Berlin Duvarı - Berlin
Doğu Almanya'nın baskıcı rejiminin sembolü olan bu duvar yıkılışına kadar "utanç duvarı" (Schandmauer) olarak anıldı. 1989'da yıkıldı. Artık Almanya'yı ayırmıyor gezginleri etrafında birleştiriyor.

***

British Museum - Londra
Büyük Britanya'nın dünyanın çeşitli yerlerinden derleyerek "İşte tarihimiz!" başlığı altında sunduğu nadide eserleri barındıran müze zaman zaman açılan geçici sergiler dışında ücretsiz geziliyor.


***
Charles Köprüsü - PragGezginlerin çok rağbet ettiği Prag'ın en şahane eserlerinden olan bu yapı sanatsal ışıklandırmasıyla geceleri şaaşalı bir görünüme bürünüyor. Gündüzleri ise sokak müzisyenleriyle ve satıcılarla şenleniyor. Ama ceplerinizi kollamayı ihmal etmeyin!


***

La Rambla - Barselona
Barselona'nın kalbi sayılabilecek bu geniş cadde şehir limanındaki Kolomb heykelinde son buluyor. 2 km. uzunluğundaki caddede sokak sanatçılarını izleyip dükkanları gezerken yorulup acıkırsanız şehre özgü atıştırmalık "tapas" yiyip köpüklü "cava" içebilirsiniz.

***
Notre Dame Katedrali - ParisGotik mimarinin ilk ve en ünlü örneklerinden olan Notre Dame Paris'in tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri kıyısında. Tanrı'nın evi sayıldığı için de kapısı her gezgine açık.


***
Kızıl Meydan - Moskova
Rusya deyince ilk akla gelen nokta olan bu meydan monarşi döneminde çarlığın günümüzde ise hükumetin merkezi olan Kremlin'in çevresinde. Moskova'nın tüm yolları Kızıl Meydan'dan başladığı için şehrin ve hatta Rusya'nın merkezi sayılıyor.


***

Panteon - Roma
Adı "tüm tanrılar" anlamına gelen bu antik yapı adından da anlaşılabileceği üzere tüm Roma tanrıları adına inşa edilmiş. Fakat tapınak değil gökbilim merkezi olarak. Daha sonra kiliseye dönüştürülmüş.


***
Schonbrunn Bahçeleri - ViyanaSchonbrunn Sarayı'nın şahane bahçeleri İmparator Mathias'ın arazide gezerken bulduğu "güzel çeşme" nedeniyle bu isimle anılmaya başlamış. Önceleri hayvan üretmek gezmek ve oyunlar için kullanılan bahçe zamanla değerlendirerek bugünkü ihtişamlı halini almış.

***
San Pietro/Aziz Petrus Bazilikası - Vatikan
Katolik zevkinin ve Rönesans üslubunun en ihtişamlı yönlerini birleştiren bazilika tarzı bu şahane yapı dünyanın en geniş kapalı alana sahip kilisesi olarak biliniyor. İsa'nın havarilerinden Aziz Petrus buraya gömülü olduğu için "en kutsal kiliselerden biri" de kabul ediliyor.


***

Vigeland Heykel Parkı - OsloHeykeltraş Gustav Vigeland'ın günlük hayattan sahneler canlandıran tam 192 eserinin bulunduğu bir alan. Tek bir sanatçı tarafından oluşturulmuş en büyük heykel parkı.


***

Savaş Müzesi - Atina
Savaş tarihi ile ilgili tüm buluntu ve araştırmaları bir araya getirmeyi amaçlayan bu müze 19. yüzyılda Yunan ordusu tarafından kurulmuş. Antik Yunanistan'dan Antik Çin ve Japonya'ya kadar pek çok medeniyetin çatışma için kullandığı nesne ve yöntemler sergileniyor.


Alıntı