Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Orta Çağ’ın Yanlış Düşünceleri - Orta Çağ Efsaneleri  Orta Çağ’ın efsaneleri

  Ortaçağ Kavimler göçü ile İstanbul’un fethine kadar süren zaman dilimini kapsamaktadır. 5.yy’dan 16.yy’a kadar olan bir dönemi kapsayan Ortaçağ toplamda 1100 yıl sürmüştür. Ortaçağ Avrupa tarihinin 3 bölüme ayrılışının ortada kalan kısmına denir. Ortaçağ’dan sonraki kısım Modern Zamanlar önceki kısım da Antik Çağ zamanlarıdır. Günümüzde Orta Çağ hakkında bildiğimiz bir çok bilgi aslında sadece birer efsaneden ibaret. İşte o efsaneler...

  Efsane:
  Ortaçağ’da insanlar cahil ve bilgisizlerdi

  Pek çok filmde Ortaçağ'da yaşamış insanların cahil ve bilgisiz olduğuna dair bir izlenim verilir. Oysa Ortaçağ'da; müzik edebiyat resim alanında çok başarılı işler çıkartılmıştı.Boethius Boccaccio Dante Petrarch ve Machiavelli buna verilebilecek en iyi örnekler. Evet o dönemde kullanılan ilaçlar ilkel ilaçlardı ancak günümüz teknolojilerinin tohumları ta o zamandan atılmışlardı.

  Efsane:
  Ortaçağ’da insanlar dünya’nın şeklinin düz olduğuna inanıyorlar ve Dünya merkezli bir güneş sistemi modeline inanılıyordu

  İnsanlar Ortaçağ'da dünyanın evrenin merkezinde de olduğuna inanmıyorlardı. İncil’e göre güneş sabit duruyordu dünya’nın şekli de düz tepsi şeklindeydi. Bunun aksini düşünenler ve söyleyenlerin cezası ateşte yakılmaktı. Ölümcül bir hastalığa yakalanan Kopernik’in artık kiliseden korkusu kalmadığı için teorisini Papaya açıklamaya karar verdi. 1540 yılında Kopernik’in güneş’in sabit durmadığı hakkındaki teorisi kitap olarak basıldı. Böylece Batlamyus’un Güneş’in sabit durma teorisi de geçerliliğini yitirmiş oldu.


  Efsane:
  Kadınlar Ortaçağ’da eziliyorlardı

  1960′lı ve 70′li yıllarda OrtaÇağ’da kadınların eziliyor olma fikri oldukça popüler bir yaklaşımdı. Ancak bu doğru değildi. 1400′lü yıllarda yaşamış olan Jan Dark adındaki genç Fransız Katolik Azizesi Fransız ordusunun başındaydı. İngilizlere karşı Fransızları koruyan Jan Dark ölümünden tam 5 yüzyıl sonra azize ilan edilmiş olsa da o dönemde bir ülkenin ordusunun başında bir kadının oluyor olması kadınların Ortaçağ döneminde ezilmediğinin en büyük göstergesi olmalı. Ayrıca o dönemde yine çok yönlü kişiliğiyle azize ilan edilen Hildegard von Bingen’ı da unutmamak gerekiyor. Hildegard von Bingen o dönemde kadınların seks hayatları hakkında yaptığı çarpıcı açıklamaları ve besteleri ile de çok önemli bir kişi sayılmaktadır.
  Efsane:
  Ortaçağ’da heryerde şiddet vardı

  Tabiki Ortaçağ’da da şiddet yaşanıyordu(Herzaman yaşandığı gibi) Ama o dönemde yaşanan şiddetle modern zamanların şiddeti kıyas bile kabul edilemezdi (Stalin Hitler Mao). Yine filmlerde gördüğümüzün aksine Engizizasyon mahkemesinin kararları modern zamanların soykırımları ve seri katilleri kadar vahşet içermiyordu. Biraz ironik ama Bunların hepsi “Aydınlanma” ile ortaya çıkan kavramlardır. Ortaçağ döneminde sadece kayıtlı 2 seri katil olayı ortaya çıkmıştı (Elizabeth Bathory ve Gilles de Rais). Burdan da anlaşılabileceği gibi Engizizasyon mahkemeleri çok az ölüm kararı veriyordu. Kayıtlarda 160 yıl içerisinde 45.000 davadan sadece 826 tanesi idam cezası almıştı.  Efsane:
  Köylüler en ağır işi yapan kısımdı

  Ortaçağ’da yiyecek sağlamanın tek şartı toprağı biçmekti. Onun dışında dini ve dini olmayan birçok festival ve kutlamaları oluyordu. Bu kutlamalarda da dans ediyorlar içiyorlar ve oyun oynuyorlardı. Ozamanlarda oynanan birçok oyun halen oynanıyor (satranç dama vs). Evet bunlar belki playstation kadar zevkli olmayabilir. Ancak köyülülerin çok ağır şartlarda yaşamadıklarını da tahmin etmemiz çok zor olmasa gerek.
  Efsane:
  Ortaçağ’da insanlar banyo yapmıyorlar bu yüzden de kokuyorlardı

  Ortaçağ’da kiliseler tütsü yakıyorlardı. Aslında efsane de işte tam olarak burdan çıkıyor. Bildiğiniz gibi tütsü pis kokuları içine çeker. Ancak kilisenin tütsü yakmasının nedeni sanılanın aksine pis insan kokusunda değil sadece kilisenin günlük ritüelinden kaynaklanıyordu. Aslında tütsü ritüeli kiliseye yahudilerden geçmiş bir alışkanlıktı. Yahudiler kendilerini tanrıya sunarlarken tütsü yakıyorlardı. Kokma konusuna geri dönecek olursak; OrtaÇağ’da her kasabada banyo evleri bulunuyordu. Hijyen ve temizlik sanılanın aksine çok önemliydi. Bazı insanlar hergün bazıları da daha az yıkanıyolardı. Sıcak suları vardı. Fransızlar bu dönemi latince şu şekilde açıklıyorlardı: Venari ludere lavari bibere; Hoc est vivere! (avlan oyna yıkan iç… işte hayat bu!)  Efsane:
  Köylülerin evlerinin çatıları samandan yapılmıştı ve hayvanları burada yaşıyorlardı

  Ortaçağ yapılarına baktığımız zaman o dönem evlerin çatıları sıkı hasırlarla örülmüştür. Yani sanılanın aksine evlerin tepesine bir tomar saman atılmamıştır. Ayrıca Ortaçağ’da saman çatılar sadece köyülere ait evlerde değil kalelerde ve soyluların evlerinde de kullanılıyordu. Şuanda halen birçok İngiliz köyünde çatılar samandan yapılmakta ve bu şekilde kullanılmaktadır.  Efsane:
  Köylüler yoksuldu ve açlıktan ölüyorlardı

  Ortaçağ’da köylülere hergün yulaf ezmesi ekmek ve bira veriliyordu. Ayrıca hergün et peynir meyve ve sebzelerden yiyebilme şansına da sahiptiler. Tavuk ördek kaz güversin ve diğer kümes hayvanlarını köylülerin akşam yemek sofralarında görmek pek olağan birşey değildi. Ayrıca bazı köylüler kendi arılarından kendi ballarını üretilme özgürlüğüne bile sahiptiler.

  Efsane:
  Ortaçağ’da incil halktan saklanıyordu.

  Gutenberg’e kadar Ortaçağ boyunca tüm belgeler elle yazılmak zorundaydı. Bu iş oldukça zahmetli bir işti ve incil gibi uzun bir kitabın yazılması aylar alıyordu. Bu kitaplar güvenli olması açısından papazlara veriliyor papazlar da İncili manastırda saklıyorlardı. Bu kitaplar oldukça değerliydiler ve her kilisede halkla paylaşılması için mutlaka 1 incilin bulunması gerekiyordu. Bu nedenle incil manastırda kilit altında tutuluyordu. Ancak incilin kilit altında tutuluyor olmasının nedeni onu halktan saklamak değildi aksine kiliseye gelen halkı incil konusunda bilgilendirmek için kilise incili garanti altına almıştı. O dönem okuma yazma bilmeyen insanların da çoğunlukta olduğu düşünülürse bir çok insan hergün kiliseye gelip incili papazdan dinlemekle yetinmek zorundaydı. O dönemde incilin çok az sayıda kopyası olduğundan dolayı sadece Katolik kilisesi değil protestan kilisesi de incili kilit altında bulundurmak zorundaydı.


  Efsane:
  Ortaçağ ‘da idam cezaları oldukça yaygındı

  Birçok insan ortaçağ’da idam cezalarının yaygın olduğunu düşünmesine rağmen Ortaçağ ilk jüri sistemine ve yargılamaya geçiş dönemini temsil eder. Aksine Ortaçağ’da idam cezaları sadece ağır cezalar işlemiş olanlar için bir cezalandırma yoluydu (cinayet kundakçılık hainlik). Hatta idam cezası Boleyn kızı I. Elizabeth ‘in 16. yy.’da kraliçe olmasıyla daha çok yaygınlaştı. 1. Elizabeth idam cezasını Protestan olmayanları cezalandırmak için kullanıyordu. Ayrıca o dönemlerde idam cezaları filmlerde izlediklerimizin aksine toplum içinde kafa kesme şeklinde yapılmıyordu en yaygın yöntem cezalının asılmasıydı. Yakma çok ender olarak kullanılıyor ancak asılan insanlar daha sonra yakılıyorlardı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İlginç bir derlemepaylaşım için teşekkürler.Fazlaca olumlu bakış açısıyla yazıldığınıda eklemeliyim.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Efsane:Ortaçağ’da insanlar banyo yapmıyorlar bu yüzden de kokuyorlardı
  Buna katılmıyorum. Fransa'da şemsiye parfümün icadı da banyo yapmadıkları ve tuvalet olmayışı nedeniyle diye bilinir. Napolyon için sadece vaftiz edildiği gün yıkandığı söyleniyor. Kastilya Kraliçesi İsabella 50 yılda sadece 2 kez banyo yapmış. Çünkü savaşlardan sonra veba salgınının sulara karışması engellenemediğinden kirlilik temel kuralmış. Yıkananlar hapse atılıyormuş. Tabi sadece bizim bildiğimiz kadarıyla böyle. O çağlarda yaşamadığımız için Fransa'nın tarihinden bilgi sahibi oluyoruz. Ayrıca bir bilgi daha Orta Çağ'da temizlik ve tuvalet kültürünü Osmanlı Avrupa'ya öğretmiştir.
  ATSIZ and OkyanusunKalbi like this.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş