Ağrının ilçeleri nelerdirAğrının ilçeleri hakkında bilgi
Patnos Nereye bağlı AĞRI
Eleşkirt Nereye bağlı AĞRI
Dıyadın Nereye bağlı AĞRI
Tutak Nereye bağlı AĞRI
Taşlıçay Nereye bağlı AĞRI
Hamur Nereye bağlı AĞRI


Ağrı İlinin İlçeleri; Patnos Eleşkirt Dıyadın Tutak Taşlıçay Hamur.
Aksaray İlinin İlçeleri; Ağaçören Eskil Gülağaç Güzelyurt Ortaköy Sarıyahşi.


Diyadin: Merkez ilçenin doğusunda Erzurum – İran yolunun 50. kilometresinde 7 km.lik bir yol ile bu yola bağlanmıştır. Murat nehri kıyısında yer alan kaplıcaları ile ünlüdür. Diyadin Kaplıcaların suları cilt romatizma adale ağrıları için şifalı sulardır.

Doğubayazıt: İl merkezinin 93 km. doğusunda Erzurum – İran yolu üzerindeki İlçenin en önemli tarihi eseri İshak Paşa Sarayı’dır. Balık Gölü ve Ağrı Dağı yamacındaki Meteor çukuru ilçenin ilgi çeken diğer değerleridir.

Eleşkirt: 1998 yılında İlçeye Güneykaya mevkiinde kayak turizmine yönelik tesisler yaptırılmıştır.

Hamur: İl merkezine 15 km. güneyinde yer alan İlçenin başlıca tarihi eserleri Selçuklulardan kalma Havaran Kalesi ve Mahmut Paşa Kümbetidir.

Patnos:
İlçe Ekonomisine canlılık getirecek sergi fuar panayır gibi etkinlikler yapılmamaktadır. Turizm açısından da art bölgede yer aldığı için herhangi bir faaliyet yoktur. Aynı zamanda turistlerin ilgilenebilecekleri yeterli bir tarihi ve doğal güzellikleri bulunmamaktadır. Mevcut eserler ise doğa ve insan tahribatı nedeniyle gözle görülebilir özelliklerini kaybetmiştir.

Taşlıçay: Ağrı ilinin orta kısmında bulunan Taşlıçay ilçesinin kuzey ve güneyinde bulunan 2000 m yükseklikteki dağlarorta bölümde Murat Vadisi ile ayrılır.Arazi volkaniktiren yüksek noktası Güneydeki Aladağ üzerinde bulunan Koçbaşı tepesidir.

Tutak: Deniz seviyesinden 1535 metre yükseklikteki ilçenin alanı 1562 Km². dir. Yörenin toprakları yüksek yayla karakterinde ve oldukça engebelidir.