Marcus Licinius Crassus

Romanın ünlü generali Crassus’un ve destekçisi Julius Sezar “yangın satışlarının” yaşandığı zamanlarda mal varlıklarını oldukça artırdı. Bu general Roma’da çıkan yangınlarda ilgisini çeken bir evi askerleriyle ziyaret edip yanan evi yok pahasına satın alıyordu. Anlaşmaya varıldıktan sonra emri altındaki askerlere alevleri söndürmelerini emrediyordu. Crassus resimde Kudüs tapınağında resmedilmiş görülüyor.

Cengiz Han

Ünlü hükümdar bütün dünyaya sahip olmak istedi. Ölmeden önce bu büyük hayalini neredeyse gerçekleştirmişti. Ölümünden sonra hükümdarın krallığı Pasifik Okyanusu’ndan Adriyatik Denizi’ne kadar uzanıyordu.


Papa IV. Sixtus

Fotoğrafta oturarak tasvir edilen Papa bütün mal varlığını ölen kişilerin yakınlarına ölülerin ruhlarını cennete götürdüğü iddia edilen af belgelerini satarak kazandı.


William H. Wanderhilt
“Bu toplumun canı cehenneme. Kendimden başka kimse için çalışmam ve başkalarına para kazandırmam” diyen demiryolu ağı devi ismi Wanderhilt kendi zamanının en güçlü ve zengin ismiydi.

William M. “Boss” Tweed


Şişmanlığıyla ünlü ticaret ve siyaset ile uğraşmış olan Tweed tam 130 kiloydu. Güç makinesi olarak kullandığı şirketi Tammay Hall ile New Yorklu vergi mükelleflerinden 200 milyon doların üzerinde para kazandı. Tweed’in fiziki özellikleri zamanın politik yayınlarında yan tarafta Thomas Nast’in de yaptığı gibi karikatürlere konu oluyordu.


Empress Dowager Cixi 1835-1908

50 yıllık bir süre zarfında cariyelikten Çin imparatoriçesine dönüşen Cixi ölümüne kadar oğlunun imparatorluğunu yönetti. Üç yaşındaki yeğenini ülkenin imparatoru olarak ilan ederek ülkeyi yönetmeye devam etti. Cixi ordunun parasını kendine fildişi ziyafet kayığı yaptırmak için kullandı. Kayıkta altın çöp şişlerin kullanıldığı 150 kişilik bir yemek masası vardı. 3 bin adet mücevher kutusunun olduğu bilinen Cixi’nin mücevherlerinin sayısını tahmin etmenin imkansız olduğu söyleniyor.Charles Ponzi


Ölümünün ardından kendi adıyla anılan bir dolandırıcılık şeması oluşturdu. Başka söze gerek var mı?

Imelda Marcos

Kocasının yönettiği Filipin halkının fakirliğine bir yıldız gibi doğmayı kendine görev bildi. Marcos’un New York ve Roma’ya alışverişe yanında 5 milyon dolarla çıktığı söyleniyor. Dünyanın en geniş mücevher koleksiyonuna ve 3 bin ayakkabıya sahip olduğu biliniyor.

Ivan Boesky

Wall Street’in “hırs güzeldir” karakterine sahip üyesi aracı kurum olarak 200 milyon doların üzerinde para kazandı ve Oliver Stone’un Gordon Gekko’yu yaratmasına da ilham verdi. Fakat Boesky’nin fıçıdaki bir balığı başkasın tarafından yönlendirilmeden tutamayacak kadar aptal olduğu biliniyor.

Dennis Kozlowski

Tyco International CEO’su olarak hissedarlarının 400 milyon dolarını dolandırdı. Altın bir duş perdesi için şirket hesabından 6 bin dolar çeken Kozlowski karısının doğum günü partisine 2 milyon dolar harcadı.