28 Ağustos 1963Martin Luther King Washington yürüyüşünden sonra yaptığı konuşmanın bir bölümü.

Bugün size diyorum ki dostlarım şu anın getirdiği güçlüklere ve engellemelere rağmen bir hayalim var benim. Amerikan rüyasına derinden kök salmış bir rüyadır bu.

Bir hayalim var. Gün gelecek bu ulus ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak. "Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki bütün insanlar eşit yaratılmıştır."

Bir hayalim var. Gün gelecek eski kölelerin evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evlatları Georgia'nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar.

Bir hayalim var. Gün gelecek Mississippi eyaleti bile adaletsizliğin ve baskıların sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan o eyalet bile bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.

Bir hayalim var. Gün gelecek dört küçük çocuğum "derilerinin rengine" göre değil "karakterlerine" göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar. Bugün bir hayalim var benim.

Bir hayalim var. Gün gelecek Alabama eyaleti valisinin ağzından hep müdahale etme ve izin vermeme yönünde sözler dökülen o eyalet küçük "siyah" oğlanlarla küçük "siyah" kızların küçük "beyaz" oğlanlar ve küçük "beyaz" kızlarla el ele tutuşup kardeşçe birlikte yürüdüğü bir yere dönüşecek.Bugün bir hayalim var benim.

Bir hayalim var. Gün gelecek bütün vadiler yükselip bütün tepeler ve dağlar alçalacak engebeli yerler düzlük yapılıp girintilerle çıkıntılar düzleşecek ve Allah'ın şanı yeryüzüne inecek bütün canlar hep birlikte görecek onu.

Bizim umudumuzdur bu. Güneye dönüşümde içimde taşıyacağım inançtır. İşte bu inanç sayesinde umutsuzluk dağını yontup bir umut anıtı yaratacağız. Ulusumuzu saran ahenksiz bağırtıları bu inanç sayesinde güzel bir kardeşlik senfonisine dönüştüreceğiz. Bu inanç sayesinde birgün özgür olacağımızı bilerek hep beraber çalışacak hep beraber dua edecek hep beraber mücadele edecek hep beraber hapse düşecek özgürlük için hep beraber ayağa kalkacağız.

İşte o gün Yüce Tanrı'nın bütün kulları yepyeni bir anlamla söyleyecekler bu ilahîyi:

Benim ülkem senin ülken
Özgürlüğün güzel yurdu
İşte söylüyorum sana
Atalarımın öldüğü toprak burası
Şehitlerin gururu olan toprak
Her bir dağın yamacından
Özgürlük yankılanacak.

Ve eğer büyük bir ulus olacaksa Amerika bunun gerçekleşmesi şarttır. ÖyleyseNew Hampshire'in dev tepelerinden yankılansın özgürlük New York'un ulu dağlarından özgürlük yankılansın.Her bir dağın yamacından yankılansın özgürlük...

Özgürlüğün yankılanmasını sağladığımızda her kasabadan ve köyden her eyaletten ve kentten özgürlüğün yankısını duyduğumuzda o gün yakın demektir ve o gün Tanrı'nın bütün kulları siyahlar ve beyazlar Yahudiler Hıristiyanlar Müslümanlar ve Budistler el ele tutuşup siyahların eski bir ilahîsini söyleyecekler:

"Sonunda özgürüz! Sonunda özgürüz!"

ALINTI