İsviçre'de Lugano Gölü kıyısında şehir.

İsviçre'de tamamında İtalyanca konuşulan tek kanton olan Ticino'dadır. Turistik bir şehirdir.
İlk Eurovision Şarkı yarışması 24 Mayıs 1956'da Lugano kentindeki Kursaal Theatre'da gerçekleştirildi.

İlk gecede Hollanda İsviçre Belçika Almanya Fransa Lüksemburg ve İtalya yarıştılar. Gecenin birincisi Lys Assia'nın söylediği "Refrain" şarkısı ile İsviçre oldu.
Lugano Gölü Ceresio Gölü olarak da bilinir İtalya ve İsviçre'de buzul gölü.Coğrafi konumu

Maggiore ve Como gölleri arasında 49 km²'lik alanı kaplar orta kesimdeki % 63'lük kesimi (31 km²) Ticiano kantonunda (İsviçre) kuzeydoğu ve güneybatı uçları ise Lombardiya yönetim bölgesinde (İtalya) yer alır. Gölün İsviçre toprakları ile çevrili bir bölümünde İtalya'ya bir eksklavı olan Campione d'Italia komünü yer alır.

Deniz düzeyinden 271 m yükseklikte Alpler'in Ticiano ve Adda havzalarını ayıran uzantıları arasındadır. Batıya uzanan bir kol San Salvatore adlı küçük burunla neredeyse kopacak biçimde ana gövdeden ayrılır. En uzun yeri 35 km en geniş yeri 3.2 km en derin noktası 315 m olan göl dağlardan inen sayısız küçük akarsuyla beklenir; suları ise kısa bir ırmak olan Tresa aracılığıyla Maggiore Gölüne boşalır. Lugano kentinin güneyindeki Melide (İsviçre) ile doğu kıyısındaki Bissone (İtalya) arasında gölün son derece sığ olmasından yararlanarak taştan büyük bir set yapılmış ve üzerinden Sankt Gotthard demiryolu ile bir karayolu geçirilmiştir.


Ormanlarla kaplı göl kıyıları Lugano Koyu çevresi dışında İtalyan Alpleri'ndeki büyük göllere oranla daha dik ve ıssızdır; kuzeydoğu kıyısında ise sarp kayalık dağlar yer alır. Göl kıyısındaki en önemli kent İsviçre'ye bağlı Lugano'dur. Göldeki balıkçılık faaliyetleri 1986'da İtalya ile İsviçre arasında yapılan bir anlaşma ile düzenlenmiştir.
San Salvatore Dağından Lugano Gölünün panoramik görünümü


wikipedia