Cirit atma oyunu tarihi

Cirit atma atletizm dallarından olan bir spordur. Atletizmdeki atma sporlarından olan cirit atma uzun ok / mızrak şeklindeki cirit diye anılan aletin belli kurallar çerçevesinde en uzağa atma amaçlı spordur. Cirit; metal fiberglas veya bazı durumlarda karbon fiber'den yapılır. Seyirciler ve görevliler için tehlikeli olabileceği için şartlarınZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sağlanmadığı turnuvalarda diğer atletizm dallarının aksine dışında yapılmadığı olmaktadır


İlk sekizdekilerin üç hakkı daha olur. Bu atışların en uzağa olan yarışmacının bireysel derecesi olarak kaydedilir. Atışın geçerli olması için atletin belirli çizgiyi geçmemesi ve ciritin yerde ilk olarak ucunun temas etmesi şartıZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] vardır. Ciritin ucunun değdiği ilk nokta ile atış yapılan yerin arasındaki ölçü o atışın derecesi olur.

Cirit atmanın Disk atma çekiç atma gibi diğer atma sporlarından en büyük farklarından biri atletin koşarak son noktaya gelip atmasına izin verilmesidir

Cirit atma sporu'na ilk kez 1908 yılında girilmiştir. Cirit atma bugün spor için kullanılsa da tarihte cirit avlanma ve savaş amaçlı kullanılmıştır. Antik Olimpiyatlar'da bu sporun olduğuna dair bilgiler vardır. Aynı şekilde amaçZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] maddeyi olabildiği kadar uzağa atmadır.

Erkeklerde cirit atma dünya rekoru 98.48 metre ile Çek Jan Železný'e aittir. Sporcu rekoru Jena Almanya'da 25 Mayıs 1996'da kırmıştır.

Bayanlar için rekor ise 7170 metre ile Kübalı atlet Osleidys Menéndez'e aittir. Menéndez rekoru 14 Ağustos 2005 tarihindeZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Helsinki Finlandiya'da kırmıştır.