Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Danimarka (Danmark) ve Danimarka Tarihi

  Danimarka Krallığı
  Kongeriget Danmark  Resmi dilDanca¹

  BaşkentKopenhag (København)

  Devlet başkanı2'inci Margrethe

  BaşbakanAnders Fogh Rasmussen

  Yüzölçümü
  - Toplam
  - Su %'siÜlkeler arasında 130'uncu
  43.094 km²

  16%

  Nüfus
  - Toplam (2004)
  - Nüfus yoğunluğuÜlkeler arasında 104'üncü
  5.397.640
  125/km²

  Para birimiDanimarka Kronu (DKK)

  Saat dilimi
  - yaz saati uygulaması sırasındaCET (UTC+1)

  CEST (UTC+2)

  Ulusal marşDer er et yndigt land

  İnternet alan adı.dk

  Uluslararası Arama Kodu45


  Elektrik230V 50 Hz


  (¹) Grönland'da Grönland dili Faroe

  Adaları'nda da Faroe dili Danca ile birlikte resmi dillerdir. Almanca ise Danimarka'nın güneyinde resmi olarak tanınan ve korunan bir azınlık dilidir.

  Temel bilgiler
  kara sınırlarının uzunluğu: 67 km (Almanya ile)
  kıyılarının uzunluğu: 7.314 km
  başkent: Kopenhag (Danca: København)
  en uzun ırmak: Gudenåen 158 km.
  en yüksek noktası: Yding Skovhøj 173 m.
  devlet başkanı: Kraliçe 2'inci Margrethe 1972'den beri.
  başbakan: Anders Fogh Rasmussen (27 Kasım 2001'den beri).
  bağımsızlık: 8'inci yüzyıldan önce
  meclis: Folketing. 179 üyeli üyelikler dört yıllık.
  yönetim bölgeleri: 14 il (amtskommuner)
  din: %95 Lutheran Hristiyan
  para birimi: Danimarka Kronu (DKK) = 100 øre
  ulusal bayram: 5 Haziran
  Önemli kentler
  Kopenhag
  Odense
  Aarhus
  Aalborg
  Esbjerg
  Ünlü Danimarkalılar
  Hans Christian Andersen
  Niels Bohr
  Tycho Brahe
  4'üncü Frederik
  Niels Gade
  Arne Jacobsen
  Søren Kierkegaard
  Carl Nielsen
  Jacob A. Riis
  Lars von Trier
  Lars Ulrich
  Viggo Mortensen
  Scarlett Johansson
  Ejner Johansson
  Jessica Alba
  Danimarkalılar İngiltere'nin tarihinde de önemli bir rol oynamışlardır. Jut'lar Anglo-saksonlar'la birlikte 5'inci yüzyılda başlayarak İngiltere'nin içlerine göç etmişlerdir. Jut'lar güneyde özellikle Kent'te yerleşmişlerdir. Danimarka kralları bir süre İngiltere'yi denetimlerinde tutmuşlardır.
  William Shakespeare en önemli yapıtlarından birini Danimarka Kralı Hamlet'e adamıştır.

  Danimarka ve Türkiye

  Türkiye - Danimarka ilişkileri son yıllarda ciddi sorunlar ile karşılaşmıştır.Türkiye`nin kanlı terör örgütü PKK'nın sesi olan ROJ TV`yi kapatması yönünde Danimarka'ya uyarılarda bulunması ve karşılık alamaması Türkiye-Danimarka ilişkilerini olumsuz yönde ektilemektedir. Başbakan Erdoğan`in ROJ TV muhabiri bulunduğu gerekçesiyle basin toplantisını terketmesi ise Danimarka-Türkiye ilişkilerindeki sorunları derinleştirmiştir. Danimarka'nın Türkiye gibi bir ülkeyle ilişkilerini sarsma pahasına PKK yandaşı kanalı himaye etmesi bu ülkenin teröre bakış açısı hakkında ipuçları vermektedir.

  Danimarka'da Türk Azınlık

  Nüfusu 5 milyon civarında olan Danimarka'da Türklerin nüfusu en az 55.000 kişi olarak tahmin edilmektedir. Yasadışı göçler ile bu rakamın da üzerinde Türkün olabileceği de iddia edilmektedir. Bu kişilerden 26.000 kadarı Danimarka vatandaşlığına geçmiştir. Ülkede toplam 463.000 kadar göçmen olduğu düşünüldüğünde bunların % 10'undan fazlasının Türk olduğu görülür. Tüm mülteci ve göçmen nüfustan ise 200.000 kadarı Danimarka vatandaşlığına geçmiştir.Danimarka çifte vatandaşlığı kabul etmemektedir. Son yıllarda yabancı düşmanlığında da kayda değer bir artış gözlenmektedir.
  Danimarka'da yaşayan yabancılar bu ülkede iki yıl yaşadıktan sonra Danimarka vatandaşı olamasalar bile yerel seçimlerde oy kullanabiliyorlar. Ancak Danimarka yasalarına göre Parlamento seçimleri ile Avrupa Birliği seçimleri ve diğer halk oylamalarında oy kullanabilmek için Danimarka vatandaşı olmak gerekiyor.
  Pozitif milliyetçilerdir. Ama sınırı aştıklarında ilk durak ırkçılıktır. Sosyalisttirler. Her ne kadar bu tür sıfatlardan nefret etseler de ülke sosyalizm üzerine kurulu sosyal demokrasi ile yönetilir. En sağcı parti bile Türkiye'de ki soldan daha solcudur. İyi eğitimlidirler. Sosyal sistem başarılı bir 'eğitimde fırsat eşitliği' kurmuştur. Aileniz ülkenin en fakiri de olsa devlet 12 yaşından üniversiteyi bitirene kadar tüm masraflarınızı karşılar. Birinci Dünya Savaşı'nda ve İkinci Dünya Savaşı'nda savaşın dışında kalırken Almanya ve İngiltere’ye gıda ilaç malzemesi satmıştır. Dünyada kişi başıne düşen gelirde 6. sıradadır. Viking olmakla gurur duyarlar. Çoğu dinden uzaktır. Kendi ifadelerine göre kiliseye sadece üç defa girerler: Doğum düğün ve ölüm. Toplam sayıları 5 buçuk milyondur. Bu yüzden de kültürlerinin zarar görmesinden çok korkarlar. İçki içmek neredeyse tek eğlencedir. Yerli içkilerle gurur duyarlar. Ancak senede 1.5 milyar kronluk Belçika ve Hollanda birası ithal ederler. Boşanma oranı yüksektir. Avrupa İstatistik Ofisi 2004 raporuna göre yalnız olanların (eşi sevgilisi olmayanlar) oranı yüzde 58 ile Avrupa’nın ilk sırasındalardır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bilinen en eski tarihi M.S. 800 yıllarında Vikingler zamanıdır. Fakat günümüzde Avrupa müzelerinde bulunan en eski tarihi eşyalar burada yapılan kazılarda elde edilmiştir. 9-11. asırlarda burada bulunan Vikingler ilk Danimarka Krallığını kurmuşlardır. Danimarka tarihinde İngiltere'yle yapılan sürekli savaşlar önemli yer tutar. Danimarka Krallığı İngiltere'ye yaptığı devamlı akınlar neticesinde 1013 senesinde İngiltere'yi ele geçirdi.

  İngiltere ile birlikte Norveç'i de Danimarka'yla birleştirerek büyük bir krallık kurdu. 1042 senesinde çıkan karışıklıklarda İngiltere bağımsızlığını kazandı. 1397'de iç karışıklıklarda Norveç'le birlikte İsveç de Danimarka'ya bağlandı. Yapılan savaşlar sonunda 1645'te Danimarka bugünkü durumunu aldı.

  1848'de yapılan değişiklikle meşruti bir idare kabul edildi. Birinci Dünya Savaşında tarafsız kalan ülke İkinci Dünya Savaşında de tarafsızlığını ilan etmesine rağmen 9 Nisan 1940'da Alman orduları tarafından daha önce aralarında yapmış oldukları saldırmazlık paktı hiçe sayılarak işgale uğradı. Bu işgale karşı hiçbir mukavemette bulunmayan Danimarka ordusunu kaldırıp donanmasını kendisi batırdı. Herhangi bir savaşın olmadığı bu işgal 1945 senesinde Almanların yenilmesiyle sona erdi. Birleşmiş milletlerin kurucu üyeleri arasında bulunan Danimarka 1949'da NATO'ya katıldı.

  Avrupa Konseyinin de kurucu üyelerinden olup Grönland'ın savunması içinAmerika BirleşikDevletleri ile bir anlaşma yapmış ayrıca 1951'de İskandinav ülkeleri arasında bir konsey kurarak işbirliğini arttırmıştır. 1960'da AET'ye dahil oldu.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Danimarka

  Temel Bilgiler
  Para Birimi : Danimarka Kronu
  Konuşulan Diller : Resmi dil Danimarkaca'dır. Ancak İngilizce yaygın olarak kullanılmakta.
  Uçuş Süresi : 3.5 saat
  Saat Farkı : 1 saat geri


  İklim-Sıcaklık : Kuzey ikliminin bütün özellikleri görülmekte olup genelde bulutlu ve bol yağış alan bir ülkedir. Kısa bir yaz ve uzunca bir kış iklimi hakimdir. Haziran temmuz ağustos yılın en sıcak aylarıdır. Şubat ise en soğuk ayıdır. Kışın günler kısa geceler uzundur.
  Sağlık ile ilgili detaylar : Genel bir sağlık problemi yoktur.
  Giyim : Kışlar soğuk yazlar ılıman olur. Beraberinizde yağmurluk ve şemsiye bulundurulması tavsiye olunur.
  Danimarka Türk Konsolosluğu : Rosbaeksuej 15 2100 Kopenhag 322 Tel: 02 788

  ÖNEMLİ TELEFONLAR
  Ülke Kodu: 45
  Kopenhag Havalimanı: 323 13 231
  Turist Ofisi: 33 - 15 65 18
  Polis: 112
  Ambulans: 112
  Türkiye'ye Telefon Nasıl Açılır?
  00+90+alan kodu+telefon numarası
  Cep telefonlar çalışmaktadır.
  DİĞER BİLGİLER
  Bankalar: Haftaiçi hergün 09:30 - 16:00; perşembe 18:00.
  Müzeler: Pazartesi hariç 10:00-15:00
  Voltaj Düzeyi: 220 Volt.
  KDV: % 25 oranında vergi vardır. Bir dükkandan belirli miktarın üstündeki alışverişleriniz vergi iadesini ülkeden çıkarken gümrük görevlisine beyan edip alabilirsiniz.
  Bahşiş: Restoran ve otellerde bahşiş hesaba dahildir. Sinema ve tiyatroda bahşişe gerek yoktur. Otel çalışanlarına kuaförlere % 10 oranında bahşiş normaldir.

  Avrupa’nın en eski monarşilerinden biri olan Danimarka jeostratejik konumu dolayısıyla gerçek bir köprü ülkesidir. Hem İskandinav Avrupa’sını Kıta Avrupa’sına hem de Baltık denizini Atlas Okyanusuna bağlamaktadır.

  Coğrafik Yapı
  Avrupa’nın Kuzey doğusunda yeralan Danimarka Baltık Denizi’nin ağzında bulunmaktadır. Almanya ile olan 68. Km lik Kara sınırı dışında çevresi denizlerle kaplıdır.
  Danimarka en büyük kara parçasını oluşturan Jutland yarımadası ve 406 adadan meydana gelir. Bu adaların en önemlileri Zealand Funen Falster Mon Bornholm olup 90’ında yerleşim vardır.
  Çoğunluğu (% 61) ekilebilir olan ülke yüzölçümü 43.094 km2 dır. Yüzölçümüne göre oldukça uzun olan kıyıları 7.314 km dir.
  01.01.1999 tarihi itibariyle nüfusu 5.313.798’dir. buna göre km2’ye 123 kişi düşmektedir.
  Danimarka Krallığı özerk bölge statüsüne sahip Grönland ( yüzölçümü 2.166.086 km2 nüfusu 56.076 ) ve Faroe Adaları ( yüzölçümü 1.399 km2 nüfusu 44.801 ) nı da kapsamaktadır. Her iki ada da Danimarka parlementosunda ikişer temsilci bulundurmaktadır.
  Pek önemli engebeleri bulunmayan ülkenin günümüzde yüzey şekli farklılıkları da buzul olaylarının sonucudur. Bu yüzey şekilleri ile diğer İskandinav ülkelerinden ayrılan Danimarka’nın en yüksek yeri deniz seviyesinin 170 m üzerindedir.

  İklim
  Batıdan gelen Gulf stream akıntısının etkisinde olan iklimin Okyanus iklimleri özellikleri taşıması ayrıca ülkenin yüzey şekillerine de bağlanmaktadır. Kıyılarda tamamen okyanus iklimi mevcutken Jutland ve daha geniş adaların iç kesimlerinde kışın sertliği hissedilir. Kuzey Denizi pek ender donmasına karşın Ocak ve Şubat aylarında Baltık Boğazlarının buz tutması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Ortalama –04 C ° ile en soğuk ay Şubat ve 166 C° ile en sıcak ay Temmuzdur. Yağışlar bütün yıl boyunca boldur. Ayrıca yıl boyu esen ve hızı ortalama 76 m/sec olan rüzgar esintileri de Danimarka ikliminin karakterleri arasındadır.

  Nüfus
  01.01.1999 tarihi itibariyle nüfus 5.313.798’dir. km2 ye 123 kişi düşmektedir. 1998 yılına ait verilerle Danimarka nüfusunun yapısı ise aşağıdaki gibidir:
  - Danimarkalılar: 5.045.232
  - Türk Vatandaşları: 37.519
  - Eski Yugoslavya Vatandaşları: 33.931
  - Diğer Avrupalılar: 82.345
  - Afrikalılar: 22.087
  - Asyalılar: 53.166
  - Diğer Yabancılar: 20.580
  Danimarka nüfusunun % 84’ü şehirlerde oturmaktadır. 1900’lerde 2.5 milyon olan olan Danimarka nüfusu son yüzyılda ikiye katlanmıştır. Nüfus artış hızı 1966-1983 yılları arasında büyük oranda oluşmuştur. 1983 yılından sonra nüfus artış hızında belli bir yükselme görülmesine karşın bu ülke nüfusunun sürekli artmasına güvence sağlayacak bir düzeyde olmamıştır. Nüfusun 2010 yılında 5.4 milyon kişiye yükselmesi 2030 yılına kadar bu düzeyde kalması beklenmektedir. 2010-2030 yıllarında çocuk ve yaşlıların daha çok çalışanların ise daha az olacağı tahmin edilmektedir.
  Son 25 yıl içinde Danimarka’da evlilik kurumu belli bir ölçüde gerilemiştir. 1960’lı yıllarının ortalarından itibaren evlenmeler azalmış. 1970’li yıllardan itibaren de boşanmalarda artış görülmüştür. Ortalama evlilik yaşı 1970’lerden beri erkeklerde 31 kadınlarda 28 yaş olmuştur.
  Geçtiğimiz on yıl içinde Danimarka nüfusunun 0-24 yaş kesimi % 33’ten % 30.4’e düşerken 25-64 yaş kesimi ise % 516’dan % 547’ye yükselmiştir.
  Ortalama yaşam süresi kadınlarda 78 erkeklerde 72 yaştır.

  Resmi Dil
  Danimarkaca resmi dil olmakla beraber İngilizce de ülkede yaygın olarak konuşulmaktadır.

  Para Birimi
  “Kron” dur. Banknotlar 50 100 200 500 1000’lik madeni paralar ise 1 2 5 10 ve 20’lik birimler halinde basılmaktadır.
  1 DKK = 100 ORE olup 25 ve 50’lik madeni paralar şeklinde yürürlüktedir.
  Bankalarda ve özel döviz bürolarında para değişimi yapılmakla birlikte çoğunlukla komisyon uygulaması vardır.

  Dini İnanışlar
  Ülke nüfusunun % 91’i Lutheran % 2’si Katolik ve kalan % 7’si de diğer dinlere mensuptur.

  Resmi Tatiller
  Yeni Yıl 01 Ocak
  Paskalya 09 – 13 Nisan
  İşçi Bayramı 01 Mayıs
  Dini Bayram 08 Mayıs
  Hz. İsa’nın Göğe Yükselmesi 21 Mayıs
  Anayasa Günü 05 Haziran
  Noel 25 – 26 Aralık
  Ölçü Sistemleri
  Uzunluk; Metre Derece; Santigrad
  Ağırlık; Kg Elektrik Akım; Amper
  Ulaşım – Altyapı
  Danimarka irili ufaklı çok sayıda adadan oluşan bir ülkedir. Bu durum onu kimi zaman mimari yapılarıyla kimi zaman da araba vapurlarıyla çözmeye çalıştığı bir ulaşım sorunuyla karşı karşıya bırakmaktadır.
  Danimarka 843 km’si otoyol olmak üzere toplam 74.437 km’lik bir karayoluna sahiptir. Pekçok büyük kent demiryolu ağına bağlanmıştır. Ülkenin en büyük havaalanı olan Kopenhag havaalanından dünyanın çok çeşitli bölgelerine uçak kalkmakta ve ayrıca bu havaalanı Jutland Bornholm ve Funen’deki 10 havaalanına uçuş için merkez teşkil etmektedir. 1997 yılında Kopenhag Havaalanı’ndan 138 milyon kişi uluslararası 25 milyon kişi de iç seferlerde yolculuk yapmıştır.
  Ülkenin batısındaki diğer büyük havaalanı olan Billund Havalimanından 1998 yılında 19 milyon kişi yolculuk yapmıştır. Bu havaalanından giderek artan sayıda uluslararası sefer düzenlenmekte böylece Jutland ve Funen’deki yolcular Kopenhag Havaalanını kullanmak zorunda kalmamaktadırlar.
  Kopenhag Limanı her türlü yük taşımacılığı depolama ve paketleme bakımından pek çok kolaylığa sahiptir. Bu limanda çok sayıda vinç ve yükleme için özel malzemelere ulaşma olanağı vardır. 1998 yılında Kopenhag Limanından 23.809 gemi 17.000’den fazla Konteyner geçmiş ve 11.8 milyon ton yük taşınmıştır.
  1998 yılı Haziran ayında faaliyete geçen ve Zealand ile Funen’i birbirine bağlayan “Great Belt” köprüsü ve temel inşaatı sayesinde başkent Kopenhag – Jutland arasındaki trafikte büyük bir kolaylık sağlanmıştır. 26 milyon DKK’ya mal olan 18 km’lik Great Belt Köprüsü Avrupa’nın en uzun köprüsü olma özelliğini taşımaktadır.
  Danimarka’nın jeostratejik konumunu güçlendirecek Avrupa’nın en büyük altyapı projelerinden biri de İsveç’le Danimarka’yı birleştiren köprü ve tünel inşaatıdır. Danimarka’nın kuzey doğusunda bulunan İsveç ile arasında yeralan Öresund Boğazı üzerinde halen inşaatı süren Kopenhag – Malmö arasında 20 dakikada geçiş sağlayacak olan devasa tünel ve köprünün Temmuz – 2000’de faaliyete geçmesi bekleniyor. Yine bu bölgede Örestad adı altında kurulacak yeni şehrin inşaatı devam etmektedir.Bu şehrin bölgede ticari ve kültürel açıdan bir merkez oluşturacağı düşünülmektedir.

  Başkenti ve Önemli Şehirleri
  Danimarka’nın başkenti Kopenhag’dır. Kopenhag pek çoğunun tarihi 17. yy.’a kadar uzanan kilise saray kale ve diğer kraliyet yapıtlarıyla doludur. Ayrıca çok sayıda alışveriş merkezi restoran ve kafeleriyle Avrupa’nın en çok ilgi çeken şehirlerinden birisidir. 50’den fazla müze tiyatrolar çeşitli bar ve caz klüpleri ile kültürel yaşamı da çok zengin olan Kopenhag 1996’da Avrupa’nın kültür başkenti ilan edilmiştir.
  Aarhus; Danimarka’nın ikinci büyük şehridir. Bu şehir ülkenin müzik merkezi olarak bilinir.Sanat galerileri restoran ve çok sayıda küçük sahnenin bulunduğu konser salonunda opera ve dans gösterileri ile konser etkinlikleri düzenlenmektedir.
  Odense; Funen adalarında yer alır ve Danimarka’nın üçüncü büyük şehridir. Ünlü masal yazarı Andersen ile besteci Carl Neilsen’in doğdukalrı yer olarak bilinen Odense’de bulunan Funen Sanat Müzesi Kopenhag dışında yeralanların en iyisidir.
  Aalborg; dördüncü büyük şehirdir. Kuzey Jutland’ın merkezinde yer almaktadır. Önemli bir ticaret merkezi ve endüstriyel bir şehir olan Aalborg 300’den fazla restoran’ı ile “Kuzeyin Küçük Paris’i” olarak bilinir.

  Eğitim
  Danimarka’da kamu harcamalarının % 132’si eğitim sektörüne ayrılmaktadır. Bunun yaklaşık % 193’ü yüksek öğretim amacıyla kullanılmaktadır.
  Okul çağı yedi yaşından itibaren başlamaktadır. Dokuz senelik zorunlu eğitim sistemi mevcuttur.
  1994 yılında eğitim gören öğrencilerden 168.417’sini mesleki eğitim talebeleri 155.661’ini enstitü yüksek okul ve benzeri eğitim düzeylerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Kızlar ve kadınlar eğitim gören öğrenci sayısının hemen hemen yarısını oluşturmaktadır. Eğitim gören kadın nüfusunun yarısı ise ilk orta ve mesleki eğitim kurumlarına kayıtlıdır. İleri seviyedeki eğitim de kadınlar kısa süreli eğitimleri daha çok tercih etmektedirler.
  Ülkede 8 üniversite vardır. Bunlar Kopenhag Aarhus Roskilde Odense ve Aalborg’da yer almaktadır.

  Yaşam Standartları ve Kültür
  Danimarka sağlık ve eğitime en çok harcama yapan Avrupa ülkelerinden biri olarak refah devleti sınıfına girer. Sosyal güvenlik sistemi dünyanın en iyilerinden biridir. Sosyal güvenlik ve refah harcamaları toplam kamu harcamalarının % 43’ünü oluşturmaktadır.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Danimarka (Danmark) ve Danimarka Tarihi
  Danimarka Baltık Denizi'nin daralarak Kuzey Denizi'yle birleştiği yerde kuruludur. Almanya'dan kuzeye doğru dar bir çıkıntı biçiminde uzanan Jutland Yarımadası'nın ku*zey bölümü ile bu yarımadanın çevresindeki 500 dolayında ada üzerinde yer alır. Karada tek sınır komşusu Almanya Cumhuriyeti'dir. İsveç ile arasında dar Sund Boğazı bulunur. İsveç Norveç ve Danimarka İskan*dinav ülkelerini oluştururlar. Danimarka en güneydedir ve İskandinavya'nın Avrupa'nın öbür ülkeleriyle bağlantısını sağlar.
  Çevresindeki adalardan en önemlileri Seeland Fyen Lolland Falster ve Bornholm' dur. Danimarka'nın denizaşırı toprakları Grönland ve Far Öer (Faeroe) adalarıdır.
  denmark.gif
  Danimarka'ya ilişkin bilgiler
  Yüzölçümü: Far Öer Adaları ve Grönland dışında 43.080 km2
  Nüfus: 5.130.000 (1988)
  Başkent: Kopenhag
  Yönetim: Meşruti krallık
  Doğal yapı: Danimarka küçük düzlük ya da az yükseltili bir ülkedir. 150 metreyi aşan tepelerin sayısı azdır. 500 dolayında adası vardır ve kıyı uzun*luğu 7.400 kilometreyi bulur.
  Başlıca ürünler: Et çiftlik ürünleri makineler kimyasal ürünler balık.
  Önemli kentler: Kopenhag Ârhus Odense Âlborg Esbjerg.
  Eğitim: 7-16 yaşları arasındaki çocuklar için okula gitmek zorunludur.
  Danimarka'nın iklimi nemli ve ılımandır. Yazları sıcaklık ortalaması 16°C olur. Kıyıla*rı denizin karaların içlerine kadar uzandığı dar kanallar ya da fiyortlarla kaplıdır. Alçak bir ülke olan Danimarka'da yükseltiler 150 metreyi pek aşmaz. Adalar ülke yüzölçümü*nün yüzde 30'undan biraz fazlasını oluşturur. Toprakların bir bölümü de kıyılar doldurula*rak kazanılmıştır.
  Başlıca kentleri başkent Kopenhag Jutland Yarımadası'nda bulunan Ârhus Âlborg ve Esbjerg ile Fyen Adası'ndaki Odense'dir. Danimarka kentlerinin dar kaldırım taşı dö*şeli sokaklarında hâlâ eskiden kalma sevimli evlere rastlanır. Eski çiftlik evleri ve küçük kaleler de Danimarka'nın özellikleri arasın*dadır. Ayrıca büyük apartmanlar çağdaş eğitim gereçleriyle donatılmış okullar ve nite*likli hizmet veren hastaneler vardır. Kentler*de yaşayan insanların çoğu apartmanlarda oturur. Kırsal kesimde düzenli sıralar halinde ekili tarlalar ve badanalı saz damlı çiftlik evleri sıkça görülür.
  Yazın Danimarkalıların çoğu deniz kıyıla*rında tatil yapar. Kentlerdeki okul çocukları genellikle çiftliklere giderken köylerdeki ço*cuklar da tatillerini kentlerde geçirir.
  Eğitim düzeyi yüksek olan Danimarka'da 7–16 yaş arası çocuklar için okula gitmek zorunludur. Okulların çoğu parasız devlet okullarıdır.
  Danimarka'da eğitimin özel bir biçimi de yetişkinler için açılmış halk okullarıdır. Ge*nellikle köylerde ve kırsal bölgelerde bulunan bu okulların burada yaşayan halkın eğitim düzeyini yükseltmekteki katkısı büyüktür. İsteyen her yetişkin halk okullarına girebilir. Bu okullara girişte hiçbir koşul aranmaz ve sınav uygulaması yoktur. Kopenhag Ârhus Odense ve Roskilde'deki üniversitelerin yanı sıra ülkede çok sayıda akademi ve yüksek teknikokul vardır.
  Danimarka edebiyatının kökleri oldukça eskiye dayanır. Ortaçağ Danimarka'sındaki yaşantıyı sergileyen baladlar ile dünyanın pek çok ülkesinde bugün de okunan ünlü yazar Hans Christian Andersen'in masalları Dani*marka edebiyatında önemli bir yer tutar.
  Kuzey Denizi'nde bulunan petrol ülke ekonomisi için büyük yarar sağlamış ve petro*le ilişkin sanayiler önem kazanmıştır. Turizm de önemli bir gelir kaynağıdır. Sanayide çalışan işçi sayısı tarımda çalışanlardan fazla*dır. Ama yurtdışına satılan ürünler içinde tarım ürünlerinin yeri hâlâ ağırlık taşır ve bunlar çoğunlukla İngiltere'ye satılır. Dani*marka 1973'te İngiltere ile aynı zamanda Avrupa Ekonomik Topluluğu'na katılmıştır.
  Danimarka günümüzde dünyada kişi başı*na düşen gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Oysa tarihi boyunca hep böyle zengin değildi. 100 yıl öncesine kadar çiftçilerin geçimlerini güçlükle sağladıkları yoksul bir ülkeydi. Köylüler toprağın büyük bölümünü ellerinde bulunduran az sayıda toprak sahibi*nin emrinde düşük ücretlerle çalışırlardı. O dönemde bol buğday üreten Danimarka Av*rupa'nın öbür ülkelerine tahıl satardı. Aynı dönemde Amerika kıtasının yerleşime açılan geniş topraklarında buğday üretimine başlan*dı ve milyonlarca ton buğday çok ucuza üretilerek Avrupa'ya gönderilmeye başlanın*ca Danimarka bu rekabete dayanamadı neredeyse iflasın eşiğine geldi.
  Bu döneme ilişkin olarak "Ülkeyi inekler domuzlar ve tavuklar kurtardı" sözü doğru*luk payı çok olan şakalardandır. Buğdaylarını satamayan çiftçiler inek tavuk ve domuz beslemeye yöneldiler. Kısa bir süre sonra da Almanya ve İngiltere gibi komşu ülkelere binlerce ton tereyağı yumurta ve et satmaya başladılar. Uyumlu bir birlik içinde çalışmak*la ün kazanan Danimarkalı çiftçiler koopera*tifler oluşturarak ülke çapında örgütlendiler.
  Çiftçiliğin hâlâ çok önemli olduğu Dani*marka son zamanlarda sanayisini geliştirme*ye ağırlık vermektedir. Danimarka'da üreti*len besin maddelerinin arasında tereyağı süttozu şekerpancarından elde edilen şeker jambon ve domuz pastırması önemli yer tutar. Danimarka'nın Kopenhag'da üretilen ve dışa*rıya satılan en önemli ürünlerinden biri de ünlü birasıdır. Ayrıca gümüş ve cam eşya çimen*to metal kâğıt tarım makineleri ve mobilya gibi sanayi kolları da önemlidir. İnce porselen yapımında kullanılan kaolinin bulunduğu Bornholm Adası ustalıkla yapılmış çömlekle*ri ve porselenleri ile tanınmıştır.
  Ülkenin her yerinden kolayca denize ulaşıl*dığı için balıkçılık ve gemi yapımcılığı önemli sanayiler arasındadır. Danimarka'yı çevrele*yen sularda bol balık bulunur. Morina uskumru yassı balıklar karides ve ringa en çok bulunan balık çeşitleridir. Danimarka'nın bü*yük bir ticaret filosu vardır. Gemiler dizel motorları mandıra ve çiftliklerde kullanılan elektrikli aletler ve makineler de ülkede üretilir ve dışarıya satılır.
  Danimarka'nın iletişim ve ulaşım olanakları çok gelişkindir. İyi yapılmış yollan hızlı dizel trenleri çok sayıda köprüsü ve adalar arası iş*leyen feribotlar bulunmaktadır. Falster ve Seeland adalannı birbirine bağlayan köprü Avru*pa'nın en uzun köprülerinden biridir.
  Danimarka'da bisiklet çok kullanılan ula*şım araçlarından biridir ve anayolların yanı sıra özel bisiklet yolları bulunur.

  Tarih
  İnsanların Taş Devri'nden beri yaşadığı Da*nimarka'da geçmiş dönemlere ilişkin birçok eski kalıntı araç gereç ve silah bulunmuştur. İS 4.-11. yüzyıllar arasında İngiliz Adaları'na ve Avrupa'nın öteki bölgelerine dalga dalga akın eden istilacılar bu topraklardan yola çıkmışlardı. Adaları anakarayla bir krallık altında birleştiren Kral Gorm'un torununun torunu Canute Danimarka Norveç ve Gü*ney İsveç'in yanı sıra İngiltere'nin de kralı oldu. Ama Danimarka Canute'un ölümün*den kısa bir süre sonra İngiltere ve Norveç topraklarını yitirdi.
  Danimarka 12. yüzyılda Baltık Denizi'nin güney kıyılarında yaşayan Vendlerle ve aynı denizin doğu kıyılarında yaşayan Estonyalılarla savaştı. Bu dönemde Kral Valdemar'ın önderliğinde birçok saray ve kilise yapıldı; ayrıca ilk Danimarka yasaları oluşturuldu.
  1397'de Danimarka'nın ilk kadın yöneticisi olan Margrethe İskandinavya'yı tek bir kral*lık altında birleştirerek Kalmar Birliği'ni kur*du. Ölümünden kısa bir süre sonra İsveç birlikten ayrıldı ama Norveç 1814'e kadar Danimarka'nın egemenliğinde kaldı. Devlete yüzyıllar boyunca gelir getiren önemli bir kaynak da Baltık Denizi ve Sund Boğazı'ndan geçen gemilerin ödediği paraydı. Paraların toplandığı yer ise Shakespeare'in ünlü oyunu Hamlef'm geçtiği Helsingör'dü. O dönemden kalma Kronborg Şatosu hâlâ yerli yerinde durmaktadır.
  Danimarka I. Margrethe döneminde Bal*tık'ın en güçlü ülkesi oldu ve ticareti çok gelişti. Ama sonraki 300 yıl içinde özellikle de İsveç ile yaptığı bir dizi uzun savaş sonucu gücünü yavaş yavaş yitirdi. III. Christian'ın yönetimi sırasında (1534–59) Luthercilik ülke*ye kavgasız gürültüsüz girdi ve Danca ilk Kut*sal Kitap (Tevrat-İncil) bu yıllarda basıldı.
  Kopenhag ve çevresindeki yapılaşma IV. Christian zamanında gelişti. Ne var ki girişti*ği savaşlarda başarısız olan IV. Christian Güney İsveç'teki son Danimarka topraklarını da terk etmek zorunda kaldı.
  1479'da kurulan Kopenhag Üniversitesi'nden astronomi bilgini Tycho Brahe ile ışık hızını hesaplayan Ole Römer gibi büyük bilim adamları yetişti. İsveç'le yapılan savaşlar Danimarka'ya çok şey kay*bettirmekle birlikte bu dönemde ticaret ge*lişti ve köylülerin yaşam koşulları iyileşti. Ne var ki Napolyon Savaşları'nda Fransa'nın yanında yer alan Danimarka büyük bir yıkıma uğradı. İngiliz ordusu Kopenhag'a iki kez saldırdı. 1814'te İsveç Norveç'i aldı. 1848 ve 1864'te Almanların saldırısına uğrayan Dani*marka güney eyaleti Schlesvrig-Holstein'ı Al*manya'ya bırakmak zorunda kaldı. Ama 1919' da Schleswig'in bir bölümü burada yaşayanların isteği üzerine Danimarka'ya geri verildi.
  1849'da kralın gücü sınırlandırıldı ve parla*mentoya dayalı ilk anayasa kabul edildi. Danimarka II. Dünya Savaşı sırasında Al*manların işgaline uğradı. 1949'da Kuzey At*lantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) üye oldu. 1973'te Avrupa Ekonomik Topluluğu'na ya da öbür adıyla Ortak Pazar'a girdi.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Danimarka Krallığı ya da kısaca Danimarka Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi ile Kuzey DeniziJutland Yarımadası ve dört yüz seksen üç ada üzerinde kurulmuş olan en küçük İskandinav ülkesi. Güneyinde Almanya doğusunda Baltık Denizi batısında Kuzey Denizi ile çevrilidir. Dünyanın en büyük adası olan Grönland da Danimarka’ya bağlıdır. (Dancada ''Danmark'') Kopenhag (''København''). Danimarka anayasal bir monarşi olup devlet başkanı 2'inci Margrethe'dır. Faroe Adaları da Danimarka'ya aittir. İzlanda ise 1944'de dek Danimarka'nın egemenliği altında kalmıştır.

  Danimarka'nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjaelland'ın üzerinde kurulmuştur. Sjaelland dar bir boğaz olan Sont Boğazı ile İsveç'ten ayrılır. Ayrıca (bir köprü ile Jylland'a bağlı olan) Fyn Lolland Falster Langeland ve Baltık Denizi'ndeki Bornholm adaları da Danimarka'ya aittir. Ülkenin güney komşusu Almanya'dır.

  Danimarka 1973'ten beri Avrupa Birliği üyesidir.


  Fizikî Yapı

  Yüzölçümü 43.092 km2 olan ülke Jutland Yarımadası ile 483 adadan müteşekkildir. Jutland Yarımadası Kuzey Avrupa düzlüğünün bir uzantısıdır. Kuzeyde Limfiyord Boğazı ile ayrılan yarımadanın batı kıyıları düzgün ve kum alanlarıyla kaplıdır. Kum alanlarının doğusunda bataklıklar yer alır. Son derece girintili çıkıntılı olan doğu kıyılarında verimli moren (buzultaş) ovaları bulunur. Ovaların düzlüğünde seyrek rastlanan tepelerin en yükseği 173 m ile Yding Skovhoj’dur. Doğu kıyılarının açıklarında Büyük Fionie Syaelland Seeland ve Lolland adalarıyla birlikte yüzlerce küçük ada vardır. Buraya bağlı olan Grönland % 90’ı buzlarla kaplı yüksek yayla görünümündedir.Yüzölçümü küçük olan Danimarka’nın yüksekliği fazla olmadığından akarsuları da küçüktür. En uzun akarsuyu Jutland’daki Guden Irmağı (160 km) Stor Irmağı (100 km) Skern Nehri (90 km) Fyn adasındaki Odenja Nehri (60 km) ile Sjelland Adasındaki Sus Nehri (82 km) Danimarka’nın belli başlı ırmaklarındandır.Önemli bir gölü yoktur.


  İklim

  İklim fizikî yapıdan dolayı her yerde aynı özelliği gösterir. En sıcak ayda sıcaklık 15-17°C en soğuk ayda ise 0°C civarındadır. Yağışlı gün sayısı yılda 130-180 gün arasında değişir. En yağışlı aylar ağustos ve ekim olup yağış ortalaması 130-180 mm Batı Jutland’da ise 800 mm’dir. Rüzgârlar genellikle batıdan eserler ve çok serttirler.Katlegat ile Baltık Denizi arasındaki boğazların sert kışlarda aylarca donmuş şekilde kalmalarına rağmen Jutland kıyısı buz tutmaz. Kış ve sonbahar ayları fırtınalı geçer. Danimarka’da nisan ve haziran aylarında senenin en güzel günleri yaşanır.


  Tabiî Kaynaklar

  Tabii kaynakları bakımından oldukça fakirdir. Yüzölçümünün % 10’unu kaplayan ormanların büyük bir kısmı halkın yaptığı ağaçlandırma çalışmaları ile meydana gelmiştir.Kayın meşe ve kozalaklı ağaçlar yaygındır.Arâzinin doğu kısmında verimli ovalar bulunurken diğer kısımları mer’a veya kırlık arâzidir. Yabâni hayvanların bir özellik göstermediği Danimarka’da mâden olarak porselen kili granit tuğla yapımında kullanılan kil turba ile tebeşir yatakları ve az miktarda kömür yatakları bulunur. Balık bakımından kıyıları zengindir. BalıkçılarBaltık denizinde ve Kuzey denizinde bol miktarda balık avlarlar.


  Nüfus ve Sosyal Hayat

  Halkın hemen hepsi yerliler olan Dan’lardan meydana gelir. Azınlıkları Alman Eskimo Mûsevî ve göçmen işçiler teşkil eder. Nüfus yoğunluğu başşehri olan Kopenhag’ın bulunduğu Sjelland Adasında fazladır. Ülkede ortalama nüfus yoğunluğu km2 ye 119 kişidir. Jutland Yarımadası diğer meskûn adalar içerisinde yoğunluğu en az olanlarındandır.Yarımadanın yerleşim bölgeleri genellikle doğu kıyılarındaki verimli ovalar üzerine kurulmuştur.Nüfus artışı hemen hemen yok denecek kadar azdır (binde 4). Halkın % 67’si şehirlerde kalanı ise köylerde yaşar. Hıristiyan olan halk Protestan mezhebine bağlıdır. Kullanılan resmi dil Danca olup kendi grubunda olan diğer İskandinav dillerinden İsveççe ve Norveççeye çok benzemektedir. Öğretimin devlet tarafından parasız olarak yapıldığı ülkede okuma-yazma bilenlerin toplam nüfusa oranı % 100’dür. Edebiyat dallarından çocuk edebiyatı oldukça gelişmiştir. Halk için deniz ulaşımında feribot kara ulaşımında ise bisiklet vazgeçilmez araçlardandır. Hayat standardı bakımından Avrupa’da ikinci gelmektedir. İki milyon insan atletizm kulüplerine kayıtlıdır. Futbolda 1992 Avrupa Kupasını kazandı.

  Siyasi Hayat

  Meşrûtî bir idâre vardır. 10 Eylül 1920 târihinde kabul edilen anayasaya göre Danimarka anayasa düzeninde kral tarafından yönetilir. 27 Mart 1953 tarihli kânuna göre de hükümdar soyundan olan kadınlar da tahta çıkabilir. 4 yıl içinde seçilen 179 üyeli bir meclisi vardır.Kral kânunları tatbik ve yürütme yetkisine sâhiptir. Parlamentoda kurulan bir hükümet icrâ işinde krala yardımcı olur. Kral parlamentoda başbakanı tâyin eder.

  Ekonomi

  Damimarka’da hayvancılık çok gelişmiştir. Et süt ve süt ürünleri Avrupa piyasasında son derece makbuldür. Nüfûsun % 16’sı tarım alanında çalışır. Ülke topraklarının üçte ikilik kısmında ekim yapılır. Arpa buğday ve şekerpancarı yetiştirilen ürünlerin başında gelmektedir. Balıkçılık bilhassa açık deniz balıkçılığı ileri seviyededir. Batı Jutland kıyılarındaki Esbjerg en önemli balıkçı limanıdır. Balık yağı ve diğer balık ürünleri üretimi ve işlenmesi için gelişmiş fabrikalar yapılmıştır. Tabiî kaynaklardan mahrum olmasına rağmen sanâyi ileri bir seviyededir. Dışardan alınan ham petrol ve hammaddeler işlenir. Sanâyi liman şehirlerinde fazladır. Gemi yapımı ve fabrika makinalarının yapımı ileri seviyededir. Sanâyi makinaları gemi ve tersâne inşâ sanâyiinde dünyânın önde gelen ülkelerindendir.Hayvan ürünleri (et süt süt mâmülleri vs.) balık ve balık ürünleri gemi sanâyi makinaları diğer ülkelere kurulan tersâneler ülkenin başlıca ihraç mallarıdır. İşlenmiş petrol satışı da mühimdir. İthal malları arasında yiyecek maddeleri gübre tohum işlenecek hammadde başta gelmektedir. Ticâretini genellikle batı Avrupa ülkeleri ABD ile yapar.  Odense Danimarka'nın üçüncü büyük şehridir. Nüfusu 140 binden fazladır. Ayrı zamanda Funen adalarının başkentidir. Ünlü yazar ve şair Hans Christian Andersen 2 Nisan 1805 günü Odense şehrinde doğmuştur.  Orhus ya da özgün adıyla Århus Danimarka'nın ikinci büyük kentidir. Danca'da "Århus" İngilizce'de "Aarhus" olarak yazılır.
  Bir liman kenti olan Århus ülkenin Yülen (İngilizce Jutland ya da Danca Jylland) yarımadasının kuzeydoğusunda yeralır. 2004 Sayımına göre 228.547 kişinin yaşadığı kent Århus ilinin de merkezidir. Kent düz verimli ve ormanlık bir alan üzerinde kuruludur. Tarımsal ürünlerin dışsatımı ile kömür demir gibi madenlerin dışalımında kentin limanının önemi büyüktür.
  Kentte gezilip görülecek yerler arasında; 13. yüzyıldan kalma ülkenin ve kuzey Avrupa'nın en büyük kilisesi olan katedral Danimarka'nın geçmişindeki yapıların yakın zamanda yapılmış tıpkılarının bulunduğu eski Dan yaşamını canlandıran Gammel By ("eski kent") Bitkibilimi (Botanik) bahçesi Tivoli eğlence bahçesi ve kentin sanat müzesi sayılabilir. Kent ayrıca ülkenin önemli üniversitelerinden birini de barındırır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş