Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Galya ve Galyalılar

  Galya ve Galyalılar

  Fransa'nın eski adıdır. Eski Galya aşağı yukarı bugünkü Fransa topraklarının ancak Ren Irmağı'na kadar uzanan kısmını kapsar. Bu geniş bölgede yaşayan Galyalılar aslında M.Ö. I. binyılda Güney Almanya'dan gelen ve Galya'yı istilâ eden Keklerdir. M.Ö. VI. yy. sonlarında ikinci bir Kelt istilâsı olmuş bu istilâcılar önceden yerleşmiş halklara karışarak Galyalılar adı verilecek olan yeni bir halk oluşturmuşlardı. M.Ö. III. yy. sonlarında Ren Irmağı'ndan Pireneler'e Manş Denizi'nden Provence kıyılarına kadar Keltler yerleşmelerini tamamlamış oluyorlardı.

  Kelt uygarlığı

  Galyalıların birçok tanrısı vardı. Onlara açıklanamaz gibi gelen her şeye gökcisimlerine rüzgârlara tapınırlardı. Ruhun ölümsüzlüğüne de inanıyorlardı. Çok iyi çiftçiydiler toprağı tekerlekli sabanla sürüyorlardı; dökmecilik kuyumculuk çömlekçilik sanatında usta zanaatçılardı. Ticaretleri de gelişmişti. Buğday ve tuzlama etin şarap ve zeytinyağı ile takas edilmesi M.Ö. III. yy.da paranın kullanılmasına yol açacaktı.

  Roma Fethi

  Massalia'daki (Marsilya) Foça kolonisi Galya'yı fethetmek için Romalılara başlangıç noktası oldu. Romalılar M.Ö. 154 yılında bu sitenin çağrısı üzerine onları komşu kabilelere karşı korumak için işe karıştılar. Böylece Galya'nın güneyine yerleşip yavaş yavaş Akdeniz kıyısını işgal ettiler yönetim merkezi Narbonne olan Provence eyaletini kurdular ve İspanya'ya giden bir ticaret yolu açtılar.

  Zaten sarsılmış bulunan Galya Kimber ve Toton istilâsıyla (M.Ö. 109-101) bir defa daha sarsılmış yakılıp yıkılarak pek zayıf düşmüştü. M.Ö. 60'a doğru Germenler tarafından tehdit edilen Galyalılar Provence valisi Sezar'dan yardım istediler ve Sezar istilâcıları püskürttü. Roma'nın fethi gerçek anlamıyla askerlerini Galya'nın hemen hemen her yerine yerleştiren Sezar ile başlamış ve M.Ö. 54 yılına doğru Sezar kendisini bu ülkenin hâkimi sayabilecek duruma gelmişti.

  Galyalılar bağımsızlıklarını yitirdikleri zaman genç Vercingetorix'in ardında toplandılar ama bu önder düşmana yenildi (M.Ö. 52) ve Romalılar Galya'ya kesinlikle egemen oldular.

  V. yy .da göçmen kavimler Galya'yı istilâ edince Roma İmparatorluğu dağıldı. Ortaya çıkan kargaşalıktan ülkenin ekonomisi büyük zarar gördü. Ama çok geçmeden eski Galya Frank kralı Clovis'in buyruğunda yeniden birleşecek ve yavaş yavaş Fransa haline gelecekti.

  Alesia

  M.Ö. 52 yılında Alesia'ya çekilen Vercing6torix orduları Sezar ile lejyonları tarafından kuşatıldı. Romalılar şehri kuşattılar hendekler kazdılar çitler tahta perdeler diktiler insan tuzakları kurdular. Galya'nın her yanından akın akın yardım gönderildi ama Vercingetorix son bir çatışmadan sonra yurttaşlarının canını kurtarmak için teslim olmağa karar verdi.

  (Solda) Dövme bronzdan Galya zırhı Hallstatt dönemi (M.Ö. 700'e doğru). Bronz «Demir Çağlanda hâlâ mücevher heykelcikler ve tören silâhları yapımında kullanılan bir alaşımdı Eskiçağ Müzesi Fransa.

  (Sağda) Vercingetorix'in at motifli bir altın staterinin arka yüzü.

  (Solda) Augustus devrinde Galya'h bir savaşçı. Heykel sırtında örme zırhı ve Roma tarzı mantosuyla bir subayı tasvir ediyor: boynunda Galyalıların geleneksel süsü olan «tork» (kolye) asılı. Calvet Müzesi Fransa.

  (Sağda) Sonbaharda meyve toplanışını tasvir eden Galya-Roma mozaiği. Eskiçağ Müzesi Fransa.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yeri göğü titreden roma imparatorluğu' na galya bölgesinde direnen halk. Bu insanlar vakt-i zamanında daha ortada milliyetçilik kem-küm yokken aslanlar gibi yayılmacı romaya kök söktürmüşler. Bunların asteriks ve obeliskleri vardır meşhur direnişin simgeleştiği iki kahraman. Tabi bu galyalılar daha sonra fransız inatçılığının da simgesi olmuşlardır.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş