Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Asor Adaları ve Asor Adaları Tarihi

  ASOR ADALARI Portekiz'in denizaşırı top*raklandır. Portekiz'e 1.290 km uzaklıkta Atlas Okyanusu'nda yer alan dokuz ada ve birkaç kayadan oluşan bir takımadadır ve Atlas Okyanusu'nun tabanındaki dağ sıraları*nın su yüzüne çıkan zirveleridir (bak. Atlas Okyanusu) . Bu adalar deprem bölgesindedir. 30 yıl önce bir volkanik patlama dokuz adadan biri olan Fayal'ın büyümesine neden olmuştur.

  Adaların çoğu kayalık çakıllı bir kıyıdan yükselerek Pico Adası'nda 2.000 metreyi aşar. Genellikle sıcak olan iklim birçok mey*venin yetişmesine olanak verir; özellikle ana*nas dışarıya sattıkları ürünlerin başında gelir.

  Ortadaki adalar Gracioso Terceira Fayal Sâo Jorge ve dağlık Pico'dur. Doğuda Flores ve adaların
  en küçüğü olan Corvo yer alır. Batı uçta takımadanın en büyük kenti olan Ponta Delgada'nın yer aldığı 130.000'i aşan nüfusuyla en kalabalık olan Sâo Miguel Adası vardır. Sâo Miguel'in güneyinde Santa Maria Adası bulunur.

  1427'de Portekizliler keşfetmeden önce Asor Adaları'nda insan yaşamıyordu. Adala*rın keşfedilmesinden kısa bir süre sonra in*sanlar yerleşmeye başladı; Portekiz'le iyi tica*ret ilişkileri kuruldu. 1580-1640 yıllan arasında İspanyollar'ın yönetimi altında olan Asor Adaları Batı Hint Adalan'ndan ülkelerine dönen servet yüklü filoların buluşma yeri oldu. Bu sırada İspanya ile savaşan İngiltere' nin altın ve gümüş yüklü teknelerin yolunu kesmek için gemilerini yollaması sonu*cunda Asor Adaları deniz savaşlarına sahne oldu.

  Bugün adalar adlarım Angra do Heroisme (Terceira) Ponta Delgada (Sâo Miguel) ve Horta (Fayal) limanlarından alan üç yönetsel bölgeye ayrılmıştır. Asor Adaları'nda ABD' nin önemli bir askeri hava üssü vardır. Adala*rın toplam nüfusu 252.200'dür (1986).

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ASOR adaları Atlas okyanusu'ndatakımada. 1976'dan bu yana Portekiz'e bağlı özerk bir bölgedir. 2 335 km2; 285 000 nüf. Merkezi Ponta Delgada. Asor adaları üç yönetim bölümüne ayrılır: Angra do Heroismo Horta ve Ponta Delgada.
  COĞRAFYA. Atlas okyanusu sırtı ile Akdeniz ekseninin kesişme noktasında Portekiz kıyılarının 1 500 km açıklarında yer alan K.-B.'dan G.-D.'ya doğru 600 km boyunca uzanan Asor adalarının yüzey şekilleri yanardağ kökenlidir (lav akıntıları kaldeiralar yükseklikleri 1 000 m'yi aşan çok sayıda tepe) ve adalarda dönem dönem depremler olur (ocak 1980). Kuzey Atlas okyanusu yüksek basınç alanları (Asor antisiklonu) enlemlerinde kutup ve tropikal kökenli hava kütlelerinin karşılaştıkları sınırda bulunan adalar bütün yıl boyunca yağmur alır (en az yazın) sıcaklık değişiklikleri çok azdır. Bu ılıman okyanus iklimi otların yetişmesini kolaylaştırır; ayrıca iklimin Akdeniz iklimine benzeyen özellikleri yarıtropikal ürün tarımını destekler; sığır yetiştiriciliğinin (ürünleri dışarı satılır) önem kazanması ve bazı dönüşüm sanayileri (şeker alkol tütün çay) bu iklim özelliklerinin sonucudur. Seralarda ananas yetiştiriciliği balina avcılığının yan ürünleri ve dokumacılık (keten) ek gelir kaynaklarıdır
  Asorlu gençler Kuzey Amerika'ya göç etmekte tarım kesimi gerilemekte turizmden elde edilen gelir sanayinin güçsüzlüğünü karşılayamamaktadır. Bununla birlikte adalar stratejik konaklama yeri bilimsel araştırma merkezi (NATO 1972'de Santa Maria adasında denizaltı akustik araştırma merkezi kurdu) ve hava üssü olarak bugün de önemli sayılır. TARİH. Kartacalılarin ve Araplarin uğradıkları ve XIV. yy.'ın ilk yarısında italyan gemicilerinin araştırma gezisi yaptığı adalar onlara bugünkü adı veren Portekizliler tarafından 1432 İle 1457 yılları arasında işgal edildi. Flaman sömürgecilerin buraya yerleşmesine (Flaman adaları) karşın adalar Portekiz toprağı olarak kaldı. 1582'de Sâo Miguel adası açıklarında 1580'den beri Portekiz kralı olan ispanyol Felipe II ile Portekiz tahtında hak iddia eden Antönio do Crato arasında bir deniz savaşı yapıldı; do Crato yenildi. Bu tarihten sonra adalar konumları nedeniyle Batı Hint adalarından gelen ispanyol gemilerinin uğrak yeri oldu. Asor adalarını 1640'ta yeniden ele geçiren Portekizliler'in ticareti kısıtlayıcı önlemler uygulaması ekonomik bir gerilemeye yol açtı. Bu gerileme Bragan^aiarın XIX. yy.' da Brezilya'ya gitmesiyle çok kısa bir süre durdu. Asor adaları 1828-1832 arasında Brezilya imparatoru Pedro l'e bağlı kaldı ikinci Dünya savaşı sırasında Portekiz hükümeti ingiltere'nin (1943) ve daha sonra ABD'nin (1944) Asor hava ve deniz üslerinden yararlanmalarına izin verdi. 1974'te özerklik hatta ayrılıkçılık yanlısı bir hareket ortaya çıktı. Portekiz anayasası 1976 nisanında adalara yarı özerklik tanıdı. 1980'de bu durum yeni bir kararla pekiştirildi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş