Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Tarihin En Büyük Aşkları

  Tarihin en büyük aşkları

  Aşk
  kelimelerin anlatmakda yetersiz kaldığı duygu.Bir çok efsane hikaye hatta yazıların kifayetsiz kaldığı zamanlarda aşk görsellikle anlatılmaya çalışıldı.efsaneleşendillerden dillere dolaşan en büyük aşklar.Bazıları taçlarından vazgeçtibazıları ise canlarından.Tarihin en büyük aşıklarıonlar sadece yaptıklarıyla değil yaşadıkları tutkulu aşklarıylada tarihe isimlerini yazdılar.  Mark Antony ve Kleopatra / M.Ö. 31 - Roma ve Mısır
  Öyle güçlü bir aşk yaşadılar ki ayrılmaları için savaş başlatıldı. Mark Antony Kleopatraya olan aşkı yüzünden karısı Octaviadan ayrılınca Octavianın erkek kardeşi Octaivan roma ordusunu onları yok etmek için Mısıra getirmiştir. Fakat iki aşık ayrılmak yerine intihar etmeyi tercih ettiler.


  Prens Saleem ve Anarkali / 1615 - Lahor

  Moğol Hükümdarı Akbarın oğlu olan Prens Saleem güzel köle kızı Anarkaliye aşık olur. Akbar ve eşi Jodha oğullarının sıradan bir uşağa olan aşkından utanç duyarlar ve kızı görmesini yasaklarlar. Prens bunu kabul etmek yerine babasına savaş açtığını bildirir.
  Savaştan sonra oğlunu mağlup eden Akbar Anarkiliden vazgeçmesini ya da öldürülmesini ister. Prens Saleem ölümü seçer ama buna razı gelmeyen Anarkali prensle geçireceği tek geceye karşılık kendi hayatından vazgeçer. Arzu ettiği geceden sonra Akbar zavallı kızı diri diri tuğla bir mezarın içine gömülmesini sağlar.

  Tristan ve Isolde / 1200ler - İrlanda

  Tristan çok sevdiği amcası Kral Markın karısı Isoldeye aşık olur. Bir çeşit üçlü ilişki başlar herkesin birbirine gerçekten değer verdiği. Fakat Tristan ve Isolde birbirlerine hissettikleri tutkuyu inkar edemez ve zina işlerler. Kral Mark bunu öğrenince yeğeni Tristanı zehirli bir kılıçla öldürür. Isolde Tristanıun ölüğünü öğrenip cesedini gördüğünde kahrından hayata veda eder.
  Prens Khurram ve Mumtaz Mahal Begum / 1600 - Hindistan
  Prens Khurrum (daha sonra Shah Jahan olan) genç zarif Arjumand Banu Begum (daha sonra Mumtaz Mahal olarak adlandırılan)a daha henüz 14 yaşında iken aşık oldu. Halihazırda iki karısı olmasına rağmen Mumtaz Mahal prensin hayatının aşkı idi. Birlikte heryere seyahat ettiler ve Mumtaz 14. çocuklarını doğururken ölünce Shah Jahan Taj Mahalı onun anısına inşa ettirdi.

  Pyramus ve Thisbe / M.Ö.331 - Babil İmparatorluğu

  Babil İmparatorşluğundakI en yakışıklı erkek Pyramus ve en güzel bakire Thisbe idi Komşu ve çocukluk arkadaşları oldukları için aileleri tarafından evlenmeleri yasaklanmıştı. Bir gece buluşup birlikte kaçmayı planlıyorlardı. Ama bir gün bir dağ aslanı Thisbeye saldırdı. Kız kaçabildi ama aslan peçesini kapmıştı.
  Pyramus aslanın ağzında kızın kanlı peçesini görünce öldürüldüğüne inandı ve kendisini kılıcı ile öldürdü. Ve Thisbe Pyramusun öldüğünü görür görmez kılıcı yerden alıp o da kendini öldürdü.
  Napolyon ve Josephine /1800ler - Fransa
  Napolyon güzel Josephinei görür görmez vurulmuş ancak kendini ifade etmesi seneler sürmüştür. Bir kez bir araya geldikten sonra ihanet ve dramla dolu gerçekten fırtınalı bir aşk yaşadılar. Josephine bir varis doğuramayınca Napolyon onu başka bir kadın için terk etti ve Josephine kalp kırıklığından öldü. Napolyon Josephinei asla unutamadı.

  Voltaire ve Emilie du Chatelet / 1700ler - Fransa
  Voltaire Fransız kraliyet ailesi tarafından son derece sevilen bir yazardı ve Emilie de genç akıllı bir sosyete. Emilie Marquis du Chateletle evli olmasına rağmen kendisi gibi Voltaire de insanların ne düşündüğünü önemsemiyordu. Emilie ölene kadar 15 yıl boyunca sevgili olarak yaşadı ve bilindiler. Hatta Emilienin kocası trarafından alınan bir evde yaşadılar. Birbirlerine karşı sadece fiziksel bir çekim duymuyor birbirlerinin zekasından da son derece etkileniyorlardı.
  Lord Nelson ve Lady Emma Hamilton / 1700lerin sonunda - İngiltere

  Ünlü ressam George Romneynin pek çok tablosuna figür ve kendisine ilham olan güzelliği ile ünlüydü Emma. Emma Sir William Hamilton ile Lord Nelson da Lady Fanny Nelson ile eviliolmasına rağmen ikili tanıştığında Emma Lord Nelsondan o kadar etkilendi ki Aman Tanrım bu mümkün mü?� diyerek bayıldı. Ne karşılaşma ama! Tüm Londrayı büyüleyen bir aşkla cüretkar bir şekilde Emmanın kocasıyla birlikte bir kaç yıl yaşadılar.

  Czar Nicholas II ve Alexandra Federovna / 1800lerin sonu ve 1900lerin başı - Rusya

  Nicholas Rusyanın gelecekteki Sezarı güzel Alman prensesi Alexandraya aşık oldu. Tarafların aile baskılarına rağmen birlikteliklerini kimseden saklamadan yaşamaktan çekinmediler. Bolşevikler Rus kraliyet ailesini esir aldığında Alexandra ve Nicholas birlikte idam edildi.
  Prens Edward ve Wallis Simpson / 1900ler - İngiltere

  Edward son derece çekici ve evli olan Wallis Simpsona aşık olduğunda İngiliz monarşisi için son derece önemli değişiklikler yaptı. Wallis İngiltere kraliçesi olamayan bir Amerikalı olarak 1934de kocasından ayrıldı ve ikili son derece vahşi bir romans yaşamaya başladı. Edward 1936da İngiltere kralı oldu ama çok geçmeden sevdiği kadınla evlenebilmek için tacını iade etti.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  LEYLA ILE MECNUN

  Konusu bir Arap efsanesinden alınmıştır "Beni Amir kabilesinden Kays ile Leyla daha okulda iken birbirlerini severler Leyla"nin annesi bunu duyunca kızını okuldan alır Sevgilisini göremez olan Kays yollara düşer Mecnun diye anilmaya baslar Kays"in babasi Leyla"yi ailesinden esterse de vermezler Kays çölde vahsi hayvanlar ve kuslarla arkadas olur Kizi Ibni Selam adli birine verirler Leyla kendisini bir perinin sevdigini eğer evlenirlerse peri tarafindan öldürüleceklerini söyliyerek adami kandirir onu kendinden uzak tutar Mecnun"un inkisariyle Ibni Selam ölür Mecnun bütün maddi varliklarla ilgisini kesmis manevi bir askla kendinden geçmis halde yaşamaktadir Çölde karşısına çikan Leyla"yi tanımaz Leyla"nin kendi içinde oldugunu onunla manevi alemde birlestigini baska bir Leyla ile bulusmaya takati olmadigini bildirir Leyla döner bir müddet sonra kederinden ölür Mecnun bunu ögrenince Leyla"nin mezarina kosar ölmek ister isteği tanrı tarafindan kabul olunarak orada düşüp ruhunu teslim eder

  FERHAT İLE ŞİRİN

  Eski bir ask masalinin iki kahramani Türk ve İran edebiyatinda çok işlenen bir konu Ferhat ile Sirin birbirlerini çılgınca severler Sirin soylu bir genç kiz Ferhat halktan bir delikanli oldugu için birbirlerine kavuşup mutluluga ulasamazlar Sirin"in yakinlari Ferhat"a akla gelmedik zorluklar çıkartırlar Demir yapılı bir daği delmesi gerektigi sartı da güçlükler arasindadir Ferhat zekasi teknik bilgisi bilek gücüasktan aldigi kuvvetle dagi deler Sirin"e kavusmak üzereyken bu defa düsmanlari sevgilisinin öldügünü haber verirler Ferhat bu aci haber karsisinda; ünlü külüngünü basina indirerek intihar eder Durumu ögrenen Sirin de sevgilisinin acısına tahammül edemeyerek ölür Halk edebiyatimizda Ferhat divan edebiyatimizda Hüsrev olarak geçen bu masal kahramaninin deldigi dağın adı "Bisutun Daglari"dirı

  KEREM İLE ASLI

  Anonim halk hikayesi XII Yüzyilda tesekkül ettigi yorumlanan Kerem ile Asli hikayesi anonim halk hikayelerimizin karakteristik özelliklerini tasir Hikaye kahramani Asik Kerem Asli isimli bir Ermeni kizina asik olur Onu kendisinden kaçiranlarin ardindan arkadasi Sofu ile saz çalarak türkü söyleyerek diyar diyar dolasir Büyük bir askin ugrunda ne ölçüde fedakarlik yapilacak bir kuvvet oldugunu isaret eder Zorlu macerasinin sonunda Haleb"de Asli"ya kavusan Kerem tam onunla evlenecekken bir kesis büyüsüne kurban gider Bir büyü ile tutusup yanar kül olur Bu külün kivilcimi ile saçlarindan tutusarak ayni akibete ugrayan Asli ile ancak cennette bulusurlar

  ARZU İLE KANBER

  Birbirlerini kardeş sanarak büyüyen iki gencin asklarini anlatan ve 17 yüzyilda ortaya çiktigi sanilan Türk halk öyküsü Konusu söyledir: Bir kervan yolda eskiya baskinina ugrar Baskindan yalniz küçük bir erkek çocugu sag olarak kurtulur Bir aile tarafindan evlatlik olarak alinan çocuga Kanber adi verilir Bir süre sonra bu ailenin bir kiz çocugu olur adini Arzu koyarlar Iki çocuk birbirlerini kardeş sanarak büyürler Bir süre sonra aralarında ilgi veyakınlık başlar Kardeş olmadiklarını ögrenince de evlenmek isterler Arzu"nun annesi bu evlilige karsi çıkar ve kızını zengin bir tüccarla evlendirir Ama adam kisa bir süre sonra ölürArzu ile kanber evlenmek için yeniden uığrasırlarsa da anne engel olur Asıklar bir rastlantı sonucu birbirlerini bulurlar Kavusmanin heyecaniyla ikisi de bayilir Sürekli olarak kızını izleyen kötü yürekli anne onlari gene ayırmak ister ama gençlerin çevresi su ile kaplandigindan yanlarina ulasamaz Az sonra iki sevgilinin gögüslerinden birer güvercin çikarak uçar ve böylece ikisi de orada can verirler

  ASUMAN ILE ZEYCAN

  Ayni elmadan yiyerek çocuk sahibi olan iki ana babanin biri kiz biri erkek çocuklari arasindaki aski anlatan Türk halk öyküsü Erzincan beyi Kaleli Bey ile kahyasi Dervis Ahmet"in çocuklari olmamaktadir Bey ve kahyasi kilik degistirerek geziye çikarlar Bir yaylada karsilastiklari bir dervisin verdigi elmayi esleriyle birlikte yiyen babalar çocuk sahibi olurlar Beyin kizi kahyanin oglu olmustur Dervis kizin adini Zeycan oglanin adini da Asuman koyar onlarin birbirleriyle besik kertmesi nisanli olduklarini büyüdükleri zaman evlendirilmelerini söyler Çocuklar büyüyünce birbirlerini severler ancak Zeycan"in annesi Kaleleli Bey"i etkileyerek iki gencin evlenmesini engeller Asuman ve Zeycan düslerinde bade içerek asiklik gücü kazanmislar saz çalarak deyisler söylemeye baslamislardir Asuman kilik degistirerek beyin huzuruna çikar ve ondan atismak için asik ister Kaleli Bey Asuman"in karsisina asik olarak kendi kizini çikartir Bu atismada kaybeden kazananin kölesi olacaktir Iki sevgili arasindaki sazli sözlü mücadeleyi Asuman kazanir Ama Kaleli Bey sözünde durmadigi gibi Asuman"i da öldürtmek ister Sevgilisinin yardimiyla kaçip kurtulan Asuman Basra"ya gider bir kahvede asiklik yapmaya baslar Asiklikta gösterdigi basari Basrali asiklarca kiskanildigi için bir kuyuya atilan Asuman"i dügünde elinden bade içerek asik oldugu dervis kurtarir Erzincan"a getirir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş