Bitlis halk oyunları
Bitlis yöresine ait halk oyunları


Doğu Anadolu illerimizden biri olan Bitlis’teki halk oyunları zaman zaman dizi zaman zaman da tutunmadan oynanan grup oyunları biçimindedir. Tutunmadan çoğu zaman karşılıklı iki dizi biçiminde bazen de halka halinde oynanan ve bu yörede çok sevilen bir oyuna yörede Harkusta ya da Halkusta denir. Harkusta el ele vuruşularak oynanan bir oyun çeşididir. Bu oyun Siirt Van Diyarbakır Muş ve Malatya’da da oynanmaktadır. Bu bakımdan bu yöreye Harkustalar Bölgesi de denmektedir.

Harkustaların birbirinden ufak farklarla ayrilan bazı çesitler bulunmaktadır. Çeşitlerdeki farklılıklar ve özellikler el vuruşlarında görülmektedir. Örneğin Mutki Harkustasında çiftler karşı karşıya durarak el vuruşturdukları halde Meryem Harkustası’nda karşılıklı gelip birbirlerini bir boy geçtikten sonra geriye dönerek ellerini vuruştururlar.
Bitlis ilinde yaygın olarak oynanan oyunlardan bazıları şunlardır: Govenk Ağır Govenk Meyroki Garzene Sepe Tiringo Bapuri Değirmenci Bitlis’te Beş Minare Odun Attım Mutfağa Çarşıda Atlas Nare ve Temurağa.