Roma dönemine ait yazıt - Roma dönemi - yazıtlar - Arkeoloji Müzesi - Arkeolojik kazılar - roma yazıtları - roma tarihi


Muğla'nın Bodrum ilçesinde Roma dönemine ait üzerinde dönemin öğretmen ve mimar ücretleri ile at koşum gibi ücretlerin yazılı olduğu yazıt bulundu.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi'nce yürütülen çalışma kapsamında Türkkuyusu Mahallesi'nde kazı yapan arkeologlar Bahadır Berkaya ve Ece Benli Bağcı Roma dönemine ait bir yazıt buldu.

Ece Benli Bağcı gazetecilere yaptığı açıklamada yazıtın 90 santimetre boyutlarında mermer bir blok şeklinde olduğunu söyledi. Yazıtın İmparator Diocletianus döneminde iki sütun halinde yazılmış olduğunu belirten Arkeolog Bağcı şu bilgileri verdi:

''Diocletianus M.S. 284 ve 305 yılları arasında yaşamış hüküm sürmüş bir imparator. Bunun emirlerini içeren bir yazıt. Muhtemelen Agora'da duran bir yazıt. M.S. 3. yüzyılda Roma'da ekonomik bunalımın yaşandığı bir dönem. Bu nedenle başa gelen imparatorlar bunu engelleyebilmek için bir takım reformlar yapıyorlar. Bu reformların bir parçası da Diocletianus'un emirlerini içeren fermanlar. Yazıtın üzerinde öğretmen ücretleri mimarların ücretleri ayakkabı fiyatları at koşum ücretleri yazılı.''

Bağcı yazıtın Halikarnasos'ta hüküm süren imparatorların tespiti açısından önemli olduğunu aynı zamanda yerleşim planı açısından da bilgiler verdiğini ifade etti.

Bahadır Berkaya ise bölgede duvar kalıntılarına rastladıklarını bunun üzerine kurtarma çalışmalarına başladıklarını kaydetti. Çalışmalarda antik şehrin kanalizasyon sistemi ile karşılaştıklarını anlatan Berkaya şöyle konuştu:

''Burada mozaikli bir oda su kanalını koruyan taşlardan bir tanesinde de yazılı kaynak bulundu. Bu yazılı kaynak Roma İmparatorluğu'nun reform hareketlerinden birine sahne olan imparatorun emri. Antik çağlarda Halikarnasos Bodrum'un Roma dünyasındaki ekonomisine ışık tuttu. Tabii bilimsel çalışmalar sürdürülüyor. Bununla ilgili biz de heyecanlanıyoruz. Acaba antik çağın Roma'sı Bodrum'a ne gibi bilgiler sunacak.''

ALINTIDIR.