Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Çin Seddi Nedir? Çin Seddi Hakkında Bilgi

  Çin Seddi Nedir?

  Çin Seddi Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanır. Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

  Çin'in Savaşan Beylikler döneminde (M.Ö.403 M.Ö.221) Çin seddinin temeli 20den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştı. Chu Qi Yan Wei Han Zhao Qin Krallıkları birbirinden korumak için sınırlarında ilk setler inşa ettiler. QinZhaoYan kralıkları ise XiongNu DongHu LinHu LouFaın saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını koruma amacıyla da inşa ettiler. Çin'in ilk İmparatoru Qin Shi Huang burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Çin Seddi Neden İnşa Edildi?

  Çin Seddi Neden İnşa Edildi?


  Ch'in Shih Huang-ti'nin aklından ne geçtiğini kim bilir? Belki de çekik gözlü ve ak sakallı bir dede imparatorun rüyasına girmiş ve ona bu seddi inşa ettirmesini söylemiştir. Ancak bizim düşüncemiz Çinlilerin bu seddi kuzeyli komşularından korunmak umudu ile inşa ettikleri yönünde.

  Son derece muhalif son derece cesur ve son derece bilinçsiz yeni tarih meraklılarının bazılarından duydum. Derler ki bu set Türklere karşı değil Moğollara karşı inşa edilmiş. Bunu düşünmek lazım.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  "Çin Seddi Türklere karşı inşa edildi." diyenlere gelen tepki şu oluyor: "Çin Seddi inşa edildiğinde Türkler ortada yoktu."

  Diyelim ki bu dönemde "Türk" adının henüz ortaya çıkmamış olması sebebiyle seddin Türkleri durdurmak amacı ile yapıldığını söylemek yanlıştır. Peki düşünmek gerekmez mi ki Moğol adının ortaya çıkışı Türk adından da sonradır?

  Anlaşılan o ki yerleşmiş görüşleri çürütme amacı ile ortaya atılan nevzuhur tezler kendi içinde tutarlı olmak zorunda değil. Bilimsel kriterler ancak "resmi tezler" için geçerli.

  Hun dönemi Türklerle Moğolların henüz birbirinden kesin olarak ayırt edilemeyeceği bir dönemdir. Bu dönemde yapılan Çin Seddi elbette hem Türklere hem de Moğollara karşı inşa edilmiştir. Bu iki millet zaten Hun Federasyonu içerisinde müttehit hâlde idiler. Bu toplumların bu dönemde henüz bugünkü adlarını almamış olmaları da onların var olmadıklarını göstermez.

  Unutmamalı ki biz elektriğe elektrik demezden evvel de elektrik var idi.

  Alıntıdır.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çin Seddi Hakkında


  Çin Seddi


  Çin Seddi’nin üzerindeki bütün stratejik noktalarda geçitler var. Bu geçitlerin isimleri çok ilginçtir.

  Hebei ve Liaoning eyaletlerinin sınırında bulunan Shanhai (Dağ ve Deniz) Geçidi Çin Seddi’nin doğu başlangıcı olması nedeniyle “Çin Seddi üzerindeki ilk geçit” olarak adlandırılıyor. Yanshan Dağı’nın eteğinde güneydeki Bohai Denizi’ne bakan Shanhai Geçidi eşsiz bir manzaraya sahip. Geçitte kurulan kuleye çıkıldığında yemyeşil dağlar ve uçsuz bucaksız deniz gözler önüne seriliyor. Geçidin ismi işte bu manzaradan geliyor.

  Shanhai Geçidi Ming hanedanı dönemindeki Xu Da adlı tanınmış bir general tarafından inşa ettirildi. Seçkin bir asker olan Xu Da buranın stratejik öneminin bilincindeydi ve geçidi inşa ettirmekle Yanshan Dağı’nı ve Bohai Denizi’ni bir arada kontrol etmek istedi. Geçitteki kulenin dört kapısından doğuya bakan biri üzerinde “Dünyadaki İlk Geçit” yazılı 5.9 metre uzunluğunda 1.6 metre genişliğinde büyük bir levha asıllı. Tahtada yer alan yüksekliği 1.45 metre genişliği 1.09 metre olan kelimeler Ming hanedanının tanınmış hattat ustası Xiao Xian tarafından yazıldı.

  Gansu eyaletinin Jiayu Guan şehrinde yer alan Jiayu Geçidi Çin Seddi’nin batı başlangıcıdır. Ming hanedanı Hongwu döneminin beşinci yılında (1372 yılı) kurulan geçit bulunduğu Jiayu Dağı’nın ismiyle anılıyor. Aynı zamanda geçit hiçbir zaman savaşın uğramadığı Jiayu Geçidi yani Barış Geçidi olarak da adlandırılıyor.

  Shanxi eyaletinin Pingding ilçesinde yer alan Niangzi Geçidi (Prenses Geçidi) sahip olduğu stratejik önem ve savunma için elverişli jeolojik yapısıyla “Shanxi eyaletinin kapısı” olarak anılıyor. Niangzi Geçidi başlangıçta Weize Geçidi olarak adlandırılıyordu. Tang hanedanının ilk yıllarında imparator Li Yuan’ın üçüncü kızı Prenses Ping Yang 10 binden fazla kişiden oluşan bir birlikle geçitte konuşlandı. Savaş tekniğini iyi bilen Prenses Ping Yang’nın komutası altındaki birlik halk tarafından “Prenses Ordusu” olarak adlandırılıyordu. Bu nedenle geçidin ismi de Prenses Geçit olarak değiştirildi.

  Gansu eyaletine bağlı Dunhuang ilçesinin kuzeybatısındaki Xiaofangpan kentinde Yumen Geçidi yer alıyor. Geçit tarihte Xinjiang’ın Hotan bölgesinde çıkarılan yeşim taşları Çin’in iç kesimlerine bu geçit üzerinden gönderildiği için “Yeşim Taşının Kapısı” anlamına gelen Yumen ismini aldı.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş