Tac Mahal


Tac Mahal Babür İmparatorluğu'nun 6. hükümdarı Şah Cihan (Şah-ı Cihanünyanın Şahı) (1593-1666) tarafından o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan'ın Agra şehrinde Jumna (Yamuna) Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. (Babür Şah'ın kurduğu Hint-Türk İmparatorluğu Hindistan'da 332 yıl (1526-1858) egemen oldu.)

Bir isyanı bastırmak için ordularıyla Burhanpur'a giden Şah Cihan'a dokuz aylık hamile olmasına rağmen her zamanki gibi eşi Mümtaz Mahal (Ercümend Banu Begüm) de eşlik etmişti. Mümtaz Mahal 14. çocuklarını doğururken öldü.(1631)Şah Cihan eşinin ölümünden sonra 2 yıl yas tuttu. Artık devlet işlerine ilgisini kaybeden hükümdar teselliyi sanat ve mimaride buldu. Eşinin ölümünün ertesi yılı 1632'de Tac Mahal'in temeli atıldı.

Yapımı

Efsaneye göre yapımı bittikten sonra türbe işçilerinin kolları aynı yapıttan bir tane daha yapılmaması için kesilmiştir. Bugün Hindistan'ın en fazla turist çeken bölgesi. Ancak çevresinde oluşan çarpık yapılaşma bu tarihi yapıtın geleceğini tehdit ediyor. Bulunduğu şehrin bir çok noktasından açıkça görülebilen Tac Mahal Türk-İslam Mimarisi'nin en önemli yapıtları arasında yer almaktadır.

Dünyada ask için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe Şah Cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm'ün doğum sırasında ölümü üzerine onun anısına yaptırılmıştır.(Çocuk doğururken ölen kadınların kutsal olduğuna inanılır.)

Yapının mimarları; Mimar Sinan'ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul'dan davet edilmişlerdi. 1632'de inşasına başlanan eser 20 yıl sonra 1652'de tamamlanmıştır.

Tac Mahal'in yapımında parlak ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmıştır. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış ve 1648 yılında tamamlanmıştır.


Babür İmparatoru Şah Cihan'ın doğum sırasında ölen eşi Mümtaz Mahal'in anısına Agra'da yaptırdığı Tac Mahal anıt mezarının 1863-1869 yılları arasında Samuel Bourne tarafından çekilen fotoğrafı.
Tac Mahal'in yandan görünüşü.

Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır.

İnşaatta çok sayıda ustanın da yanı sıra günde 20 bin işçinin çalışmasıyla türbe 1643'te çevresindeki avlu ve yapılar 1649'da bitirildi. Tac Mahal 20 yılda 1652'de bütünüyle tamamlandı.

Agra ilinin dışında Yamuna Irmağı'nın kıyısında 305x580 metre ölçülerinde dikdörtgen avluda yer alan Tac Mahal dört cephesinin ortalarında 33 metre yüksekliğindeki taç kapılarıyla 75 metre yüksekliğindeki anıt kubbeyi çevreliyor.

İç mekanı örten 30 metre yüksekliğindeki alt kubbeyle üst kubbe arasında türbe mekanı kadar ölü hacim var.

Mümtaz Mahal ve Şah Cihan'in sandukaları üst katta kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. Şah'ın ve eşinin asıl lahitleri ise en alt katta bulunmaktadır.

Tac Mahal'in yüz binlerce akik sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt 142 yakut 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

Romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen Doğulu Batılı birçok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Tac Mahal mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünür.

Tac Mahal 1983’ten bu yana UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır.