Tunceli Yemekleri
Tuncelinin Yöresel Yemek Tarifleri
Tunceli yemek kültürü
Tunceli mutfağı


Tunceli’de temel ekonomik etkinliklerin tarım ve hayvancılık olması nedeniyle yöre mutfağı tahıl ürünleri ile hayvansal besinlere dayanır.

Bağcılığın yaygın olduğu yerlerde besin ürünleri çeşitlenmektedir. 'Şire'nin hem tatlı hem de katık olarak kullanımı yaygındır. Pekmez pestil ve orcik (cevizli sucuk) şireden yapılan besin türleridir. Ayrıca döğme denilen bulgurla 'şireli' tarhana yapılır.
Buğdaydan elde edilen döğmeden yapılan 'döğme pilavı' ve 'keşkek' yarmadan yapılan 'malhuta çorbası' tarhana erişte ve un pilavı yörenin yaygın yemeklerindendir. Sütten yağ yoğurt ayran ve çökelek yapılır. Yörenin en bilinen yemeklerinden biri olan ‘hazırlop köftesi’dir. Bu köfteyi yapmak için el değirmeninde öğütülmüş mercimek ve culbant (bir tür baklagil) ıslatılır un soğan ve maydanozla yoğrularak rulo biçimi verilir. Pişirildikten sonra üzerine kızdırılmış kırmızı biberli yağ gezdirilir.

Ekmekler genellikle tandırda ya da sacda pişirilir. Mayalı hamurdan yapılan ekşili ekmek bazlama; mayasız hamurdan yapılan yufka kumbik kül (ocak) gömmesi ve değirmen poğaçası yaygın ekmek türleridir. Yumurtalı tepsi kumbiği su böreği bişi ve hırınç gibi börek türü hamurlu yiyecekler sacda ya da ocakta pişirilir. Kalbur hurması ve baklava yaygın türleridir.

Oldukça zengin yemek kültürüne sahip olan Tunceli'nin yöresel yemekleri arasında Zerefet ( Babiko ) Sirekurt Sirepati Keşkek Kavut Patila unlu yemeklerine örnek verilebilir. Yöreye özgü bitki ve sebze yemeklerinden Gulik Yemeği Mantar Yemeği Döğme Çorbası Döğme Pilavı Gulik Çorbası Guriz Yemeği ile kurutulmuş sebze yemekleri sayılabilir. Geleneksel yöresel tatlılar arasında Helva Dut Tatlısı Aşure Pancar tatlısı Kabak Tatlısı Heside (sulandırılmış Dut pekmezi un ve tereyağı) ile baklava yer almaktadır.

Zerefet ( Babıko Pargaç)

Pisirilmis ekmegin üstü yuvarlak daire gibi biçakla kesilir. İçi iyice boşaltılır.. Boslukta çikarilan pismis ekmek elle ufaltılır ; Ayri bir kap’a konulur.Sonra ufaltılan ekmek tekrar çıkarıldığı gömbe'nin içine konur.

İsteğe göre sarmısaklı veya sarmısaksız ayran kasik ile ufaltilan ekmegin üstüne ilave edilir.Son olarak eritilmiş terayağı'da üstüne ilave edildikten sonra yenmeye hazır hale gelmiş olur.

Şir ( Şire kut )

Şir için hazırlanan hamur kıvamına geldikten sonra yuvarlak bir hale getirilerek metel saçin altina yerlestirilir. Saç hamurun üstüne konulur. Sicak kül ve ates metel saçin üstüne serpistirilir. Hamurun pistigi tahmin edildikten sonra sac'dan çikarilir. Agaç kütügünden yapilmistopike ( yoksa bildigimiz tencereye ) konur. aletin içine ekmek parça parça edilerek konulur.

Yogurt veye sarmisaklı ayran azar azar topikenin içine aktarilir. Gine metel olan ostom ile dövülerek hamur haline getirilir. Metel olan sini’nin (Büyük tabak) içine aktarilir. Tahta veya metel kasik ile etrafini düzelttikten sonra tam ortasinda çukur açilir.Eritilmis tere yagi bu çukur’a doldurulur.Bu işlemlerden sonra afiyetle yenmek üzere servis edilir.