Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Vikingler.

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Vikingler.

  Vikingler.


  IX. ve X. yüzyıllarda parlayan İskandinav halklarıdır. Adları «deniz savaşçıları» anlamına gelen Vikingler aslında iki ulusa yani Varyaglar ile Normanlar'a mensup insanlardır.

  İsveçli olan Varyaglar doğuya doğru yayılmış IX. yüzyılda Karadeniz'e hattâ İran'a kadar uzanmışlardı. Bunların çoğu Rusya'da Novgorod ve Kiev'de yerleştiler barışçı ticaret erbabı olarak ipek karşılığında kürk ve köle alışverişi yaptılar. Bunların içinden prens Ryurik Hanedanı Rusya'da XVI. yüzyıla kadar hüküm sürdü.

  Normanlar

  Danimarkalı ve Norveç'ti olan Normanlar («kuzey adamları») batıya doğru denizleri fethe giriştiler. Usta gemici ve korkunç savaşçı olan bu insanlar İzlanda'yı Grönland'ı ve Kanada kıyılarını ele geçirerek sömürgeleştirdiler. Pruvası ejderha başı biçiminde olan yelkenle ve kürekle yol alan dibi hemen hemen düz uzun teknelerin üstünde Büyük Britanya'ya çıktılar zengin manastırları yağmalayarak ağır fidyeler alarak her yere korku ve dehşet saldılar. Aynı hızlı akın tekniği anakarada da uygulandı.

  Sen Irmağı boyunca denizden yukarı çıkan Normanlar biri 845'te diğeri 885'te iki kere Paris'e saldırdılar. Luvar vadisi Bordeaux Toulouse Lizbon Sevilla hattâ İtalya bile onların saldırısına uğradı (Robert Guiscard XI. yüzyılda Sicilya'yı ele geçirecektir). 911 yılında başkan Rollon sonraları Normandiya adını alan bölgeye yerleşti ve yüz yıl kadar sonra buradan kalkan Fatih William I İngiltere'nin fethine girişti.

  İki yüzyıl kadar Avrupa'ya egemen olan bu Vikingler sanıldığı kadar yırtıcı insanlar mıydı? Bu putatapar savaşçı insanların saldırısından ödleri patlayan keşişlerin yazdığı hikâyelere fazla inanmamak gerekir. Sağa adı verilen kahramanlık destanları onların savaşlardaki başarılarını anlatır; bu destanlar ve bıraktıkları bazı sanat eserleri Vikingleri tanımak için en iyi kaynaklardır.
  Özgün Bir Uygarlık

  Çok çabuk Hıristiyan olmalarına rağmen Vikingler geleneksel inançlarını korudular. Gene Savaş Tanrısı Odin'e kurbanlar sunuyor cinleri-perileri kutluyorlardı. Çok iyi örgütlendikleri için ülkelerinde merkezî monarşiler kurdular. Arkeolojik kazılarda çeşitli eşya (koşum kızak araba takımları) süs parçalan (tokalar bilezikler gümüş madalyon ve gerdanlıklar) silâhlar (kılıçlar kargılar baltalar) ortaya çıkarıldı; bunların üzerindeki ejderha kuğu at ve yılan motiflerinin büyülerle ilişkili bir anlamı olduğu sanılır. Tahkim edilmiş Viking köylerinin sokakları odun döşeliydi; bu köylerde kumtaşından ve granitten yapılmış üzeri yazılı ve resimli mezar taşları bulundu.

  Derebeyliğin Güçlenmesi

  Viking yayılmasının sonuçlarından biri Avrupa'da derebeyliğin güçlenmesi oldu. Gerçekten bu sürekli tehdit karşısında krallar soyluları kendi topraklarında kendi silâhlarıyla savunmakta ve köylüleri tahkim edilmiş yerlerde korumakta serbest bıraktılar. Böylece derebeyler bağımsızlığa yöneldiler ve krallık karşısında güçlerini artırdılar.  Arkeolojik Yerler

  En önemli araştırmalar Oseberg'de (Norveç) ve Jelling'deki (Danimarka) bir kral mezarlığında gerçekleşti. Eski Tralleborg ve Jutland kalelerinde Hedeby köyünde Viking yapı tekniği ortaya çıkarıldı. İsveç'te Gotland Adası'nda çok değerli kalıntılar bulundu.


  (Solda) Bir Viking gemisi. Deniz savaşçıları olan Vikinglerin zarif biçimli tekneleri bazen 20 m.den uzun olur hem kürek hem de yelkenle yol alabilir ve alçak su kesimleri sayesinde hem denizde hem de nehirlerde kullanılabilirdi. Ölen Viking şefleri tabut yerine bu teknelerden biriyle gömülürdü.

  (Sağda) Viking başı (XI. yy) İskandinavya'da yapılan arkeoloji kazılarında çok ustaca yontulmuş ağaç ve madenden yapılma pek çok eşya ortaya çıkarılmıştır. Devlet Tarih Müzesi Stockholm.

  (Solda) Tralleborg'da (Danimarka) tarihî modeller uyarınca yeniden yapılmış bir kale-ev. Uzun seferlerden dönüşte bu geniş ahşap evlere çekilen Vikingler esirlerinin hizmet ettiği şölenlerde kendi kahramanlık öykülerini dile getiren ozanları dinlemeyi pek severlerdi.

  (Sağda) Miğferlerin süslenmesinde kullanılan bronzdan kalıp (VII. yy.). Devlet Tarih Müzesi Stockholm.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tarihte en sevilen uygarlık. Çizgi filmi sayesinde herhalde.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Vikingler ve Amerika
  Konu Sahibi Sürmenaj Forum Dünya Tarihi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Haziran.2012, 09:39
 2. Vikingler Ve Amerika...
  Konu Sahibi Leydihan Forum Dünya Tarihi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Nisan.2012, 22:52

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş