Kars tarihi mekanlar
Karsta gezilecek görülecek yerler
Kars resimleri


Kars


Kars Doğu Anadolu da ülkemizin en doğusundaki ve aynı zamanda karasal iklim dolayısıyla da en soğuk illerinden birisidir. Ancak mekanın bu olumsuzluğu ilin sanayii gelişmesinde nispeten olumsuz olmuş olsa da il turizm potansiyeli açısından bölgenin başlıca illerinden birisidir.


Müzeler
Kars Müzesi: Doğu Anadolu’nun en zengin müzelerindendir.
Arkeolojik eserler bölümünde Kars yöresinde bulunmuş seramik ve bronz eserler yüzük taşları çeşitli paralar süslemeli ahşap kapılar nişler çanlar; etnografik eserler bölümünde Kars halkının tarih içinde kullandığı eşyalar; bahçede ise çeşitli devirlere ait rölyefler koç heykelleri mezar taşları sergilenmektedir.

Kaleler Surlar
Kars Kalesi: Merkez Kale veya İç Kale olarak da anılan Kars Kalesi 10. yüzyılda yapılmıştır. 1386′da Timur tarafından yerle bir edilmiş ve 1579′da yeniden yapılmıştır.
Surlar: Kuzey surları ilk defa 972′de yapılmıştır. 977-990 yıllarında doğu surları eklenerek güçlendirilmiştir.
Kuzeyde yer alan üç giriş kapısı görülmeye değerdir.12. yy.da Selçuklular tarafından hastane olarak kullanılan Ejderha Kulesi Anadolu’nun en eski hastanelerindendir.
Saraylar
Selçuk Sarayı:Ani ören yerinin kuzeybatı ucunda yer almakta olup oldukça görkemlidir. Dış kapısında bulunan zengin mozaik şeklindeki taç kapısı geometrik motiflerle süslenmiştir.
İçte muhtelif odalar galeri depolar ile çeşmesiyle büyük bir yapı kompleksi oluşturur.
Beylerbeyi Sarayı:Kale eteğindeki Saray 1579′da Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. İki katlı olan yapı 1828 yılına kadar Kars Hükümet Konağı olarak kullanılmıştır.
Hamamlar
İlbeyoğlu Hamamı: Taşköprü’nün sağ tarafındadır. Bugün Muradiye Hamamı olarak tanınır. Kabartma ve süslemeleri 18. yüzyıl mimari özelliklerini taşır. Halen kullanılmaktadır.
Mazlumağa Hamamı: Taşköprü’nün solunda yer alan bu hamam 1579′da yapılmıştır.
NE YENİR?

Kaşarı ve balının yanı sıra Kars zengin ve renkli bir mutfağa sahiptir. Yöreye özgü belli başlı yemekler; umaç helvası elma dolması hörre (un) çorbası evelik adlı bitkiden yapılan evelik aşı ekmek üzerine kızgın yağ ve yoğurt dökülerek yapılan ekmek aşı pişi kuymak hengel (mantı) yarma buğdaydan yapılan haşıl bozbaş kemikli ve parça etten yapılan ve bir çeşit çorba olan piti sultani üzümle yapılan pilav ve Kars böreğidir.

NE ALINIR?
Doğal boyalı pamuk kıl ipek ve yün iplikler kullanılarak yapılan ilginç yöresel motiflerle bezeli Kars kilim ve halıları çok ünlüdür.

Yöresel gümüş kemerler başlıklar ve çeşitli gümüş takılar Kars’ın özgün hatıra eşyalarıdır. Kaz tüyünden yapılan kuştüyü yastıkları son derece sağlıklıdır. Ayrıca ünlü Kars kaşar peyniri ve balı çok lezzetlidir.

YAPMADAN DÖNME
Ani Kars Kalesini görmeden
Müzeyi gezmeden
Çıldır Golünde sarıbalık yemeden
Bal kaymak kaşar ve gravyer tatmadan
Kars Kafkas halısı almadan
Kafkas Halk Oyunları seyretmeden
Sarıkamış’ta kayak yapmadan…dönmeyin