1589'da Fransa tahtına geçen IV.Henri Habsburgların gücünü yok etmek Rusya'yı Avrupa siyasetinin dışında bırakmak ve henüz müttefiki olan Türkler'i Asya'ya sürmek gibi hedeflere sahipti. Bu hedeflerden dolayı IV. Henri Avrupa Birliği'nin fikir babası sayılmıştır.

13 Nisan 1598'de Nantes Fermanı ile Protestanlara geniş haklar verdi. Dördüncü Henri'nin döneminde Fransa'da mezhep kavgaları son bulup ülke refaha kavuştu.

IV. Henri 14 Mayıs 1610'da bir suikast sonucu öldürüldü. Kral hayattayken kalbinin Fleche'de hediye ettiği şatoda bir kolej kuran Cizvitler'e verilmesini vasiyet etmişti. Vasiyeti üzerine kralın kalbi çıkarıldı ve tahnit edildi. Ardından vasiyetindeki Prytanee kolejine götürüldü.

1793'te Fransız ihtilali tüm hızıyla sürerken La Fleche'ye gelen halk temsilcisi Thirion kolejde tutulan kalbin alınıp yakılmasını istedi. Askeri bir tören eşliğinde 183 yıl sonra kutusundan çıkarılan kalp küçük bir odun demetinin üzerine konularak yakıldı. Kalabalık dağıldığında La Fleche doktoru Charles Boucher yakılan kalbin küllerini toplayarak bir şişeye koydu. İhtilalin sancıları geçtikten sonra da 1814'de Prytanee kolejine geri götürülerek bir İncil'in yanına yerleştirildi.139 yıl şişenin içinde kalan kalbin külleri 1953'te Dördüncü Henri'nin 400. yıldönümü kutlanırken kralın doğum yeri olan Pau'ya getirildi. Fransa Cumhurbaşkanı Vincent Auriol'un da aralarında bulunduğu binlerce kişi kalbin küllerinin karşısında saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından kurşun bir kutu içerisindeki küller öküzlerin çektiği bir araba ile Pau'da dolaştırıldı. Törenlerin sonrasında ise La Fleche'deki koleje getirilerek kralın vasiyeti devam ettirildi.