İkinci koca vergisi: Ispanya'da 14. Yüzyılda nikah masasına oturan kadından vergi alındı. Nedeni ikinci evliliği yapmasıydı.

peruk vergisi: Kel kafasına peruk taktı devlet de ondan vergi istedi.

venedik’te 15. Yüzyılda kayıtlara geçen bu olay en ilginç vergiler arasında yer aldı.

teker izi vergisi: Avrupa'da kral ve prenslerin vaftiz edilen çocuklarından da vergi alınıyordu.
dahası da var… vergide öyle ileri gittiler ki öküz arabalarının teker
izini bile vergiye bağladılar

çizme vergisi: 18. Yüzyılda prusya kralı 2. Frederick çizmelerden vergi alınmasını
emretti ve çizme vergisi toplattı.

sakal vergisi: Rus çarları ise sakallılardan özel vergi tahsil ettirdi. [/sıze]

bıyık vergisi; uruguay'ın durazno kent meclisi 1867 yılında erkeklere bıyık vergisi koydu. Bıyığın her santimi için 2 peso alındı. Ancak tepki çok sert olunca kısa sürede bundan vazgeçildi.

vergiye çıplak isyan: 1057 yılında bugünkü ingiltere'nin hakimi olan mercia dükü leofric coventry kenti halkına insafsızca ağırlıkta yeni vergiler salınacağını açıklayınca eşi leydi godiva ''böyle bir şey yaparsan kenti çırılçıplak dolaşırım'' diye tehdit [/sıze][sıze=3]eder. Bu tehdide rağmen ağır vergileri konulunca leydi godiva çırılçıplak soyunup bir ata biner ve kent sokaklarında dolaşır. Ancak daha önce haber gönderip coventry halkının kendisi sokaklardan geçerken pencerelerinin perdelerini kapatmasını ister. Kentliler buna uyar. Sadece tom adında bir kişi perdenin aralığında çıplak kraliçeyi izler. O günden beri de ingilizce'de röntgenci deyiminin karşılığı olarak 'peeping tom' kullanılır

bekar erkek vergisi: Bizde de garip vergiler gündeme gelmiş. Tek parti döneminde yozgat milletvekili süleyman sırrı bey bekar erkeklerden vergi alınmasını istemiş. Buna ünlü yazar hüseyin rahmi gürpınar ''evlenmedim evlenmeyi de düşünmüyorum. Bekarlığın ceremesi kaç lira ise çekmeye [/sıze][sıze=3]hazırım'' diye cevap yazar.

mozale inşa vergisi: Antik dünyanın harikalarından olan halikarnas mozolesinin inşası için özel vergi konulmuş. Mozale vergisi yetmeyince ek olarak saç ve sakal vergisi toplanmış.sümer öğüdü: Ve son not sümerlerden... Vergi memurlarından öyle çekmişler ki sormayın... Nasıl çekmesinler evlenme boşanma ve ölümden bile vergi alınır olmuş. Bir sümer tabletinde şunlar yazıyor: ''bir beyiniz bir kralınız olabilir; ancak asıl korkulacak olan bir vergi memurudur.''