Dünyanin En Büyük Toplu Idamı!
Güney Koreli bir fabrikatörün ihbarı sonucu yakalanan sol görüşlü ve diktatörlüğe karşı mücadele eden sağ görüşlü politikacıların akıbetlerinin ne olduğu iki ülke arasında uzun süreden beri tartışılan bir konu olmuştu. Gerçek fabrikatörün tuttuğu notlardan ortaya çıktı.

Tarihçiler Güney Kore'nin Daejeon kenti yakınında gerçekleştirilen toplu idamlar sırasında 7 bin siyasi mahkumun öldürüldüğünü belirtiyor.

Daejeon toplu idamının şimdiye kadar ortaya çıkmış tarihin en büyük toplu idamı olduğu tahmin ediliyor.

Yeni belgelere göre politikacılar önce mezarlarını kazmaya zorlandı. Daha sonra toplu olarak mezarın içine itildi.

Amerikan Ulusal Arşivi'nde bulunan bu korkunç fotoğraflar Amerikan Ordusu tarafından ilk kez 5 Mayıs günü yayınlandı. 58 yıl boyunca gizli tutulan vahşet tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı. Fotoğraflar 1950 yılının Temmuz ayında Güney Kore'de çekilmiş.

Bugüne kadar kamuoyuna açıklanmayan bu görüntüler insanların kanını dondurdu. Önce mezarlarını kendi elleriyle kazmaya zorlanan mahkumlar daha sonra toplu mezarın içine itildi. Direnenler zorla atıldı. Sonra üzerlerine kurşun yağdırıldı.

Cansız bedenler doğruca mezarın içinde olduğundan askerler onları gömmek için bile zahmet etmedi. Sadece üstlerine toprak atıldı.

Olayı araştıram tarihçiler Temmuz 1950'de Güney Kore'nin Daejeon kenti yakınında gerçekleştirilen toplu idamlar sırasında 7 bin siyasi mahkumun öldürüldüğünü belirtiyor.

Daejeon toplu idamı şimdiye kadar ortaya çıkmış tarihin en büyük toplu idamı olduğu tahmin ediliyor.