Bir güneş saatinde carpe diem yazısı.


Carpe diem Latin edebiyatının ünlü ozanı Horatius’un bir dizesinde geçen (Od’lar I xi?) gününü gün et zamanın tadını çıkar günü yakala anı yaşa veya günü yaşa gibi anlamlardaki özdeyiş.

Bu özdeyiş hazcı felsefenin bir savunusu gibi gözükse de aslında gelecek hakkında endişelenmek yerine yaşanılan anın değerine vurgulamak için yapılan bir uyarıdır. XIX. yüzyıl başlarında Byron’ın yapıtlarında sık sık geçen "günü yakala" (seize the day) deneyimdeki hazzı yaşanmış yaşanmıştaki önemi gözden kaçırmamayı salık verir. Kimi Hıristiyan manzumelerindeyse "günü anlamlı yaşa" anlamında kullanılan özdeyiş insanların bedenlerini uykuya hazırlamak yerine ruhlarını ölüme hazırlamaları gerektiğini vurgulama konusunda örtük bir uyarı barındırır.Bir güneş saatinde carpe diem yazısı.

Yarının (geleceğin) ne olacağı bilinmediği için içinde bulunulan zamanın kıymetinin bilinmesi yarına (geleceğe) mümkün olduğunca az güvenilmesi gerektiği vurgusu var.

Bu sözün çok geçtiği Ölü Ozanlar Derneği filminde "Sadece bir tane hayatınız var ve şimdi yapmayacaksınız da ölünce mi yapacaksınız?" ifadeleri ile anın değerinin bilinip ona göre hareket edilmesi gerektiği anlatıyor.