Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Eyfel Kulesi'nin Yapılış Hikayesi
  Eyfel Kulesi'nin Yapılış Hikayesi

  Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel'in firması tarafından Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edildi. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil İsviçreli Maurice Koechlin 'in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre'dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yaptı.

  Kulenin 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları Gustave Eiffel'in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir. 1889 yılındaki açılış tarihden önceki 5 ayda 19 milyon kişi ziyaret edince yıl sonuna kadar toplam masrafın 3/4'ü çıkartıldı. Böylelikle Eyfel Kulesi daha başından kazanç sağlayan bir şirket görünümüne büründü.


  3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 25 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmadı.  Kule yüksekliği nedeni ile Paris halkının tepkisini de çekti. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken bir fabrika bacası gibi Paris'in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürdüler. Böylelikle devrin sanatçı ve edebiyatçı çevresinde bir kampanya başlatılırken bu kampanya süresince ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtıldı.  Bugün ise Eyfel Kulesi Dünya'nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Parisliler onu 'Demir Bayan' olarak adlandırırlar.  İlk başlarda Eiffel Kule'ye sadece 20 yıl için müsaade aldı. Dolayısıyla 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından kalmasına izin verildi.


  Eyfel Kulesi 300 m yüksekliktedir. Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m daha yükseklik kazandırır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edildi ve özel teknikler sayesinde günümüze kadar sağlam olarak geldi.  200.000 metrekare alanda bulunan Eyfel Kulesi her 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanır. Bu çalışmada 25 boyacı görev yaparken çalışma 15 ay sürer. Bu işlem sırasında 1.500 fırça 5.000 zımpara kağıdı ve 1.500 iş tulumu tüketilir. Ayrıca güvenlik maksadıyla toplam 50 km güvenlik halatı 20.000 metrekare koruyucu ağ kullanılır. Boyama maliyeti yaklaşık 3 milyon avro tutar.  Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden sarımsı kahveye daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüştü. Kule 3 renk tonunda boyanır. En açık renk zirvede kullanılırken en koyusu zeminde kullanılır.  Kulede intihar olayları da yaşanmaktadır. Şu ana kadar 400 kişi intihar etti. Zamanla intiharların önüne geçmek maksadıyla platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yerleştirildi.  Ziyaretçiler üç asansörle kuzey batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir.  Kulenin açılışından sonra ilk platforma kadar 50 yolcu taşıyan iki hidrolik asansör kullanıma girdi. Bunlar için gerekli hidrolik presler 16 sütuna monte edildi. Kuzey kanadından başka bir asansörle ikinci kata ulaşılır. 2. Dünya savaşı sırasında işletim sistemindeki hasarlar sebebiyle bunlar devre dışı kalınca Adolf Hitler kuleye yaya olarak çıkmak zorunda kalmıştı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Demir yığını ilk yapıldığında hiç beğenilmemiş ama daha sonra Fransa'nın en önemli yapılarından biri haline gelmiş.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Eyfel kulesi bence fotoğraflarda çok başka gözüküyor. Yanına gittiğinizde ise demir yığınından farksız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş