Ağrı Ünlü Yemekleri
Ağrının Ünlü Yemekleri nelerdir
Ağrı ilinin Yemekleri


Ağrının Ünlü Yemekleri

Ağrı yöresinin en lezzetli yemeği Abdigör Köftesi’dir. Doğubeyazıt'ta yaygın olan bu köfte içli köfteye benzer. Yağsız sinirsiz kemiksiz sığır eti çok az miktarda soğan bir yumurta ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılır. Taze et bir tokmak ile taş üzerinde merhem şeklini alıncaya kadar dövülür. Hamur haline gelen et soğan yumurtave su katılarak elle çırpılır. Çırpıldıktan sonra bir saat dinlendirilen köfteler pilav üzerinde servise sunulur.

Ağrı yöresinde hayvancılığın büyük çapta olması sebebiyle et tüketimi oldukça fazladır. Hayvan ürünleri büyük miktarda kullanılmaktadır. Kuzeydoğuda sevimli Balık gölü etrafında balık restoranları ve yerel yemeklerin lezzetle yendiği lokantalar bulunmaktadır.

Ağrı mutfağında tahıl önemli bir yer tutar. Tahıla dayalı olarak yapılan yemeklerin başlıcaları: Hengel haşıl erişte kuymak kete bişi erdek hasude bulgur pilavı yalancı köfte ekmek aşı ayran aşı halise çiriş ketesi murtuğa ve ağızyakan ve deveci çorbası. Haşıl yapılırken ince yarma önce bulamaç şeklinde pişirilir. Sonra ortası havuz gibi açılır ve üzerine tereyağı konur. Çevresine ise sarmısaklı yoğurt gezdirilir.