Dünyadaki 5 temel IRK

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan çok sayıda insan ırkı bulunuyor. Irkların birbirinden ayrılmasında ve tanımlanmasında çeşitli gen sistemleri ve morfolojik özellikler kullanılıyor. Carleton Coon’a göre insanlar iskelet yapısına göre 5 temel ırka ayrılıyor. Tüm diğer ırkların da bu ırkların birbiriyle melezleşmesinden ortaya çıktığı kabul ediliyor.

1. Kafkas ırkı (Caucasoid): Kafkasya Akdeniz Kuzey ve Doğu Avrupa Kuzey Afrika Anadolu ve Hindistan bölgesini kapsıyor. Karakteristik özellikler arasında düz yüz yüksek alın ince dudaklar dar ve öne çıkık burun dalgalı saç yüz ve vücutta yüksek kıl oranı beyaz-kahverengi arası cilt rengi sayılıyor.

2. Moğol ırkı (Mongoloid): Çin Japon Eskimo Ainu ve Amerika yerlilerini (kızılderilileri) kapsıyor. Karakteristik özellikler arasında sarı deri rengi yüz ve vücut kıllarında seyreklik yuvarlak yüz çıkık çene kemikleri az gelişmiş kaş kemerleri basık burun ve yüz kısık gözler şişkin göz kapakları düz siyah saçlar sayılıyor. Bir diğer belirgin özellik erkek ve kadınların dış görünüşlerinin diğer ırklara kıyasla daha fazla birbirine benzemesi.

3. Kongo ırkı (Congoid): Zencileri ve Afrika pigmelerini (kısa boylu ırkları) kapsıyor. Karakteristik özellikleri çok koyu deri rengi kıvırcık saçlar seyrek kıllılık dar bir baş ileriye çıkık üst çene geniş burun kalın dudaklar az gelişmiş çene ve dar kalça kemeri.

4. Capoid ırk: Congoidler dışındaki Afrika ırklarını kapsıyor. Çok uzun boy kahverengi-siyah arası deri rengi ve özellikle kadınların kalçalarında yüksek oranda yağ toplanmasıyla karakterizeler. Bu ırkın en tipik örneği de Buşmanlar.

5. Avustralya ırkı (Australoid): Avustralya başta olmak çevre adalarda yaşayan ırkları kapsıyor. Çok farklı coğrafyalarda yaşamaları nedeniyle ortak özelliklerini saymak diğer ırklara göre daha zor. Ancak açık deri rengi ve geniş burun en temel tanımlayıcı özellikleri

(alıntı)