Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kavimler Göçü


  Kavimler Göçü

  M.Ö. III. yy. ile IV. yy. arasında Avrupa'yı istilâ eden Akdeniz dünyasına yabancı kavimlerin akımı.

  Miladın ilk yüzyıllarında Roma imparatorluğu döneminde Ren ve Tuna nehirlerinin ötesinde Germenler yani Burgondlar Franklar Alamanlar Vizigotlar Ostrogotlar yaşıyordu. Bunlar mükemmel savaşçı olduklarından kendilerinden korkulan kavimlerdi. Kabileler halinde toplanmışlardı ve kaynakları yetersiz yoksul topraklardan geçimlerini sağlamağa uğraşıyorlardı. Açlığın dürtüsüyle yeni yeni otlaklar aramağa çıktılar ve II. yy.dan itibaren zenginlikleri karşı konulmaz biçimde onları çeken Roma İmparatorluğu topraklarına zorla girmeğe başladılar.

  Sınırlarda ve İmparatorlukta

  Miladın ilk yüzyıllarında Avrupa'ya korku salan ve kendilerine batılılarca barbarlar da denen (Yunanca «yabancı» [Yunanlı olmayan] anlamına barbaros sözcüğünden) bu kavimlerin yıkıcı akınlarını önlemek için Roma imparatorları sınırları tahkim ettiler. IV. yy .a kadar Germenleri püskürtmeyi başardılar ve aralarından birçoğunu tutsak aldılar. Bu tutsakları ya ekilmemiş topraklarda köle olarak ya da orduyu güçlendirmek için asker olarak kullandılar. Böylece bu yağmacıların bazıları köylü oldu; bazıları da batı orduları başkomutanlığına kadar yükselen Vandal Stilicho (360-408) gibi. Roma subaylığı rütbesine çıktılar.  Büyük İstilâlar


  IV. yy. sonlarında Ren ve Tuna nehirleri boyunca büyük bir barbar baskısı kendini göstermeğe başladı. Bu baskı kralları Atillâ'nın yönetiminde Asya'dan gelen Hunların etkisiyle oluşmuştu. Hunlardan kaçıp kurtulmak için Vizigotlar 376 yılında Tuna Nehri'ni aştılar. «Got zehiri» artık imparatorluğa girmiş oluyordu: 200000 savaşçı Roma eyaletlerini yağma etti ve 410 yılında Roma'yı ele geçirdi.

  Bu tarihten kısa bir süre önce çeşitli kavimler 406 yıllarından itibaren Ren Nehri'ni aşmış Galya'ya girmiş sonra İspanya ve Kuzey Afrika'ya geçmişlerdi. Bir yüzyıl sonra. Batı Roma İmparatorluğu ortadan kalktı toprakları istilâcıların eline geçti. Barbar krallar artık duruma egemen olmuşlardı. 496 yılında Hıristiyanlığı benimseyen Clovis Frank monarşisini kurarak Galya'da hüküm sürdü. Barbarlar yeni bir dünya düzenlediler ve böylece Ortaçağ başladı.

  (Solda) Vandal asıllı Stilicho ile karısı Serena'yı ve oğulları Eucherius'u tasvir eden fildişi kabartma. Tamamıyla Romalılaşan Stilicho gene de küçümsenecek Romalı soyluların nefretine hedef olacak ve 408'de ailesiyle birlikte öldürülecektir. Monza Katedrali hazinesi.

  (Sağda) Kavimler göçü.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kısacası bugünkü Avrupa'nın etnik yapısını oluşturan Roma imparatorluğu'nu ikiye ayıran ilk çağı sona erdirip orta çağı başlatan olay.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş