Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Zimbabve ve Zimbabve Tarihi

  Zimbabve  Zimbabve Afrika'nın güneyinde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Doğusunda Mozambik kuzeyinde Zambiya batısında Botsvana ve güneyinde Güney Afrika Cumhuriyeti vardır. Ülkenin kuzeyini Zambezi Nehri güneyini Limpopo Nehri çevreler.

  Yüzölçümü : 390.580 km²
  Nüfusu : 12.576.742
  Başkent : Harare
  Bağımsızlık Tarihi: 17 Nisan 1980 (Zimbabve olarak)
  Resmi Dil : İngilizce

  Tarih

  19.yüzyılda İngiliz sömürgesi haline geldi. İngiliz sömürgeci Cecil Rhodes burada maden çıkarma hakları aldı. Rhodes 1889'da İngiliz Güney Afrika Şirketi (British South Africa Company) adına imtiyaz sahibi olduktan sonra şirket ülke toprakları üzerinde söz sahibi oldu. Zimbabve'nin eski ismi "Rodezya" buradan gelmektedir. Güney ve kuzey Rodezya 1953'te bugünkü Malavi olan Nyasaland ile birleştirilerek 'Rodezya ve Nyasaland Federasyonu' kuruldu. Federasyonun 1963'te dağılmasından sonra güneydeki azınlık beyazlar bağımsızlık istedi ancak İngiltere kabul etmedi. Ian Smith'in başbakan olduğu yönetim 1965'te tek taraflı bağımsızlık bildirgesi yayınladı 1970'te de cumhuriyeti ilan etti; ancak uluslararası çevrede bu bağımsızlık tanınmadı.

  1960'lardan itibaren beyaz azınlık yönetimine karşı ayaklanmalar vardı ve komşu ülke Mozambik'te beyaz azınlığın yönetiminin 1975'te sona ermesiyle birlikte Zimbabwe'deki iç savaş yoğunlaştı. İç savaşın sona erdirilmesi amacıyla 1979 ve 1980'de İngiltere'de (Londra)bir araya gelindi ve ülkeye bağımsızlık tanındı. Yapılan ilk serbest seçimleri 1980 yılında Robert Mugabe kazandı.

  Coğrafya

  Coğrafi konumu: 20 00 Güney enlemi 30 00 Doğu boylamı
  Haritadaki konumu: Afrika
  Yüzölçümü: 390580 km²
  Sınırları: toplam: 3066 km
  Sınır komşuları: Botsvana 813 km Mozambik 1231 km Güney Afrika 225 km Zambiya 797 km
  Sahil şeridi: 0 km (kara ile çevrili)
  İklimi: tropikal Arazi yapısı: Yüksek platolar dağlar
  Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: 162 m
  En yüksek noktası: Inyangani 2592 m
  Doğal kaynakları: Kömür krom asbest altın nikel bakır demir vanadyum lityum kalay platin
  Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %7 daimi ekinler: %0 otlaklar: %13 ormanlık arazi: %23 diğer: %57 (1993 verileri)
  Sulanan arazi: 1930 km² (1993 verileri)
  Doğal afetler: Kuraklıklar su baskınları fırtınalar
  Coğrafi not: Kara ile çevrili

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tarih

  M.S. 4. yüzyılda Banbu kabileleri bölgeye girmeye başladılar. On beşinci yüzyılda bugünkü Fort Victoria şehri (bugün Masvingo (şehir)) yakınında Zimbabve veya Büyük Zimbabve olarak bilinen yerde bir din ve ticaret merkezi kuruldu. On beşinci yüzyılda Mutota ve Matope yöneticileri doğuda Hint Okyanusuna ve batıda Kalahari Çölüne uzanan bir krallık kurdular. Sonradan bu krallığa Portekiz Monomotapa krallığı adını verdi.

  1505’te Portekiz Mozambik kıyısındaki Sofala’da bir üs kurdu. Buradan iç kesime giden ticaret yolları yapıldı. Portekiz’in Zambezi’nin yukarılarına doğru sokulması Monomotapa Krallığını zayıflattı. Ülke 1830’larda güneyden gelen kavimler tarafından istila edildi. Bunlardan en önemlisi esas itibariyle günümüzdeki Zimbabve’nin güney kısmında yerleşmiş olan Ndebele idi.

  1888’de İngiliz Cecil Rodes Ndebele şefinden maden işletme imtiyazı elde etti. Bunun kurduğu İngiliz Güney Afrika Şirketi 1889’dan 1923’e kadar ülkede siyasi ve ekonomik kontrolü elinde tuttu. 1923’te Güney Rodezya (bugünkü Zimbabve) siyasi iktidarı beyaz bir azınlığa veren bir anayasa altında muhtar bir sömürge olarak İngiltere tarafından ilhak edildi.

  1953’te Güney Rodezya ve Kuzey Rodezya (şimdiki Zambia) ve Nyasaland (şimdiki Malavi) Rodezya ve Nyasaland Federasyonunu kurarak birleştiler. Federasyon 1963’te dağıldı. 1964’te Kuzey Rodezya ve Nyasaland beyazların idaresinde bağımsızlıklarını kazandılar.

  11 Kasım 1965’te Başbakan Ian D. Smith tek taraflı olarak Rodezya’nın bağımsızlığını ilan etti. Birleşik Krallık buna karşı çıktı ve BM vasıtasıyla ekonomik yaptırımlar uygulattı. Örneğin Rodezya’ya gemiyle petrol ihracına ambargo koyuldu. Bununla beraber bir miktar petrol ve benzin Güney Afrika’dan ve Mozambik’ten ülkeye girdi. Mayıs 1968’de BM Güvenlik Konseyi ticaret ambargosu koydurttu. Mart 1970’te ülkede cumhuriyet ilan edildi. Aralık 1972’de Afrikalılar beyaz yönetime karşı gerilla savaşı başlattılar. 1978 ortasında altı binin üstünde asker ve sivil öldürüldü. Rodezya birlikleri gerillaları mağlup etti. 1978’de iktidar siyah çoğunluğa devroluncaya kadar kontrol Smith ve üç tanınmış siyah liderin elinde olmak üzere anlaşma imzalandı.

  21 Nisan 1979’da ülkenin herkese oy hakkı tanındığı ilk genel seçimde siyahların çoğunlukta olduğu parlamento işbaşına geçti. Birleşik Krallık’ın Thatcher hükümeti 1979’da Zimbabve ile münasebetlerini normal hale getirmek için gayret sarfetmeye başladı. Zimbabve nihayet 18 Nisan 1980’de tam bağımsızlığına kavuştu. Yapılan seçimleri büyük bir çoğunlukla Mugabe kazandı. Günümüzde de devlet başkanı olan Mugabe çeşitli kargaşalıklara rağmen yönetimde kalmayı başardı (1993).

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  DEVLETİN ADI: Zimbabve Cumhuriyeti
  BAŞŞEHRİ: Harare
  NÜFUSU: 9.870.000
  YÜZÖLÇÜMÜ: 390.759 km2
  RESMİ DİLİ: İngilizce
  DİNİ: Putperestlik
  PARA BİRİMİ: Dolar

  Güney Afrika’da 15° 36’ ve 22° 25’ güney enlemleri ile 25° 16’ ve 33° 04’ doğu boylamları arasında yer alan bağımsız bir devlet. Zimbabve’nin komşu olduğu ülkeler kuzeyde Zambia batıda Botsvana güneyde Güney Afrika ve doğuda Mozambik’tir.

  Tarihi

  M.S. 4. asırda Banbu kabileleri bölgeye girmeye başladılar. On beşinci yüzyılda bugünkü Fort Victoria şehri yakınında Zimbabve veya Büyük Zimbabve olarak bilinen yerde bir din ve ticaret merkezi kuruldu. On beşinci asırda Mutota ve Matope yöneticileri doğuda Hint Okyanusuna ve batıda Kalahari Çölüne uzanan bir krallık kurdular. Sonradan bu krallığa Portekiz Monomotapa krallığı adını verdi.

  1505’te Portekiz Mozambik kıyısındaki Sofala’da bir üs kurdu. Buradan iç kesime giden ticaret yolları yapıldı. Portekiz’in Zambezi’nin yukarılarına doğru sokulması Monomotapa Krallığını zayıflattı. Ülke 1830’larda güneyden gelen kavimler tarafından istila edildi. Bunlardan en önemlisi esas itibariyle günümüzdeki Zimbabve’nin güney kısmında yerleşmiş olan Ndebele idi.

  1888’de İngiliz Cecil Rodes Ndebele şefinden maden işletme imtiyazı elde etti. Bunun kurduğu İngiliz Güney Afrika Şirketi 1889’dan 1923’e kadar ülkede siyasi ve ekonomik kontrolü elinde tuttu. 1923’te GüneyRodezya (bugünkü Zimbabve) politik ve siyasi iktidarı beyaz bir azınlığa veren bir anayasa altında muhtar bir sömürge olarak İngiltere tarafından ilhak edildi.

  1953’te Güney Rodezya ve Kuzey Rodezya (şimdiki Zambia) ve Nyasaland (şimdiki Malawi) Rodezya ve Nyasaland Federasyonunu kurarak birleştiler. Federasyon 1963’te dağıldı. 1964’te Kuzey Rodezya ve Nyasaland beyazların idaresinde bağımsızlıklarını kazandılar.

  11 Kasım 1965’te Başbakan İan D. Smith tek taraflı olarak Rodezya’nın bağımsızlığını ilan etti. İngiltere buna karşı çıktı ve BM vasıtasıyla ekonomik müeyyideler uygulattı. Mesela Rodezya’ya gemiyle petrol ihracına ambargo koyuldu. Bununla beraber bir miktar petrol ve benzin GüneyAfrika’dan ve Mozambik’ten ülkeye girdi. Mayıs 1968’de BM Güvenlik Konseyi ticaret ambargosu koydurttu. Mart 1970’te ülkede cumhuriyet ilan edildi. Aralık 1972’de Afrikalılar beyaz yönetime karşı gerilla savaşı başlattılar. 1978 ortasında altı binin üstünde asker ve sivil öldürüldü. Rodezya birlikleri gerillaları mağlup etti. 1978’de iktidar zenci çoğunluklara devroluncaya kadar kontrol Simith ve üç tanınmış zenci liderin elinde olmak üzere anlaşma imzalandı.

  21 Nisan 1979’da ülkenin herkese oy hakkı tanındığı ilk genel seçimde zencilerin çoğunlukta olduğu parlamento işbaşına geçti. İngiltere’nin Thatcher hükümeti 1979’da Zimbabve ile münasebetlerini normal hale getirmek için gayret safretmeye başladı. Zimbabve nihayet 18 Nisan 1980’de tam bağımsızlığına kavuştu. Yapılan seçimleri büyük bir çoğunlukla Mugabe kazandı. Günümüzde de devlet başkanı olan Mugabe çeşitli kargaşalıklara rağmen yönetimde kalmayı başardı (1993).

  Fiziki Yapı

  Zimbabve doğu sınırında dağlarla yükselen diğer sınırlarda alçalan yüksek bir yayla üzerindedir. Yaklaşık ülke topraklarının dörtte biri deniz seviyesinden 1200-1500 m yüksektir. Arazi doğu sınırı boyunca bulunan İnyanga Dağlarında 2600 m’yi aşarak en yüksek rakıma ulaşır. Arazi kuzeybatıda Zambezi Nehrine ve Kariba Gölüne doğru yavaş yavaş alçalır. Bu nehir vadisinde yükseklikler 200 m ile 600 m arasında değişir. Yukarı Zambezi’deki Victoria şelalelerinin genişliği 16 km’yi aşar ve ana çağlayan 108 m yükseklikten dökülür.

  İklim

  Zimbabve’de subtropikal bir iklim hüküm sürer. Yağışlı ılık mevsim Kasım’dan Mart’a kadar sürer ve soğuk kurak mevsim Mayıs’tan Ağustos’a kadar devam eder. Aradaki aylar geçiş aylarıdır. Yükseklik sıcaklığa tesir eder. Soğuk mevsimin Temmuz ayında değişik yüksekliklerde sıcaklık ortalaması 11° ila 18°C arasında sıcak ay olan Ekim’de 20° ila 31°C arasında değişir. Yaylalarda yağış ortalamaları 650 ila 750 mm arasındadır. Yağış doğudaki dağlarda daha yüksek güneydeki Limpopo ve Sabi vadilerinde daha azdır.

  Tabii Kaynaklar

  Güneybatıda bitki örtüsünü bodur çalılıklar ve dikenler doğuda ise yapraklarını dökmeyen ağaçlar meydana getirir. Ülkenin belli başlı yeraltı zenginlikleri krom altın nikel asbestos bakır demir ve maden kömürüdür.

  Nüfus ve Sosyal Hayat

  9.870.000 nüfusa sahip olan Zimbabve’de halkın % 20’si şehirlerde kalanı köylerde yaşar. En önemli nüfus merkezleri 863.000 nüfuslu başşehir Harare ve 495.000 nüfuslu Bulawayo’dur.

  Zimbabve nüfusunun % 96’dan fazlasını zenciler meydana getirir. Zenciler Bantu dillerini konuşan iki büyük ana gruba ayrılırlar. Bunlar Ndebele (zencilerin % 16’sı) ve Shona (zencilerin % 80’i)’dır. Nüfusun % 3’ü Avrupalı % 1’i kadarı da Asyalı ve değişik ırklardandır. İngiliz asıllı olan beyazların çoğu Protestandır. Zencilerin çoğu ise Putperesttir.

  Beyazlar arasında okuma-yazma oranı % 100’dür. Genel okuma-yazma oranı ise % 45’tir. Resmi dil İngilizcedir. Halkın çoğu Shona ve Ndebele dillerini konuşur.

  Siyasi Hayat

  Zimbabve Cumhuriyetlerinde Parlamento Senato ve Temsilciler meclisinden meydana gelir. Senato 40 Millet Meclisi ise 100 üyelidir. Senatonun 10 meclisin 20 üyesi devlet başkanı tarafından seçilir. Ülke 8 eyalete ayrılmıştır. Zimbabve 1980’den itibaren Birleşmiş Milletlere üyedir.

  Ekonomi

  Zimbabve ekonomisi çeşitlilik arz eder. Tarım madencilik ve imalat sektörlerinin hepsi önemlidir. Çalışan nüfusun % 35’i tarımla % 30’u sanayi ve ticaretle % 20’si hizmetlerle % 15’i hükümet işleriyle uğraşır.

  Ülkenin belli başlı tarım ürünleri tütün şeker pamuk mısır ve buğdaydır. Giyim kimya sanayileri ve hafif endüstri gelişmiştir. imalat için gerekli enerjinin çoğu Kariba Hidroelektrik Santralinde üretilir.

  Ticari münasebetlerde bulunduğu ülkelerin başlıcaları GüneyAfrika İngiltere ABD ve Birleşik Almanya’dır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş