Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Antik Roma - Romalılar

  Romalılar


  Romalılar Roma şehrinin M. Ö. 753'teki efsaneli kuruluşundan sonra iki yüzyıl boyunca gelecekteki sitenin yedi tepesi üzerindeki küçük köylerde tahta veya kerpiçten yoksul evlerde yaşadılar. Bu köylü halk birkaç yüzyıl içinde ışıklarını İskoçya'dan Afrika'ya Atlantik'ten Küçük Asya'ya kadar saçacak olan büyük bir uygarlık yaratacaktı.

  Sabin kadınlarının çalınması. Heykeltıraş Giambologna'nın eseri.

  Başlangıçta bu çok gösterişli gelişme Romalıların niteliklerinden doğuyordu: tokgözlü ve çalışkandılar lüksten kaçınıyor sade bir yaşam sürüyorlardı. Baba bütün aile üzerinde mutlak otorite sahibiydi (pater familias) kadın da çocukların eğitimiyle uğraşıyordu. Din gerek özel hayatta gerek devlet gidişinde önemli bir yer tutuyordu.

  Toplum sıkı sıkıya örgütlenmişti. Kölelerden başka iki ayrı sınıfı içeriyordu: siyasî iktidarı kullanan toprak sahibi zengin patriciler ve yoksullukları nedeniyle iktidardan uzak tutulan köylülerle küçük esnaf ve zanaatçılardan oluşan plepler. Cumhuriyet döneminde uzun bir mücadeleden sonra plepler siyasî eşitlik ve devlet memurluğuna (majistralık) girme hakkını elde edeceklerdir.
  Roma İmparatorluğu'nun en geniş hâli  Dev Bir Eser


  Etrüsk hükümdarlarının birkaç yüzyıl süren krallığı döneminden sonra M.Ö. 509'da cumhuriyet kuruldu. Artık bütün vatandaşlar korniş adlı meclislerde toplanan populus romanus'u. (Roma halkı) meydana getiriyordu. Bunlar her yıl ülkeyi yönetmekle görevli majistraları seçiyorlardı: quaestorlar (maliye) aedilisler (idare) praetorlar (adliye). Bunların üstünde iki konsül yürütme yetkisini ellerinde tutuyor ordulara kumanda ediyor ve devlet başkanı görevi yapıyorlardı. Bu çeşitli görevlere birbiri ardından yükselmek cursus honorum oluyordu. Nihayet bütün eski majistralar da iç politikayı denetleyen ve dış politikayı yöneten senato'yu oluşturuyorlardı.

  Serüven düşkünü fatihler uyanık tacirler veya çiftçiler olan Romalılar kılıcı da pulluğu da aynı coşkuyla kullanıyorlardı. Topraklarını bu yöntemlerle genişlettiler.

  Romalılara boyun eğen her ulus onlara çok sayıda asker ve köle sağlıyordu. Yurttaşlar sayıları gitgide artan kölelere yavaş yavaş kendi işlerinin çoğunu yüklemeğe başladılar. Bu sistem yüzyıllar boyunca sürüp gidecek ve Romalılara geniş bir imparatorluk çerçevesinde çok yönlü dev bir eser yaratma olanağını verecekti: sayısız anıtların yolların sukemerlerinin yapılması; madenlerin ve taş ocaklarının işletilmesi sulama işleri. Ama yine aynı sistem Romalılardaki çaba harcama duygusunu silecek onları kavimler göçü karşısında silâhsız bırakacak ve bu kavimler Miladın IV. yy. dan itibaren Romalıların nüfuzunu tamamen yok edeceklerdi.

  MÖ 82-83 yıllarından bir denarius  Yükesliş Ve Gerileme

  M.Ö. III. yy.dan itibaren girişilen büyük fetihler döneminde Roma bütün «eyaletler»den gelme karmakarışık bir kalabalığın kaynaştığı pek canlı bir kenttir: ustaca sarılmış togaları içinde ağırbaşlı yurttaşlar; Galya'lı Daçya'lı veya Nübya'lı köleler; Fenike'li tacirler; iş arayan Sicilya ve Afrika köylüleri biraradadır.

  Akdeniz dünyasında fethedilen bütün ülkeler Romalıların parlak uygarlığından yararlanıyor onların mitolojisini sanatını ve tekniklerini benimsiyorlardı: yollar ve köprüler yapılıyor; şehirler amfiteatrlarla zafer taklarıyla hamamlarla tapınaklarla ve bazilikalarla süsleniyordu. Zengin evler gözalıcı fresklerle veya renkli mozaiklerle kaplanıyordu. Nihayet Latince (Latium'un anadili) hemen hemen her yerde yöresel lehçelerin yerini alıyor ve bütün başeğmiş ulusların resmî dili oluyordu.

  Gün batımında Kolezyum


  Patriciler ve plepler arasındaki geleneksel çatışmayla büsbütün alevle*nen toplumsal haksızlıklar sonunda cumhuriyetin bağrında gittikçe ciddileşen kargaşalıklara yol açtı. Uzun iç savaşlar M.Ö. 31 yılında Sezar'ın yeğeni Augustus'un bir imparatorluk kurmasıyla sonuçlandı. İktidarın görkemi içinde başlayan bu yeni rejim altı yüzyıl sonra gerilemeyle son bulacaktı (Son imparatorluk). Bu arada değişen Roma toplumu da artık üç sınıfa ayrılıyordu: sayıları gittikçe azalan kentliler büyük toprak sahipleri ve toprağı işleyen kolonlar.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Zenginleştikçe şımaran halk.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş