Muşun Yöresel Giysileri

Muşun Yöresel Kıyafet Özellikleri
Muşun Yöresel Giyim Kültürü

Muş’ta geleneksel özellikler giyim kuşamda da açıkça görülür. Şehirdeki giyim kuşamdan bazı farklılıklar gösterir. Genellikle dokumaelbiseler yaygındır. Konfeksiyon giyim yaygın olmasına rağmen evlerde yada terzilerde diktirilen ısmarlama elbise giyim önemini korumaktadır. Başlıca örgü giyimler ise kazak süveterçorap ve eldivendir.
Kadın Giyimi


Muş’ta kadınlar giyim-kuşamlarına özel bir önem verirler. Ağır ve pahalı özellikle kadifeden elbiseler tercih edilir. Elbise boyları uzundur. “Melekof” denen iç gömleği Muş kadın giyim kuşamının önemliunsurlarındandır. Altından ziynet eşyaları takınma yaygındır. Beşibirlik gramsiye zincir kolye bilezik yüzük ve ‘sırga’ denen küpeler en çok kullanılan takılardır. Genç kızlar ve gelinler boncuk yada oya ile çevrilmiş ‘leçek’ denen yazma yada ‘krap’ denen ipekten başörtüsü bağlarlar. Tesettür için bir tür çarşaf olan renkliipekten ‘şal’ örtünürler. Şemsiye çokça kullanılan bir kadın aksesuarıdır.

Yaşlı kadınlar ise başlarına ‘kofi’ denen bir tür fes giyerler. ‘Kofi’nin en önemli özelliği alna gelen ön yüzündeki “kıntik’ denen altın dizileri yada pullardır. Yanlardan da ‘şal’ denen kara ipek püsküller sarkar. Varlıklı kadınların ‘kofi’lerinde altın dizi yoksullarınkinde pul vardır. Kofinin başa yakın kısmında altından yada gümüşten yapılmış dairemsi bir levha vardır. Bu levhanın boyutu tıpkı altın dizi yada pullar gibi varlık seviyesinin bir işaretidir. Kofi çene altından ipekten yada lastikten bir bağla bağlanır. Şehir de kadınlar iş yaparken önlük giyerler. Bazıları da fistanlarını geniş bir şalvarı andıran pijamalarının içine sokar öyle çalışırlar. Köylerdeki kadın giyim kuşamı tamamıyla geleneksel özellikler gösterir. İpekli ve simli kumaşlara ilgi büyüktür. Üst üste üç dört kat entari giyilir. En üsteki entarinin önü açık ve etekleri kıvrımlı ve işlemelidir. Dikiş yerlerinde renkli kaytanlar bulunur. Bele ‘palaşka’ denen bir tür kemer dolanır. Yanlarında püskülleri olan ‘şehre’ de yaygın olan bir tür kemerdir. Başa giyinen ‘kofi’de genellikle birkaç ‘krep’in üst üste bağlandığı görülür. Genç kızların saçlarını örmeleri günümüzde de sürmektedir. Şehirdeki takı türleri köylerde de yaygındır. Ne var ki köylerde takılar özel günlerde kullanılır. Burna yapıştırılan ’hızma’ denen madeni pul yaygınlığını sürdürmektedir. Altın ya da parlak metalden dişler bir estetik unsuru olduğu kadar bir maddi seviye sembolüdür de.
Kışın yün yada tiftikten yaz aylarında ise uzun tire çoraplar giyilir.

Çarığın yerini kundura ya da topuklu lastik ayakkabı almıştır. Köylerde kadınlar günlük olağan elbiseleri ile iş yapar.


Erkek Giyimi


Muş’ta erkek giyim kuşamı sadedir. ‘Şal geleneksel erkek giyiminin en önemli unsurudur. Pantolonun yerini tutan ‘şal’ bol paçalıdır. Geniştir şalvarı andırır. Gömlek yerine giyinen renkli ve yakasız ‘işlik’ ‘şal’ gibi geleneksel erkek giyiminin bir diğer önemli unsurudur. Bele kalınca dokunmuş kuşaklar dolanır. İşlik külot pantolon ve çizme gençlerin tipik giyim kuşamlarıdır. Orta yaşlılarsa lacivert kumaştan bol paçalı pantolon yırtmaçlı ceket ve yelekten oluşan takım elbiseleri tercih ederler. Kış aylarında ak yün çoraplar giyilir.

Başlıca erkek ayakkabıları iskarpin galoş potin ‘roğan’ kundura ve ‘şippik’(talik) kışları da mest-lastik türü ayakkabılara rastlanılır. Altın ya da gümüşten büyük köstek saat başlıca erkek takısıdır. Köylerdeki erkek giyim kuşamı kadın giyim kuşamına benzer biçimde geleneksel özellikler gösterir.

‘Şalşepık’ denen elbiseler yaygındır. Gömlek yerine yakasız renkli işlik pantolon yerine bol paçalı ‘şal ‘ ya da büzmeli bol ayak bileklerine kadar uzanan ‘tuman’ denen bir tür külot giyerler. ‘Agal’ denen renkli puşular başlık olarakkullanılır. Kış aylarında tiftik başlıklar ve desenli çoraplar giyilir.

Başlıca ayakkabı çeşitleri çarık pabuç ‘garuk’ ‘gargar’ ve kara lastiktir.

ALINTIDIR.