 km) sahil şeridi 3025 km'dir.
  Başlıca olarak çöl iklimi görülür. Arazi yapısı düzlükler dalgalı platolar kuzeyde tepelikler şeklindedir. Deniz seviyesinden yüksekliği; en alçak noktası Hint Okyanusu 0 m. en yüksek noktası 2416 m. ile Shimbiris'tir.
  Doğal kaynakları Uranyum demir kalay alçıtaşı boksit bakır tuz olup tarıma uygun topraklar %2 civarındadır; otlaklar: %69; ormanlık arazi: %26; diğer: %3. Sulanan arazi: 1800 km² (1993 verileri)
  Doğal afetler; tekrarlanan kuraklıklar yaygın toz fırtınaları su baskınlarıdır.  NÜFUS

  Mülteci oranı: 5.96 mülteci/1000 nüfus (2001 tahmini)
  Bebek ölüm oranı: 123.97 ölüm/1000 doğan bebek (2001 tahmini)
  Ortalama hayat süresi: toplam nüfus: 46.6 yıl erkeklerde: 44.99 yıl kadınlarda: 48.25 yıl (2001 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 7.11 çocuk/1 kadın (2001 tahmini)
  Ulus: Somalili
  Nüfusun etnik dağılımı: Somalili %85 Bantu Arap 30000
  Din: Sünni Müslümanlar
  Diller: Somalice (resmi) Arapça İtalyanca İngilizce
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler toplam nüfusta: %24 erkekler: %36 kadınlar: %14 (1990 verileri)


  YÖNETİM

  Yönetim biçimi Başkanlık Tipi Cumhuriyet
  İdari bölümler: 18 bölge; Awdal Bakool Banaadir Bari Bay Galguduud Gedo Hiiraan Jubbada Dhexe Jubbada Hoose Mudug Nugaal Sanaag Shabeellaha Dhexe Shabeellaha Hoose Sool Togdheer Woqooyi Galbeed
  Milli bayram: Somali Cumhuriyetinin Kuruluşu 1 Temmuz (1960)
  Anayasa: 25 Ağustos1979
  İslami hareketin yükselişi ülkenin Güneybatısı bölgesinde 2006 yazından itibaren uygulanan İslami rejimin etkinliğinin ivmesini giderek arttırmaktadır

  ÜYE OLDUĞU ULUSLARARASI ÖRGÜT VE KURULUŞLAR

  ACP (Afrika - Karayip - Pasifik Ülkeleri)
  AfDB (Afrika Kalkınma Bankası)
  AFESD (Arap Ülkeleri Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Fonu)
  AMF (Arap Ülkeleri Para Fonu)
  CAEU (Arap Ülkeleri Ekonomik Anlaşmalar Konseyi)
  ECA (Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu)
  FAO (Tarım ve Gıda Örgütü)
  IBRD (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası)
  ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü)
  ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi)
  IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği) IDB (İslam Kalkınma Bankası)
  IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu)
  IFC (Uluslararası Finansman Kurumu)
  IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu)
  ILO (Uluslarası Çalışma Örgütü) IMF (Uluslararası Para Fonu)
  IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) Intelsat (Uluslararası Telekomünikasyon ve Uydu Örgütü)
  Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı)
  IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi)
  IOM ([[Uluslararası Göçmen Teşkilatı])
  ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) NAM OAU (Afrika Birliği Teşkilatı)
  OIC (İslam Konferansı Örgütü)
  UN (Birleşmiş Milletler)
  UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı)
  UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü) UNHCR (BM Mülteciler Yüksek Komiserliği)
  UNIDO (Endüstriyel Kalkınma Örgütü)
  UPU (Dünya Posta Birliği)
  WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu)
  WHO (Dünya Sağlık Örgütü) WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı)
  WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü)
  WTrO (Dünya Ticaret Örgütü)

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  DEVLETİN ADI: Somali Demokratik Cumhuriyeti
  BAŞŞEHRİ: Mogadishu
  NÜFUSU: 7.872.000
  YÜZÖLÇÜMÜ: 640.000 km2
  RESMİ DİLİ: Somalice İngilizce İtalyanca Arapça
  DİNİ: İslam
  PARA BİRİMİ: Somali Şilini

  Kuzeydoğu Afrika’da 11° 59’ kuzey 1° 39’ güney enlemleri ve 41°-51° 24’ doğu boylamları arasında yer alan kuzeybatıdan Dijibouti kuzeyden Aden Körfezi doğudan Hint Okyanusu güneybatıdan Kenya ve batıdan Etiyopya ile çevrili bağımsız bir devlet.

  Tarihi

  Ülke önceleri “Baharat Ülkesi” olarak biliniyordu. Bölgeye ilk olarak 750 yılında Galyalıların geldiği tahmin edilmektedir. Onuncu yüzyılda Müslüman Arap orduları İslamiyeti yaymak için bu ülkeye de gittiler. Ülkeye yerleşen Müslümanlar bölgede bir süre Somali Sultanlığını kurdular. On altıncı asırda Somali Sultanlığı Etiyopya topraklarına girdi. Portekiz’den yardım alan Etiyopya 1542’de Müslüman ordularını ağır yenilgiye uğrattı. Aynı dönemde Somali’nin kuzey kıyılarının bir bölümü resmen Osmanlı egemenliğinde bulunuyordu. On dokuzuncu asırda batılı devletlerin Afrika ülkelerini sömürge haline getirmeleri büyük rekabete sebep oldu. Somali’yi 1839’da işgal eden İngilizler sömürgelerine ekledilerse de Fransa ve İtalya ile yapılan savaşlar neticesinde 1884’te İtalya bölgeyi ele geçirdi ve yapılan anlaşmalar neticesinde 1885’ten 1927 yılına kadar İtalyanlar ülke topraklarını işgal altında tuttular. 1949 yılında Birleşmiş Milletler Somali’nin bağımsızlığını onayladı ve ertesi yıl İtalyanlar ülkeden geri çekilmek mecburiyetinde kaldılar.

  1969 yılında askeri ve polis gücünün Muhammed Siyad Barre başkanlığında müştereken yaptığı darbe sonucu meclis dağıtıldı. 1975 yılında ülkede iç olaylar ve anarşi birçok kimsenin ölümüne sebep oldu. Siyad Barre 1979’da Yeni Anayasayı yürürlüğe koydu ve ertesi sene resmen devlet başkanı seçildi. Diğer taraftan dış politikada ise 1977 yılında Somali ile komşusu Etiyopya’nın arası Ogaden bölgesi yüzünden açılmıştı. Etiyopya’ya yardım etmek üzere Sovyet birlikleri bölgeye geldiler. Bu arada 11.000 Kübalı asker getirildi ve Somali aleyhine olmak üzere bölgede olaylar çıkarıldı. Sovyet yardımı ve desteği de olunca Somali birlikleri ve Etiyopya’daki Somalili gerillalar mağlup edildi. 1.5 milyon Etiyopyalı mülteci Somali topraklarına göç etti. Bu arada Ogaden’da gerilla hareketleri bir müddet daha sürdü. Devlet Başkanı Muhammed Ziyad Barre ülkedeki huzursuzlukların artması üzerine çok partili seçimlerin yapılacağını 1989’da açıkladı. 1991 Ocak ayında Ziyad Barre devrildi ve yönetime Ali Mehdi Muhammed geçici olarak el koydu. General Ali Mehdi kuvvetleriyle General Aydid kuvvetleri arasında süren şiddetli çarpışmalar ve açlık yüzünden BM ülkeye silah ambargosu uygulamaya başladı. BM güvenlik konseyinde alınan kararla havadan yiyecek yardımı yapılmaya başlandı. Ayrıca yardım görevlilerini korumak için beş yüz kişilik bir barış gücünün gönderilmesi kararlaştırıldı. Bu karara başta General Aydid olmak üzere çeşitli gruplar karşı çıktı. 3 Aralık 1992’de ABD’nin teklifiyle Birleşmiş milletler “Umut Operasyonu” adıyla Somali’ye asker gönderdi. Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri arasında bir seçme Türk birliği bulunmaktadır. Ülkede karışıklık halen devam etmektedir (1994 Şubat).

  Fiziki Yapı

  Mevki itibariyle kuzeydoğu Afrika’da yer alır ve Afrika’nın doğu boynuzunu meydana getirir. Kuzeyi Aden Körfezi ve doğusu Hind Okyanusu ile kaplıdır. Yaklaşık olarak 640.000 km2lik bir yüzölçüme sahiptir. Kıyılarının uzunluğu 2680 km’nin üzerinde olup tabii liman bakımından fakirdir. En önemli limanları şunlardır: Mogadishu Berbera Merka ve Kismayu.

  Somali’nin kuzey bölgesi dağlık olup ortalama yükseklik 900 ila 2000 m arasında değişir. Ülkenin en yüksek yeri olan Mijirtein Dağı yaklaşık 2515 m yüksekliktedir. Bu dağın batı ve güneyinde yer alan Shebeli Nehrinin meydana getirdiği yayla ortalama 685 m civarındadır. Shebeli ile Juba nehirleri arasında tarıma müsait topraklar bulunur. Kenya sınırına doğru arazi gittikçe alçalır. Ülkenin iki nehri de Etiyopya’dan doğar ve sulama ihtiyacını karşılar.

  İklim

  Somali kurak ve sıcak bir tropikal iklime sahiptir. Yağışlar oldukça azdır ve mevsimlere göre sıcaklık değişiklikleri yüksektir. Alçak ve düz olan güneydoğu bölgesiyle Kenya sınırına yakın kısımlarda sıcaklık ortalama 27°C ila 32°C arasında değişiklik gösterir. Daha yüksek bölgeler ve dağlık kuzey kesimlerde bu sıcaklık biraz daha düşer. Ülkedeki yağış ve sıcaklık miktarları büyük ölçüde güneybatı ve kuzeydoğudan esen muson rüzgarlarına göre değişir. Mart-mayıs ayları arası şiddetli ve eylül-kasım ayları arası hafif yağışlar olur. Yıllık yağış ortalaması yaklaşık 280 mm civarındadır.

  Tabii Kaynaklar

  Somali hem bitkiler ve hem de hayvanlar alemi açısından rengarenk çok çeşitli ve zengin bir manzaraya sahiptir. Ülkede çok sık olarak bulunan akasya ve baobap ağaçları az da olsa serinlik ve gölgelik getirerek halkı ferahlatır. Kuzey bölgelerdeki günlük ağaçları önemli bir buhur ve tütsü kaynağıdır. Bundan başka kokonat palmiye çam ve ardıç ağaçları manzaraya ayrı bir güzellik verir. Yarı çöl olan bölgelerdeyse çalılıklara az da olsa rastlanır. Ülkenin iki nehri arasındaki bölge yeşil bitki örtüsüyle örtülüdür. Ormanlık bölge pek yoktur. Yaşayan başlıca hayvanlar; fil timsah arslan leopar pars ve gazeldir. Ülkedeki kuşlar dünyada en rağbet gören ve kıymetli kabul edilen cinstendir. En yaygın olanları devekuşu toy kuşu Afrika tavuğu balıkçıl keklik ve yeşil güvercindir. Etrafındaki denizlerse rengarenk tropikal balık cinsleriyle doludur. Bunlardan başka tonbalığı ve köpek balığı oldukça fazla sayıda avlanır.

  Nüfus ve Sosyal Hayat

  Ülke nüfusu 7.872.000 civarında olup nüfus yoğunluğu kilometrekareye yaklaşık 7 kişidir. Yıllık nüfus artışı % 2.5 civarındadır. Somalililerin büyük bir bölümü Hamitik soyundan gelir. Ayrıca Afrikalılar Araplar ve az miktarda da Avrupalılar Hintliler ve Pakistanlılar mevcuttur. Nüfusun dörtte üçü ülkenin güneyinde yaşar. Somalililer; çoğunlukla ince uzun ve kahverengi-siyah tonlarında deri rengine sahip daha çok göçebe hayatı sürdüren insanlardır. Hemen hemen nüfusun tamamı Sünni Müslüman olup umumiyetle amelde Şafii mezhebine uyarlar. Hatta bir bölüm nüfusun asıl soyu Arap olup Kureyş kabilesine kadar uzanır.

  Somali hayatında İslam esasları hakimdir. Halk çocuklarına temel İslam bilgilerini öğretir ve onların birer Sünni Müslüman olarak yetişmelerine gayret gösterir.

  Somali’nin sosyal hayatı İslam birlik ve beraberliği esasını hedef alır. Kültür hayatı genellikle homojen bir yapıya sahiptir. Okuma-yazma oranı % 50 civarındadır.

  Somali kelime manasıyla “inek ve keçi sütü” manasına gelen Somal kelimesinden gelir. Halkın en meşhur içeceği süt olduğu için bu isim buradan kalmıştır. Bölge çeşitli zamanlarda değişik isimlerle anılmıştır. Bugün için bölgeye Afrika Boynuzu denmektedir. Eğer Afrika haritası doğu kıyıları kuzeyde olacak şekilde tutulursa Somali ülkesinin Aden Körfezine doğru olan çıkıntısının şekli olarak gergedan boynuzuna benzediği görülebilir.

  Ülkenin resmi dilleri Somalice ve Arapçadır. Somali dili eski Mısırlıların Berberi diline çok benzemektedir. Ayrıca İtalyanca ve İngilizce de yaygındır.

  Halkın % 70’ine yakın bir bölümü çobanlık ve tarımla uğraşır. Daha çok deve sığır koyun ve keçi yetiştirilir. İki nehir arasında yapılan tarımda daha çok muz ve şekerpancarı üretimi yapılmaktadır.

  Ayrıca bir kısım çanak çömlek yapımı sepet örme ve çeşitli geometrik şekillerde tahta eşyalar yapmak gibi el sanatlarıyla uğraşırlar.

  Ülkenin en gelişmiş şehri 520.000 nüfuslu başşehir Mogadishu’dur. İkinci büyük şehir Hargeisa’dır.

  Siyasi Hayat

  Somali demokratik bir cumhuriyet olup başkanlık sistemiyle idare olunur. Devlet Başkanı 1969’dan bu yana General Muhammed Ziyad Barre’dir (1990). İdari olarak 15 ile ayrılır. 1979 yılında yeni bir anayasa hazırlandı ve Halk Meclisi çalışmalarına başladı. Daha sonra Somali Milli Hareketi adlı teşkilat iktidara karşı silahlı mücadelesini hızlandırdı. 1991 ocağında Ziyad Barre devrildi. Yönetime Ali Mehdi Muhammed geçici olarak el koydu. Ülkede iç kırışıklıklar devam etmektedir.

  Somali’nin Ogaden yüzünden Etiyopya ile münasebetleri bozuktur. Ülke devlet başkanının liderliğindeki Yüksek İhtilal Konseyi tarafından yönetilir ve 14 üyeli bir kabine mevcuttur. Somali BM’e ve Afrika Birliği Teşkilatı (ADU) na üyedir.

  Ekonomi

  Somali ekonomisinin aşağı yukarı % 80’i hayvancılık ve çiftçiliğe dayanır. Deve koyun keçi ve sığır yetiştirilir. Ülke arazisinin % 15’i ekime müsaittir. Ancak % 2’lik bir bölümde ekim yapılır. Nehirler boyunca uzanan topraklar oldukça verimlidir. Başlıca tarım mahsülleri mısır darı susam fasulye pamuk şekerpancarı sakız günlük süpürgedarısı kapole ve muzdur.

  Somali küçük bir endüstriye sahiptir. Daha çok tonbalığı ve paket et endüstrisi tekstil ve şeker sabun-yağ sanayii mevcuttur. Ülkede çıkarılabilen başlıca mineraller; deniz tuzu kireçtaşı kumtaşı (kefeki taşı) kil lületaşı alçıtaşı demir kalay boksit titanyum ve uranyumdur.

  Ülkenin para birimi Somali şilinidir. Daha çok İtalya İngiltere ve Birleşik Almanya’dan makina kimyevi maddeler ve diğer tüketim maddeleri alır. Dışarıya muz deri ve boynuz pamuk balık mısır çekirdek içi ve et satar. İhracatını daha çok Suudi Arabistan ve İtalya’ya yapar. Turizm önemli bir gelir kaynağıdır. Ortadoğuya yaptığı ihracat ihracatının hemen hemen % 70’ine yaklaşır. Daha çok Aden Körfezi üzerinden ulaşımını sağlar.

  Somali bugün için dış yardıma dayanan bir ekonomiden kurtulamamıştır. Daha çok ABD İtalya Rusya Çin gibi devletlerden mali yardımlar elde etmektedir.

  Ulaşım sistemi pek yeterli değildir. Demiryolu yoktur. Yaklaşık 17.215 km’lik karayolunun ancak % 15’i asfalttır. Mogadishu ve Berbera’da iki liman ve dört havalimanı mevcuttur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş