TÜRLER 'in ANAYURDU ORTA ASYA DEĞİLMİŞ...

Atatürk hep Türkler’in tarih ve cografyasinin Orta Asya’yla sinirli olmadigina inandi. Kimi konusmalarinda Türk tarihini Nuh Peygamber’e kadar tasidi. Ve 1930′larda diplomat Tahsin Mayatepek’in Türk Tarih Tezi’ne iliskin sundugu ilginç dayanaga heyecanla sarildi: “Kayip Mu Kitasi” efsanesi gerçekti ve Türkler 70 bin yil önce Pasifik’te batan bu kitadan dünyaya yayilmisti.

Sadece Orta Asya kavimlerinin degil Mayalar’in Aztekler’in Kuzey Amerikali Kizilderililer’in atasi da Türkler’di.

“Efendiler bu insanlik dünyasinda en az yüz milyonu askin nüfustan olusan büyük bir Türk milleti vardir ve bu milletin yeryüzündeki genisligi oraninda tarih alaninda da bir derinligi vardir. Türk milletinin kökünün dayandigi Türk adindaki insan insanligin ikinci babasi Nuh Aleyhisselamin oglu Yasef’in oglu olan kisidir.” Atatürk 1922′de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 130. toplantisinin birinci oturumunda yaptigi konusmada Türkler’in kökeni hakkinda böyle diyordu. Tesadüfi bir konusma degildi ve onun Türkler’in kökenine ilgisinin devami da gelecekti…

Mu Kıtası Neydi?

Mayatepek’in Churchward’dan aktardigina göre “kayip kita Mu” Pasifik Okyanusu’nda Asya ve Amerika kitalari arasindaydi ve Avustralya’nin iki kati büyüklügündeydi. Günümüzden yaklasik 12 bin yil önce siddetli yer sarsintilari sonunda battigi öne sürülen Mu eski çaglardan günümüze ulasan tabletlere göre ilk insanin da anavataniydi.

Tahsin Mayatepek Kimdir?

1882′de Edirne’de dogan Tahsin Mayatepek’in babasi Afyonlu Kara Ömer Vehbi Pasa annesi Bosnak Gülsün Hanim’di. Aile o zamanlar Sarhosogullari olarak aniliyordu (bugün Mayatepek). Tahsin Mayatepek babalari gibi asker olan iki kardesinin aksine tarihçi ve diplomatti. Enver Pasa’nin Sultan Vahdettin’in kizi Naciye Sultan ile olan evliliginden olan kizi Türkan Sultan ile evlenmisti.

Türk inkılabının mihrabı Güneştir...

Atatürk’ün Türk Tarih Kurumu’nun ikinci Dil Kurultayi’nda yaptigi konusmadan:. “Arkadaslar; asirlik isleri yillara sigdiran Türk ?nkilabi kendi mihrabinin bizzat Günes oldugunu bulmustur. Tarih yolculugunda Günes’in ilham izlerine en çok biz Türkler tesadüf ediyoruz. Türk irki kültürünü öyle bir yerde buldu ki orada Günes ona en verimli oldu. ?lk yurttan ayrilmaya mecbur olan Türkler baslica göç yollari için yine Günes’in kilavuzlugundan istifade etti. Dogu ve bati ellerine yayildilar; o genis ülkelerde yüksek varliklarinin ebedi vesikalarini biraktilar. Öz yurdumuz Anadolu’nun ilk kültürünü kuran cetlerimiz Günes’i sembolize etti.

İlk Türk Nuh Peygamberin torunudur...

Atatürk daha cumhuriyet kurulmadan 1922′de TBMM’nin 130. toplantisinin birinci oturumunda sunlari söylemisti: “Efendiler bu insanlik dünyasinda en az yüz milyonu askin nüfustan olusan büyük bir Türk milleti vardir ve bu milletin yeryüzündeki genisligi oraninda tarih alaninda da bir derinligi vardir. Efendiler bu derinligi isterseniz ölçelim: Birinci ölçek tarih öncesi devirlere iliskin ölçektir. Bu ölçege göre Türk milletinin kökünün dayandigi Türk adindaki insan insanligin ikinci babasi Nuh Aleyhisselamin oglu Yasef’in oglu olan kisidir.

Atatürk'ün Türlük şiiri...

Çesitli kaynaklarda Atatürk’ün 1905′te Sinop’ta yazdigi belirtilen Besike Hadisesi baslikli siir onun bilincinde henüz 24 yasindayken yer etmis Türklük duygularini gözler önüne seriyor:

''Gafil hangi üç asır hangi on asır.

Tuna ezelden Türk diyarıdır.

Bilinen Türk tarihler söylememiş bunu

Kalkıyor ürtüler örtülen doğacak

Dinleyin sesini doğan tarih'in

Aydınlıkta karaltı karaltıda şafak

Yalan tarihi gömüp doğru tarihe gidin.

Asya'nın ortasında Oguz oğulları

Avrupa'nın alpleri'nde Oğuz torunları

Doğudan çıkan biz

Nerde olsa ne olsakendimizi biliriz.


Türk bütün adaqmların birliğidir.

Ey birbirine diş bileyen yığınlar

Ey yığın yığın insan gafletleri

Yırtılsın gözlerdeki gafletten perde

Hakikat nerede?''

Atatürk dedeme çok inanıyordu.

Tahsin Mayatepek’in torunu Osman Mayatepek dededesi ve babasi Hüveyda Bey gibi diplomat. Peru Fahri Baskonsolosu. Ama özellikleri bununla sinirli degil; Osmanli ?mparatorlugu’yla Türkiye Cumhuriyeti arasinda köprü gibi duruyor. Vahdettin’in birinci kusak torunu olan Osman Mayatepek’in büyükannesi Enver Pasa’nin kizi dedesi ise Atatürk’ün en güvendigi dostlarindan. Tarihin bir ironisi; Osman Mayatepek Çiragan Sarayi’nin bahçesinde bize dedesini ve tipki Mu Kitasi gibi gizemli bir sekilde kaybolan raporlar hakkinda bildiklerini anlatti.