Okyanusya'da bulunan bir ada ülkesidir. Fiji Adaları Cumhuriyeti Pasifik okyanusunun güneyinde bulunan bir dizi adadan oluşur.

Ülkenin 106'sı ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan ibarettir. İki büyük ada Viti Levu ve Vanua Levu yerleşimin 87%sini oluşturur.Tarih

Fiji’de 17. yüzyılda Avrupalı kaşiflerden uzun sure önce de insanlar vardı. Fiji’de yapilan kazilarda küçük yerlesimlerde çanak çömlek türünde eski kalıntılar bulunmustur. Fiji yerlesim yerlerinde yapılan kazılar sonucu İÖ 1000 yıllına ulaşan buluntulara rastlanmıştır.. Ancak büyük Pasifik göçünün sorusuna hala cevap bulunanamamıştır. 1643’de Hollanda’li kaşif Abel Tasman'ın büyük güney kıtasını aramaya giderken Fiji'yi ziyaret ettiği biliniyor.

XIX. yüzyıla kadar Avrupalı yerleşimciler yerleşimlerine devam etmistir. Adalar 1874'de bir sömürge olarak İngiliz kontrolünün altında girdi. İngilizler tarafından adalara hintli işçiler getirildi. 1970’de demokratik cumhuriyet bağımsızlığını ilan etti. Fiji Hint-Fiji’li (Hindistan'dan gettirilen hintlilere verilen ad) toplumu tarafından egemendi. 1987'de başarılı iki askeri darbe gercekleştirildi.

Fiji'nin hakimiyetinde Hint ve Fiji ortaklığı bitmisti. Cünkü Hint kökenliler İngiliz egemenligi altinda kalmak isterken.Fiji’li yerli halk bağımsızlık taraftarıydı. Bu yüzden askeri darbeler olmuştur.Daha sonra Hint kökenliler Hindistana göç etmek zorunda kalmıştır. Yine de ülkede kalan Hint kökenliler vardır. Bu göç insan kaybına ve ekonomik durgunluğa neden olmuştur.
Köken

Fiji'nin ana adası Viti Levu olarak bilinir. Tonga'ya komşu ve aynı ırktandırlar. Fiji ilk olarak Tonga'da onları karşılayan kaptan James Cook üyelerini kendilerine hayran bırakmıştır. Denizciler tarafından korkunç savaşçılar ve şiddetli yamyamlar olarak Pacific'de en iyi kapların yapıcıları olarak tanımlanmıştır. ama iyi denizciler değillerdi.

Siyasî Hayat

Fiji bir parlamenter cumhuriyettir. 1 Eylül 2009'da İngiliz Uluslar Topluluğu'ndan çıkarılmıştır.Coğrafya

Fiji ( 106'sı ıssız) 322 adadan ve 522 küçük adacıktan oluşur. En önemli adaları Viti Levu ve Vanua Levu'dur. Adalar tropikal ormanlarla çevrilidir. Yükseklik (4250 ft) 1300 metreye kadar ulaşır. Viti Levu başkent Suva'ya ev sahipliği yapar. Diğer önemli şehirler (Uluslararası havaalanının bulunduğu yer) Nadi ve büyük bir şeker değirmenine sahip bir liman kenti olan Lautoka'dır. Vanua Levu'da ana şehirler Labasa ve Savusavu'dur. Diğer önemli adalar Taveuni ve Kadavu (Nadi'nin sadece dışında) Mamanuca grubunu ve popüler turist varış yerleri olan Yasawa grubunu kapsar. En yakın komşusu Tonga'dır. Fiji'de tropikal iklim hakimdir.Konum: Okyanusya Güney Pasifik Okyanusunda ada.

Coğrafî konumu: 18 00 Güney derecesi 175 00 Doğu boylamı
Haritadaki konumu: Okyanusya
Yüzölçümü: 18270 km²
Sınırları: 0 km
Sahil şeridi: 1129 km
İklim: Tropikal deniz
Arazi yapısı: Volkanik aktiviteli dağlar çoğunluktadır.
Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Pasifik Okyanusu 0 m; en yüksek noktası: Tomanivi 1324 m
Doğal kaynakları: Kereste balık altın bakır amonyak gümüş denizde petrol kaynakları hidro enerji
Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %10
Sürekli ekinler: %4
Otlaklar: %10
Ormanlık arazi: %65
Diğer: %11 (1993 verileri)
Sulanan arazi: 10 km² (1993 verileri)
Doğal afetler: Kasım - Ocak ayları arasında siklonik kasırgalar
Ekonomi

Fiji ormanlar mineral ve balık kaynakları açısından zengin bir ülkedir. Pasifik adaları arasında ekonomisi en çok gelişmiş adalardan biridir. Şeker ihracatı ve turizm endüstrisi ülkeye döviz getiren başlıca sektörlerdir. Şeker üretimi sanayi etkinliğinin 3'te 1'ini kapsamaktadır. Her yıl içlerinde Amerikalıların da bulunduğu yaklaşık 300000 turist ülkeyi ziyaret etmektedir. Fiji 1960 ve 1970'lerde hızlı bir büyüme periodu geçirmesine rağmen 1980 lerde durgunlaşma görülmüştür. Başlıca gelir kaynağı turizm ve şeker endüstrisidir. Fiji'deki en yüksek bina on dört katlı Rezerv Bankası binasıdır


wikipedia